GeriGündem Davutoğlu kararına muhalefetten sert tepki
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  41
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Davutoğlu kararına muhalefetten sert tepki

Davutoğlu kararına muhalefetten sert tepki
refid:27050059 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Ahmet Davutoğlu’nun AK Parti Genel Başkan adaylığının açıklanmasının ardından siyasilerden ilk tepkiler gelmeye başladı.

Muhalefet partileri Ak Parti Genel Başkanlığı için Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu isminin seçilmesini sert sözlerle eleştirdi.

BAHÇELİ’DEN İLK DAVUTOĞLU DEĞERLENDİRMESİ: BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİNİN TÜRKİYE CUNTASI OLUŞMUŞTUR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Başbakan adaylığına ilişkin, "Türkiye’de şuan Büyük Ortadoğu projesinin Türkiye cuntası kurulmuştur" dedi.

Aksaray’da Davutoğlu’na ilişkin ilk değerlendirmesini yapan Bahçeli şunları söyledi:

Davutoğlu kararına muhalefetten sert tepki 'Başbakan adayı Kardeşim Davutoğlu'

ORTADOĞU’YU ZİNDAN EDEN ELEMANLAR

"Başbakanlık görevinden ayrılmamış, parti genel başkanlığını bir çalışma arkadaşına devretmemiştir. Beklemiş, beklemiş bugün 21 Ağustos’ta kendi aralarında bir toplantı ile dış politikasını sıfır sorunla düzelteceğim diyerek, Türkiye’nin her tarafını sorun kuşağı haline getiren kişiyi partinin genel başkanı adayı olarak takdim etmiş, dolayısıyla da Başbakan olmasını istemiştir. Halbuki böyle bir uygulamayı kendisinin yapma yetkisi yoktur. 101. maddeye göre partinin genel başkanı değildir, Başbakan değildir. Artık bundan böyle AKP’yi yönetenler AKP’ye oy verenler, AKP kurultay delegelerinin söz hakkı sahibi olmaları gerekirken bunları aşmış ‘genel başkan benim, başbakan benim, cumhubaşkanı benim ben tek adamım benim atadıklarım benim emrimde çalışır’ diyerek sanal bir genel başkan sanal bir başbakan uygulamasıyla Türkiye’yi bir cunta yönetimine doğru sürükleyecek bir hataya düşmüştür. Bugün(dün) alınan karar önümüzdeki günlerde çok daha net anlaşılacaktır. Türkiye’de şu an Büyük Ortadoğu Projesinin Türkiye cuntası kurulmuştur. Bu tehlikelidir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, parti Genel Başkanı Davutoğlu, Başbakan Davutoğlu büyük Ortadoğu Projesinin Ortadoğu’yu zindan eden elemanlarıdır. Bunların Türkiye’yi zindan etmesine müsaade edilmeyecektir."

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI TANRIKULU "DAVUTOĞLU İNŞALLAH DIŞ POLİTİKADAKİ DERİNLİKLİ ÇATIŞMA ORTAMINI İÇ POLİTİKAYA TAŞIMAZ"

12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın, kendisinden sonraki AK Parti Genel Başkanı adayı olarak Ahmet Davutoğlu'nu açıklamasına CHP'den ilk tepki geldi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, "demokratik partilerde genel başkan seçilir. Biat biat partilerinde genel başkan adayı açıklanır" diye konuştu.

"BAŞBAKAN HUKUK DEVLETİNE MEYDAN OKUDU"

Tanrıkulu, Davutoğlu'nun AK Parti'de gelecek genel başkan olarak belirlendiği toplantıya Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık yapmasını, ardından da Davutoğlu adını bizzat açıklamasına da tepki gösterdi.
"Recep Tayyip Erdoğan hukuk devletine meydan okumuştur" diyen Tanrıkulu, şöyle konuştu;
"Bugün itibarıyla Recep Tayyip Erdoğan Anayasa'yı tanımadığını, AKP MYK'sına başkanlık yaparak, tarafsız olmayacağını, partili cumhurbaşkanı olacağını göstermiştir. Hukuk devletine meydan okumuştur."

"UMARIM ÇATIŞMALI ORTAMI İÇERİYE TAŞIMAZ..."

Davutoğlu'nun Türkiye'nin içinde bulunduğu bölgedeki çatışmaların mimarlarından olduğuna dikkat çeken Tanrıkulu, "umarım dış politikadaki çatışmalı ortamı içeriye taşımaz" dedi.
Tanrıkulu, "bölgemizdeki 8 tane çatışmanın, bir-ikisi hariç, mimarlarından bir tanesi Davutoğlu'dur. Dış politikada izlediği derinlikli dış politika ile mimarlardan olmuştur. Umarım dış politikada izlediği derinlikli, stratejik, çatışmalı savaş ortamını iç politikaya taşımaz".

MHP: "ERDOĞAN KENDİNE KUL, YAVER, SEKRETER OLACAK BİR İSMİ SEÇTİ"

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Davutoğlu isminin Erdoğan'ın tercihi olduğunu iddia ederken, "Erdoğan kendine kul, yaver, sekreter olacak bir ismi seçti" dedi.

Davutoğlu kararına muhalefetten sert tepki Erdoğan: Genel Başkan adayımız Ahmet Davutoğlu

Yalçın, öncelikle Davutoğlu ismini Erdoğan'ın açıklamasının yanlışlığına işaret ederek, "Bu üslup çok yanlış. Erdoğan, ayın 15'inden beri seçilmiş bir cumhurbaşkanı olmasına karşın, hala parti genel başkanı gibi hala davranması parlamenter demokrasiye aykırı. Sayın Erdoğan bu haliyle cumhurbaşkanlığı seçildiğini hala idrak edememiş görünüyor. Bu şunu gösteriyor; artık Türkiye'de parti devletine doğru ciddi bir gidiş var. Anayasal suç işlemek suretiyle Erdoğan'ın bu tarzı benimsemiş olması ülke geleceği adına sıkıntılı bir sürece işaret ediyor" dedi.

Davutoğlu isminin parti organlarında istişare edilmiş görünmekle birlikte Erdoğan'ın tercihi olduğunu savunan Yalçın, "Bu tek adamın tercihidir. Öyle bir tercihtir ki bundan sonraki süreçte kendi hakimiyetinin devamını istediği için Davutoğlu , demiştir. Bu tercihle partisinin geleceğini tehlikeye atmıştır. Davutoğlu kararıyla birlikte başbakanlık makamı bir özel kalem veya sekreterya haline getirilmeye çalışılacak. Davutoğlu, Erdoğan'ın yaveri konumuna getirilecek. Daha önemlisi kendi bölgemizde Türk dış politikasında başarısız olan Davutoğlu'nun başbakanlığa getirilmesi ülke için zuldür. Davutoğlu ülke için vakit kaybıdır. Muhalefet için kolay lokmadır. Erdoğan, daha kuvvetli bir isim yerine kendine kul olacak biri olarak Davutoğlu'nu işaret etti. Türkiye'nin etrafında komşu bırakmayan Davutoğlu çok isabetsiz bir karardır" diye konuştu.

HDP'Lİ KÜRKÇÜ: "HÜKÜMDAR SADRAZAM ATADI"

HDP'nin kurucu eş başkanlarından olan, Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ise, Erdoğan'ın kendisinden sonra gelecek AK Parti genel Başkanı olarak Davutoğlu'nun adını açıklamasını, "hükümdar sadrazam atadı" diye yorumladı.

Kürkçü, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, şöyle dedi; "Bunu, Başbakan'la birlikte kurdukları dış siyasetin şimdi içeriye tercümesini yapacak bir başbakan ataması olarak görüyorum. Hükümdar, bir başbakan atadı. Davutoğlu, sadrazam olarak mezhepçi dış siyaseti, Türkiye'nin içine taşıyacağını görüyoruz. Bu böyle olacak. Bunun yol açacağı krizlerle bir yılı geçireceğiz. 2015'te bu hesaplaşmayı yaşayacağız" dedi.

"BARIŞ SÜRECİ ETKİLENMEZ"

Kürkçü, Davutoğlu'nun yeni başbakan olmasının barış sürecini nasıl etkileyeceğine ilişkin soruya ise, "Barış süreci, AKP ile sürdürülen bir süreç değil. Bu daha çok çatışan tarafların devlet aracılığıyla yürüttüğü bir süreç. Doğrudan etkileneceğini düşünmüyorum" dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle