Davutoğlu dört Kissinger'dan biri

Davutoğlu dört Kissingerdan biri

Washington Post-Newsweek grubunun dış politika, diplomasi ve strateji dergisi Foreign Policy, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu, 'Dünyanın Kissinger'ları' olarak nitelediği 4 devlet adamından oluşan listede yer verdi.

Haberin Devamı

Dergi, 50 yıldan uzun süre ABD'nin dış politikasının en etkin isimlerinden biri ve birçok önemli uluslararası girişimin mimarı olan, Nobel Barış Ödüllü eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger gibi etkin politika yürüten dört ismi, "Dünyanın Kissenger'ları" adı altında listeledi.

"Bir ülkenin dış politikasının çoğu zaman seçilmiş liderinden çok, perde arkasındaki isimler ve yaşça büyük devlet adamları tarafından tanımlandığına"  dikkati çeken dergi, "Kissinger'ın ABD'ye yaptığı gibi, dünyanın ortaya çıkmakta olan güçleri için küresel gündemi belirleyen 4 kişi bulunduğunu" ifade ederken, bu dört kişi arasında Dıişleri Bakanı Ahmet Davutoğluna’da yer verdi.

GAYRETLİ VE ATILGAN
Foreign Policy,  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu için şu ifadeleri kullandı:

"Gayretli tarih öğrencisi, atılgan ve sözünü esirgemeyen Davutoğlu,  Türkiye'nin Osmanlı görkemini yeniden canlandırmaya ve Türkiye'nin bir kez daha Orta Doğu'da ağırlık sahibi olacağına inanıyor. Onun rehberliği altında, Türkiye Arap hükümetleriyle bağlarını güçlendirdi ve Arap-İsrail çatışmalarında arabulucu rolü oynama arayışında oldu."

Haberin Devamı

Dergide, Davutoğlu'nun Türkiye'nin AB'ye nihai üyeliğini desteklediğine de işaret edilerek, Davutoğlu'nun "Türkiye Avrupa'da Avrupalı, Doğuda doğulu olabilir, çünkü biz her ikisini de barındırıyoruz" dedi.       

LİSTEDEKİ DİĞER İSİMLER
Listede yer alan diğer isimler ise şunlar:

Singapur'da 1959-1990 yılları arasında başbakanlık yapan ve ülkesinde çok büyük bir ekonomik büyümeye önderlik  eden 86 yaşındaki Lee Kuan Yew, ABD ile ülkesinin Venezuela, Küba gibi "solcu"  komşuları arasında "kurulması zor" dengeyi idare eden Brezilya Dışişleri Bakanı  Celso Amorim, 11 Eylül saldırılarından sonra ABD'de büyükelçilik yapan, bir ara  İngiltere'de de büyükelçilik görevini icra eden ve Suudi Arabistan'ın eski dış  istihbarat servisi başkanı Turki El Faysal.

HENRY KISSINGER KİMDİR?
Almanya’da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak doğan Henry A. Kissinger, 1973-1977 yıllarında ABD Dışişleri Bakanı görevini yürüttü.  ABD ve Sovyet Rusya arasındaki yumuşama politikasını geliştiren Kissinger, 1972 yılında ABD’nin Çin Halk Cumhuriyeti ile ilk resmi ilişkileri kuran isim oldu.

 

Haberin Devamı

Kissinger, Vietnam işgalinin sonuçlandırılmasındaki üstün katkılarından dolayı 1973 yılında Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü. İsrail ile Mısır arasında 1979 yılında diplomatik ilişkilerin kurulmasına yardımcı olan Kissinger, ABD’de doğmadığı için başkan olma şansını kaçırdı.

Haberle ilgili daha fazlası: