GeriGündem Son Dakika: 15 Temmuz Darbe girişiminin 2. ismi Kemal Batmaz kimdir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  31
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son Dakika: 15 Temmuz Darbe girişiminin 2. ismi Kemal Batmaz kimdir?

Son Dakika: 15 Temmuz Darbe girişiminin 2. ismi Kemal Batmaz kimdir?
Abone Olgoogle-news

Son Dakika: Adil Öksüz ile birlikte 15 Temmuz darbe girişimini Akıncı Üssü'nde yöneten kişinin Kemal Batmaz olduğu bildirildi. Adil Öksüz'ün 13 Temmuz'da ABD'den Kemal Batmaz'la döndüğü belirtiliyor. Operasyon kapsamında 12 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi, 6'sı gözaltına alındı. Peki Kemal Batmaz kim? Kemal Batmaz Kaynak Kağıt AŞ'nin eski genel müdürü ve tutuklu bulunuyor. 2015'te bir emlak şirketi kurmuş ama hiçbir alım ya da satım işlemi yapmamış. Adil Öksüz'ün üstü ya da eşiti olduğu değerlendiriliyor. Öksüz ile ABD dönüşü Atatürk Havalimanında aynı karede yer aldıkları fotoğraflar gösterilen Batmaz'ın, bunun "tesadüf" olduğunu ileri sürerek, tıpkı Öksüz gibi Akıncı Üssü civarında bulunmasına ilişkin "arsa bakmaya gitmiştim" savunmasını yaptığı öğrenildi.

Son Dakika: 15 Temmuz Darbe girişiminin 2. ismi Kemal Batmaz kimdir
Hava Kuvvetleri imamı olduğu iddia edilen Adil Öksüz’ün, 11 Temmuz tarihli ABD ziyaretine yalnız gitmediği ortaya çıktı. Öksüz’ün ABD’ye yanında bir dönem Kaynak Holding bünyesinde Genel Müdür olarak çalışan Kemal Batmaz isimli bir kişinin bulunduğu belirlendi. Öksüz’le Batmaz’ın 13 Temmuz tarihinde ABD’den birlikte yurda döndükleri tespit edildi. Batmaz’ın, Ankara’da ilk tutuklanan isimlerden biri olduğu anlaşıldı. 

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın sürdürdüğü soruşturma kapsamında Öksüz’e ilişkin yeni bilgiler ve görüntüler ortaya çıktı.

Son Dakika: 15 Temmuz Darbe girişiminin 2. ismi Kemal Batmaz kimdir

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak ve soruşturma savcısı Ramazan Dinç’in yaptığı araştırma kapsamında, Öksüz’ün darbe talimatı için ABD’ye gittiği 11 Temmuz tarihinde yanında Kemal Batmaz’ın bulunduğu ikilinin, 13 Temmuz tarihinde birlikte yurda döndükleri anlaşıldı.

Öksüz ve Batmaz’ın 13 Temmuz tarihinde Atatürk Havalimanı’nda bulunduklarına ilişkin görüntülere ulaşıldı. 

BATMAZ’A ASKER SELAMI

Soruşturma dosyasında Batmaz’ın 15 Temmuz gecesi darbe girişiminin harekat merkezlerinden biri olan Akıncılar Üssü’nde bulunduğuna ilişkin görüntüler de ortaya çıktı. Söz konusu görüntülerde rütbeli bir askerin, Batmaz’a asker selamı verdiği anlaşıldı. Batmaz’ın da sorgusunda Adil Öksüz gibi Kazan’a arsa bakmaya gittiğini açıkladığı bildirildi. 

 KEMAL BATMAZ KİMDİR?

Batmaz'ın, Kaynak Holding bünyesindeki bir şirkette birkaç yıl çalıştıktan sonra Kaynak Kağıt AŞ'de çalışmaya başladığı, sonrasında da şirketin genel müdürü olduğu bildirildi. Bu görevinden 2015'in ilkbahar aylarında ayrılan Batmaz'ın emlak şirketi kurduğu kaydedildi.      
Ancak savcılık, incelemeleri sonucunda emlak şirketinin hiçbir gayrimenkulün alım satım ve kiralama işi gerçekleştirmediğini, faaliyetlerinin tabelada kaldığını tespit etti. Batmaz'ın ABD'ye ilk kez 1997'de gittiği belirlendi. Darbenin ilk hazırlık hareketlerini başlatması olasılığı yüksek olan Batmaz'ın, FETÖ içerisinde "Adil Öksüz'ün üstü veya eşiti olduğu, bu değilse ancak bir altında bulunabileceği" değerlendirildi.      

TESADÜF DEMİŞ!

AA'nın haberine göre Başsavcılık, darbe planlarını ve organizasyonunu Öksüz ile yaptığını değerlendirdiği Batmaz'ın darbe girişiminin hemen ardından Akıncı Üssü çevresinde gözaltına alınıp, tutuklandığını ve Sincan Cezaevine konulduğunu belirledi. Cumhuriyet Savcısı, yeni delillerin ardından Batmaz'ın bir kez daha ifadesini aldı. Öksüz ile ABD dönüşü Atatürk Havalimanında aynı karede yer aldıkları fotoğraflar gösterilen Batmaz'ın, bunun "tesadüf" olduğunu ileri sürerek, tıpkı Öksüz gibi Akıncı Üssü civarında bulunmasına ilişkin "arsa bakmaya gitmiştim" savunmasını yaptığı öğrenildi.      

ADİL ÖKSÜZ OPERASYONU

Sürdürülen soruşturma kapsamında Öksüz ve Batmaz’la birlikte Mart 2016 tarihinde ABD’ye giden 5 kişiyle Öksüz’ün Ankara’da kaldığı dönemde darbe toplantılarının yapıldığı evleri kiraladığı kişilerden oluşan 12 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelilerden 6'sı gözaltına alındı.      

 Öksüz ve Batmaz'ın Akıncı Üssü ve Atatürk Havalimanı'ndaki görüntüleri ortaya çıktı.

    

 

True
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle