GeriGündem Danıştay'ın yeni başkanı belli oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Danıştay'ın yeni başkanı belli oldu

Danıştay'ın yeni başkanı belli oldu
refid:17984553 ilişkili resim dosyası

Mustafa Birden'in yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla boşalan Danıştay Başkanlığı'na 1. Daire Üyesi Hüseyin Hüsnü Karakullukçu seçildi. Yeni seçilen Yargıtay Başkanı için ''Benim güzel arkadaşım'' diyen Başbakan Yardımcısı Arınç, yeni Danıştay Başkanı ile ilgili olarak da “Şimdi bir şey söylerim 'bütün arkadaşları bir yerlere geldi' derler. Kurban olduğum Allah, verdikçe veriyor” dedi.

Danıştay'dan yapılan yazılı açıklamada, Mustafa Birden'in 1 Haziran 2011 günü yaş haddinden emekliye ayrılması nedeniyle boşalan Danıştay Başkanlığına, bugün Danıştay Genel Kurulunca yapılan seçim sonucunda, Karakullukçu'nun seçildiği ifade edildi.

15 Haziran 1948'de Görele'de doğan Karakullukçu, Ankara Gazi Lisesi'ni bitirdi ve 1970'te Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Danıştay Yardımcısı unvanıyla 17 Şubat 1973'te mesleğe başlayan Karakullukçu'nun görev unvanı, 14 Mayıs 1981'de Danıştay Tetkik Hakimi olarak değişti.

Sivas İdare Mahkemesi Başkanlığı, Adalet Müfettişliği, Adalet Başmüfettişliği, Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulunan Hüseyin Hüsnü Karakullukçu, 6 Eylül 2000'de Danıştay üyeliğine seçilmişti.

Paris Uluslararası Kamu Yönetimi Enstitüsü'nü bitiren ve Fransızca bilen Karakullukçu, bir çocuk babası...

YENİ BAŞKANDAN İLK AÇIKLAMA

Danıştay Başkanlığı için yapılan seçimin ilk turunda başkanlığa seçilen Birinci Daire üyesi Karakullukçu, başkanlık makamında gazetecilere açıklama yaptı.

Karakullukçu, Danıştay'ın Anayasa'ya göre bir inceleme, danışma ve karar organı olmanın yanı sıra idarenin yargı yoluyla denetlenmesinde etkin ve önemli görev yapan, kararlarında bağımsızlık ve tarafsızlık ilkesini ön planda tutan bir yargı kuruluşu olduğunu belirtti.

Toplumun yargı organlarına olan güveninin korunabilmesi, hakkın gerçek sahibine biran önce tesliminin sağlanması ve uyuşmazlığın taraflarının en kısa sürede tatmin edilebilmesi açısından yargılamanın makul sürede sonuçlandırılmasının son derece önemli olduğunu ifade eden Karakullukçu, şunları kaydetti:

“Ancak uzunca bir süredir yargının iş yükünde meydana gelen artıştan dolayı davaların yüksek mahkemeler önünde sürüncemede kalması mağduriyetlere sebep olmuştur. Bu mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla anayasa değişikliği ve sonrasında yapılan yasal düzenlemelerle yargının iş yükünün azaltılması ve çözüme kavuşturulmasına yönelik önemli adımlar atılmıştır. Bu kapsamda dünyada ve ülkemizde meydana gelen gelişmelere uyum sağlamak amacıyla Danıştay'ın yeniden yapılandırılması ve layık olduğu konuma gelebilmesi hususunda elimden gelen gayreti göstereceğini belirtmek istiyorum.”

Karakullukçu, Danıştay'ın sorunlarının öncelikle çözümlenmesi, Danıştay üyeleri, savcıları, tetkik hakimleri ve çalışan diğer tüm personelin sağlıklı bir çalışma ortamına kavuşturulması için yapılmakta olan yeni hizmet binasının biran önce bitirilerek faaliyete geçmesi gerektiğini belirterek, bu konuda gerekli tüm çabaların gösterileceğini söyledi.

Karakullukçu, “Anayasa'nın 2. maddesinde belirtilen demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti anlayışı içerisinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne taraf olarak adil yargılama taahhüdünde bulunan ülkemizin bu taahhüdü yerine getirme konusunda idari yargının üzerine düşen sorumluluğun bilincindeyiz” diye konuştu.

Karakullukçu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugünden itibaren, şu andan itibaren genç, anayasa ve yasamızda yapılan yeni düzenlemelerle aramıza katılan, seçilerek aramıza katılan, birbirinden genç, dinamik, birbirinden zeki arkadaşlarımızla çalışmak bana son derece onur verecektir. Bundan sonra daha çok katılımcı, daha çok birlikçi hareketle yargı içinde iyileştirme adına ne yapılacaksa hepsini yapabilmek amacıyla canla başla çalışacağımızı taahhüt ediyoruz. Onun için bu yükümlülüğün altındayız.”

Gazetecilerin sorularını almayacağını belirten Karakullukçu, bir gazetecinin “duygularını” sorması üzerine, “Arkadaşların teveccühüne, güvenine layık olmak hakikaten onur verici ve heyecanlandırıcı bir duygu ama her bir arkadaşın bana emanet ettikleri bu güven duygusunun hiçbir sarsıntıya uğramaksızın devam edeceğinden emin olabilirler” dedi.

ARINÇ: KURBAN OLDUĞUM ALLAH VERDİKÇE VERİYOR

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Danıştay Birinci Daire Üyesi Hüseyin Hüsnü Karakullukçu'nun, Danıştay Başkanlığına seçilmesiyle ilgili “Şimdi bir şey söylerim 'bütün arkadaşları bir yerlere geldi' derler. Kurban olduğum Allah, verdikçe veriyor” dedi.

Arınç, aracına binerken de “Bunun fıkrasını da sonra size anlatırım” diye konuştu.

AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın, bir süre önce Yargıtay Başkanlığı'na seçilen Nazım Kaynak'tan sonra, Danıştay Başkanı olan Karakullukçu'nun da Arınç'ın sınıf arkadaşı olduğunu belirtti.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False