GeriGündem Dalışa açılıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dalışa açılıyor

Dalışa açılıyor
Abone Olgoogle-news

Dünyanın en önemli dalış noktalarından biri olan ve sualtında antik bir kent barındıran Antalya’daki doğa harikası Kekova'da uygulanan dalış yasağının, dalış turizminin geliştirilmesi amacıyla, 'kontrollü' kaldırılması yönünde çalışma başlatıldı.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, bu amaçla Kekova'da antik şehrin bulunduğu bölgede dalış gerçekleştirdi. Tahsin Ceylan tarafından görüntülenen Vali Karaloğlu, sadece özel izinle dalış yapılan alanda arkeolog ve rehberler eşliğinde ‘kontrollü dalış’ izni için bakanlıklara başvuru yapıldığını açıkladı. Kekova'da su altındaki antik kentin korunması amacıyla 1986'dan bu yana dalış yasağı uygulandığını belirten Vali Karaloğlu, antik kente zarar vermeyecek şekilde bu bölgede kontrollü dalış yapılabileceğini söyledi.

Kekova Adası'nın kuzey kıyısında büyük bölümü deniz altında kalmış batık bir kentin kalıntıları görülüyor. Ada bu nedenle sualtı arkeolojisi yönünden büyük önem taşıyor. 2'nci yüzyılda Likya'nın geçirdiği kuvvetli depremler sonunda sular altında kalmış. Bölge Likya yazısıyla yazılmış kitabeli mezarlar, Likya tipi lahitler, ortaçağ kalesinin içinde kayaya oyulmuş tiyatro, kaya mezarları, su sarnıçları, nekrepol sahasından oluşan zengin bir tarihi mirasa sahip.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle