Dakika dakika darbe girişimi - 15-16 Temmuz 2016

Güncelleme Tarihi:

Dakika dakika darbe girişimi - 15-16 Temmuz 2016
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 16, 2016 13:57

İşte 15 Temmuz 2016 gecesi başlayan ve ertesi güne sarkan darbe girişiminde dakika dakika gelişmeler:

Haberin Devamı

 

15 TEMMUZ 2016

22.05 – Ankara’da savaş uçakları alçak uçuş yapmaya başladı. Bir grup asker Boğaz Köprüsü’nü tek yönlü trafiğe kapattı. “Terör alarmı mı darbe girişimi mi” tartışması sosyal medyada büyüyor.

22.10 – Türkiye genelinde birçok kamu binası önünde asker ve polis karşı karşıya gelmeye başladı. Ankara'da MİT binası ve Genelkurmay'a helikopterle ateş açıldı. İstanbul'da Beylerbeyi Sarayı önünde bazı askerlerin ordunun yönetime el koyduğu yönünde duyuru yaptığı iddiaları paylaşıldı.

22.30 – Genelkurmay’da silah sesleri duyulduğuna dair haberler yayılıyor. Dolar 3 TL'yi aştı.

22.35 – Atatürk Havalimanı’na askerler tankla geldi, kontrol kulesine de girdiler.

22.50 – Sosyal medyada Ankara ve İstanbul başta olmak bazı şehirlerde patlama ve silah sesleri duyulduğu haberleri iyice yayıldı.

Haberin Devamı

23.10 – Başbakan Binali Yıldırım olayları "kalkışma" diye niteledi. Türk ordusu içerisinde bir grubun darbe girişiminde bulunduğunu duyurdu. Mecliste grubu bulunan tüm partiler darbe girişimini kınadı.


23.25 – Facebook ve Twitter başta olmak üzere sosyal medya erişim engellendi. Erişim engeli kısa bir süre sonra kaldırıldı.

23.45 – Darbe girişimi yapan grup, TSK'nın akredite gazetecilerle iletişim için kullandığı e-posta hesabından gönderdiği mesajda "kontrolü tam olarak eline aldığını" öne sürdü.

23.50 – TRT merkezi başta olmak üzere Ankara'nın dört bir yanından güçlü patlama sesleri geliyor. Darbe girişimine tepki gösterenler sokaklara dökülüyor.

 

16 TEMMUZ 2016

00.15 – Darbe girişiminde bulunan askerler TRT’yi basıp bir spikere açıklama okuttular. Savunma Bakanı Fikri Işık, “Okunan korsan bildiri” dedi.

01.40 – Camilerden ezan okunuyor, halkın darbe girişimine karşı sokaklara çıkması çağrısı yapılıyor.

00.35 – Beyaz Saray açıklamasında, Başkan Barack Obama’nın Türkiye’deki gelişmelerle ilgili bilgilendirildiği bildirildi.

00.37 – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşlardan hükümete destek için sokağa çıkmalarını istedi. Erdoğan, FaceTime üzerinden CNN Türk’e verdiği demeçte, darbe girişimini ‘silahlı güçler içerisindeki küçük bir azınlığın kalkışması’ olarak niteledi.

Haberin Devamı

01.10 – Sikorsky tipi askeri helikopter TÜRKSAT uydu istasyonu vurdu.

01.21 – İçişleri Bakanı Efkan Ala, Genelkurmay Başkanlığı, TSK ve polisin ülkedeki darbe girişimine müdahale ettiğini açıkladı ve darbe planlayıcılarını “çete” olarak tanımladı.

01.40 – Bazı askerler Boğaziçi Köprüsü’nü geçmeye çalışan protestocuların üzerine ateş açtı.

02.21 – Ankara Emniyet Müdürlüğü'nü de vuran ve en az 17 polisin şehit olmasına neden olan askeri helikopter Gölbaşı'nda düşürüldü.

02.25 – Taksim Meydanı’nda askerler mevzilenerek, giderek sayıları artan protestocuları dağıtmak için havaya ateş açtı.

02.50 – F-16'lar ve askeri helikopterler TBMM'yi vurmaya başladı. Meclisin giriş kapıları yakınlarına sabaha kadar toplam 4 bomba atıldı. Milletvekilleri ve basın mensupları sığınağa geçti.

Haberin Devamı

03.00 – Şu ana kadar ABD, AB ve NATO'dan, Türkiye'deki demokratik kurumlara saygı çağrısı geldi.

03.23 – İki yüzbaşı ve 12 er helikopterle Hürriyet’in otoparkına indi. Havaya ateş açıp güvenlik görevlilerini yere yatırarak binaya girdiler. Bir subay, "Ateş etmekten çekinmeyin" diye bağırdı. Askerler hurriyet.com.tr çalışanları da dahil herkesi zorla dışarı çıkardı, CNN Türk stüdyolarına ve rejiye müdahale etti.

04.07 – Cumhurbaşkanı Erdoğan Atatürk Havalimanı'nda kendisini karşılayan kalabalığa bir konuşma yapıyor: "Milletin üzerinde hiçbir güç yoktur.

04.37 – Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bu bir ayaklanma, ihanet, vatana ihanet hareketidir. Bunun bedelini çok ağır ödeyecekler."

Haberin Devamı

05.02 – Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama: "Tehlike henüz geçmiş değil. Millet sokaklarda olduğu ve vatanına sahip çıktığı müddetçe darbeci hainler bu aziz millete diz çöktürmeyecek."

05.10 – Doğan Medya Center'ı basan askerlerin polis tarafından gözaltına alınmasıyla hurriyet.com.tr, CNN Türk, Kanal D ve DHA çalışanları binaya dönmeye başladı.

06.00 – Şu ana kadar hayatını kaybeden 160'ı aşkın vatandaş arasında, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank'ın ağabeyi İlhan Varank, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul konvoylarında konvoyu yönlendiren motosiklet ekibini başı Kemal Tosun reklamcı Erol Olçak ve 16 yaşındaki oğlu ile Yeni Şafak Gazetesi çalışanı Mustafa Cambaz da var.

Haberin Devamı

06.26 – Cumhurbaşkanlığı külliyesi çevresinden dumanlar yükseliyor, bölgeyi uçakların bombaladığı bildiriliyor.

06.42 – İstanbul'da Boğaz Köprüsü'ndeki askerler teslim oldu. Bazı askerlere linç girişiminde bulunuldu.

07.48 – İçişleri Bakanlığı: 29'u albay, 5'i general toplam 34 asker görevden uzaklaştırıldı. Pilot Hava Albay Erhan Baltacıoğlu gözaltına alındı.

07.52 – Genelkurmay karargahından çıkan bir tank, barikat olarak bekleyen kamyonlara ateş açtı.

08.04 – Harbiye Ordu Evi ve TRT Radyo binası polis kontrolünde...

08.11 – İstanbul'da uçak, metro ve vapur seferleri yeniden yapılmaya başlandı.

08.16 – Gece boyunca tanklarla kapatılan Boğaziçi Köprüsü, askerlerin teslim olmasının ardından kısmen trafiğe açıldı.

08.17 – Jandarma Genel Komutanlığı’na operasyon düzenlendi. Yaklaşık 200 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

08.22 – Maltepe’de bulunan Nurettin Baransel Kışlası önüne yüzlerce kişi akın etti. Kışlanın kapısına tank çıkışını engellemek için kamyonlar parkedildi. Polisin kışlada yaptığı operasyonda 6 üst rütbeli subayın gözaltına alındığı öğrenildi.

08.43 – Boğaziçi köprüsü terkedilen tankların çekilmesi için çift yönlü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ise Avrupa yakası istikametine trafiğe kapatıldı.

08.46 – Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı'nda yapılan açıklamaya göre darbe girişiminde bulunan 23 tankçı ile 13 denizci gözaltına alındı. Darbe girişiminde bulunan askerler tarafından kaçırılan 2 amiral ise polisin operasyonu ile kurtarıldı.

08.55 – Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Fahri Kasırga kurtarıldı.

09.33 – Kuleli Askeri Lisesi'nde 80 öğrenci gözaltına alındı.

09.45 – Genelkurmay'daki 200'e yakın silahsız er-erbaş teslim oldu.

09.47 – Adalet Bakanlığı, bin 563 Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin gözaltına alındığını açıkladı.

09.56 – Fatih Sultan Mehmet Köprüsü trafiğe açıldı.

10.12 – İstanbul'da Marmaray dışında tüm raylı sistem seferleri yapılıyor. Ancak bazı yolların tankerler, çöp kamyonları ve özel araçlar tarafından kapatıldığı görülüyor.

10.07 – Genelkurmay Başkanlığından çıkan 700'e yakın silahsız er ve erbaş polise teslim oldu.

11.01 – Genelkurmay Başkanı Vekili Orgeneral Ümit Dündar, "Cumhurbaşkanımız, başbakanımız, bakanlarımız ve TBMM, TSK ile tam bir dayanışma içinde demokrasinin ve hukukun yanında yer alarak bu darbe girişimini önlemiştir" dedi.

12.10 – İstanbul'u da kapsayan Marmara Bölgesi üzerindeki hava sahası görerek uçuş yapan tüm sivil hava araçların uçuşlarına kapatıldı.

12.11 – Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, rehin alındığı bildirilen Donanma Komutanı Veysel Kösele ile irtibat kurulduğunu söyledi.

12.15 – Darbeye girişen grubun Hava Kuvvetleri Komutanı'nın katıldığı düğünden kaçırdığı ortaya çıktı. 

13.15 – MİT: Akıncı Üssü ve Kara Havacılık'ta operasyonlar sürüyor.

13.20 – THY uçuşlarının 14.30'dan itibaren kademeli olarak normale döneceği açıklandı.

13.21 – MİT: Sistematik operasyon bitti, nokta operasyonuna geçtik, 1-2 saate biter.

13.30 – Darbeye girişen isimlerden bazıları helikopterle Yunanistan'a kaçtı. Türkiye iadelerini talep ediyor.

14.25 - 2 bin 475 hakim HSYK tarafından açığa alındı...

15.02 - Operasyon Danıştay'a da sıçradı...

15.25 – Gözaltına alınan asker sayısı artıyor. Kalkışmaya destek için yola çıkan 467 Kara Harp Okulu öğrencisi, 20 subay gözaltına alındı.

15.40  ABD Büyükelçiliği, Türkiye'deki vatandaşlarına yönelik bir güvenlik uyarısı yayınlayarak mümkün olduğunca dışarı çıkmamalarını istedi.

17.00 - Meclis Genel Kurulu, Başkan İsmail Kahraman'ın başkanlığında ve 4 partinin katılımıyla olağanüstü toplandı.

17.25 -  Genel Kurul'a seslenen Başbakan Binali Yıldırım, "Bugün Ak Parti'nin, CHP’nin, MHP’nin, HDP’nin ve tüm partilerin darbeye karşı çıktıkları bir gündür. Bugün bir milattır. İnanıyorum ki yeni bir sürecin de başlangıcıdır" dedi.

18.10 - Soruşturma kapsamında, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti ile 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Malatya Garnizon Komutanı Tümgeneral Avni Angun gözaltına alındı.

18.15 - Eski Hava kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Ankara Kazan İlçesi’ndeki Akıncı 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda gözaltına alındı. Burada bulunan diğer askerlerin de silahlarını bırakarak teslim oldukları öğrenildi.

18.55 - Anayasa Mahkemesi üyesi Alparslan Altan gözaltına alındı.

19.15 - 3’ncü Kolordu Komutanı Orgeneral Erdal Öztürk gözaltına alındı

20.00 - Darbecilerin rehin aldığı Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi'nin de kurtarıldığı bildirildi.

 20.15 - FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, Çukurca 2. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Cihat Erdoğan, ilçede görevli Kayseri Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Aydoğan Aydın, 2. Hudut Tugay Komutanlığı Kurmay Başkanı Kurbay Albay Osman Akman gözaltına alındı.

21.35 - Darbe girişiminin püskürtülmesinin ardından yapılan çalışmalarda gözaltına alınan Albay Erhan Baltacıoğlu tutuklanırken, Kayseri polisi Tuğgeneral Cemal Akyıldız'ın İstanbul'da yakalanmasını sağladı.  

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!