GeriGündem DAİŞ kültür katliamı yapıyor ne varsa yok etmeye çalışıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DAİŞ kültür katliamı yapıyor ne varsa yok etmeye çalışıyor

DAİŞ kültür katliamı yapıyor ne varsa yok etmeye çalışıyor
refid:28364582 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, “Musul’da içinde 8 bin nadide eserin bulunduğu bir kütüphane DAİŞ tarafından maalesef yakıldı.

Medeniyetimiz geçmişten beri yaşadığı tüm bu kültür katliamlarına, soykırım girişimlerine, aldığı yaralara rağmen var olmayı sürdürmeyi başardı, inşallah başaracak” dedi. Dün Tophane-i Amire’de sergi açılışı yapan Erdoğan, özetle şunları söyledi: “İslam medeniyeti bir ilim, irfan ve kitap medeniyetidir. Kağıdı bulan Çinliler olabilir ama onu hakkıyla kullanan ve daha sonra Batı’ya ve diğer bölgelere ulaştıran bizim ecdadımızdır. İlk kütüphaneler mescitlerde açılmıştır. Abbasi dönemi Bağdat’ta 36 kütüphane bulunduğu ifade edilir. Maalesef bu kütüphanelerin hepsi de Hülagü’nün başında olduğu Moğol orduları tarafından yok edildi. Buna karşılık bir başka Moğol hükümdarı Timur, ele geçirdiği şehirlerdeki kitapları toplayıp kendi başkentine götürdü. Benzer bir gelişme Endülüs’te yaşandı. Burada ortaya çıkan büyük medeniyette kitabın, kütüphanelerin önemli bir yeri vardı. Bu nadide eserler de maalesef İspanyol kardinalinin emriyle, Gırnata Meydanı’nda ateşe verildi. Gırnata’da tam 1 milyon eserin yakıldığı rivayet edilir.

NE VARSA YOK ETMEK İSTİYOR

Bugün de Suriye’de, Irak’ta faaliyet gösteren terör örgütü DAİŞ, aynı yöntemi izliyor, medeniyetimizde, kültürümüzde, köklerimizde ne varsa yok etmeye çalışıyor. Geçenlerde bir Iraklı dostum dedi ki ‘Maalesef Musul’daki o canım kütüphanelerimizi yaktılar, yıktılar’ dedi. Aynı şekilde camilerimiz, türbelerimiz yakılıyor, bombalanıyor, yıkılıyor’ dedi. Daha önce Timbuktu’da benzer bir hadise yaşandı. İnşallah Suriye’de, Irak’ta ve medeniyet coğrafyamızın her köşesinde yakılsa da yıkılsa da mahzun bir şekilde tozlu raflarda kendi haline bırakılmış olsa da yine bu kitapların, bu birikimin üzerinde gelişimimizi, inkişafımızı gerçekleştireceğiz.

ÇAMLICADAKİ CAMİYE MÜZE

Adı Büyük Çamlıca Camisi olmayacak ama Büyük Çamlıca’da inşa edilmekte olan caminin altında dev bir İslam eserleri müzesini kuruyoruz.

CUMHURBAŞKANI KÜLLİYESİ’NE 5 MİLYONLUK KÜTÜPHANE

Dünyaya bakıyoruz. Öyle ülkeler var ki 50, 100, 150, hatta 300 milyon çeşit kitap olan kütüphaneler var. Şu anda bizde, aldığım bilgilere göre en büyük kütüphane Ankara’daki Milli Kütüphane’yi söylüyorlar, 1.5 milyon. İnşallah şimdi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, 5 milyon çeşit kitabı olan bir kütüphanenin projelendirmesini bitirdik.”

Kel’am’dan Kalem’e

İSLAM Kültür ve Sanat Platformu’nun Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve İstanbul Sanat ve Medeniyet Vakfı’nın desteğiyle Tophane-i Amire’de düzenlediği, Mehmet Çebi Koleksiyonu’ndan ‘Kel’am’dan Kalem’e Büyük Buluşma’ sergisinin açılışını yapan Erdoğan, kurdeleyi besmele çekerek kesti. Konuşmaların ardından Erdoğan’a bir Hilye-i Şerif sunuldu. 29 Mart’a kadar sürecek sergiyi gezen Erdoğan, eserlere ilişkin bilgi aldı. Cumhurbaşkanı serginin ardından Tophane-i Amire’nin yanındaki Tophane Tayfun Spor Kulübü’nü ziyaret etti. Yürüyerek kulübe gelen Erdoğan’a dışarda toplananlar sevgi gösterisinde bulundu, ‘Tophane seninle gurur duyuyor’ diye slogan attı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle