Daire bir kez daha beyazperdede

Daire bir kez daha beyazperdede

Yönetmen ve senaristliğini Atıl İnaç’ın üstlendiği ‘Daire’ filmi, oyuncuların katılımıyla 16 Nisan Çarşamba günü saat 16:00’da Beyoğlu Sineması’nda seyirciyle buluşacak.

Haberin Devamı

İstanbul Film Festivali kapsamında tekrar beyazperdeyle buluşmaya hazırlanan film, üç karakterin kullanılmayan bir havaalanı etrafında gelişen trajikomik hikayesini anlatıyor.

BaşrolleriniFatih Al, Nazan Kesal ve Erol Babaoğlu’nun paylaştığı filmde, Görkem Kanbolat, Beren Demirkaya, Çağlar Çorumlu, Nihat Alptekin, Mehmet Ulay, Nalan Koruçim, Arın Kuşaksızoğlu, Aysan Sümercan, Doğukan Oruç ve Selen Üçer filmin diğer karakterlerine hayat verdi.

ULUSLARARASI FESTİVAL PLANLAMALARI DEVAM EDİYOR

Yapımcılığını Derya Tarım ve Tolga Avcil'in gerçekleştirdiği “Daire” yaşamakta olduğumuz sert değişim dönemini konu alan absurd hikaye sıra dışı güçlükler, engeller, durumlar karşısında döngüsel olarak daha sıra dışı çarelere, daha şaşırtıcı meydan okumalara cüret eden karakterlerin üzerine kuruludur.

Haberin Devamı

“Daire” üniversitedeki öğretim görevini kaybettikten sonra kullanılmayan bir havaalanında güvenlik görevlisi olarak çalışmayı seçen Feramus ile çalıştığı taşra belediye tiyatrosu kapatılınca hayatla inatlaşmak adına bir Cami’de ölü yıkayıcı olmayı kabul eden Betül’ün fırsat bulamadıkları hüzünlü aşkları etrafında gelişir.

Adana Altın Koza Ulusal Yarışma Kategorisinde Türkiye Prömiyerini yapan, En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödülünü alan ve Sao Paolo Uluslarası Film Festivalinden International Premier için davet alan Daire filminin Uluslararası festival planlamaları devam ediyor.

"Daire" 2011 yılında Güneydoğu Avrupa film network’ü kapsamında üç ayrı ülkede senaryo, produksiyon ve dağıtım workshop’unda yeraldı. 2011 yılında İstanbul Film Festivali Türkiye-Fransa ortak yapım platformuna seçildi. Yine aynı yıl İtalya Trieste ortak yapım workshop’ı içerisinde tüm dünyadan seçilmiş olan sekiz projeden biri olarak yer aldı. 2013 yılında Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nin “Geliştirme Aşamasında olan Filmler” seçkisine davet alan Daire‘nin, yapımcılığını Lacivert Film Üstleniyor.

Başrollerinde Fatih Al, Nazan Kesal, Erol Babaoğlu’nun yer aldığı filmde, Görkem Kanbolat, Beren Demirkaya, Çağlar Çorumlu, Nihat Alptekin, Mehmet Ulay, Nalan Koruçim, Arın Kuşaksızoğlu, Aysan Sümercan, Doğukan Oruç ve Selen Üçer filmin diğer karakterlerine hayat verdi.

Haberin Devamı

Yönetmen Atıl İnaç’ın bir önceki filmi "Büyük Oyun" dünya prömiyerini Montreal film festivalinde gerçekleştirmiş, 23 farklı uluslararası film festivalinde yarışmış ve seyirci ile buluşmuş, en iyi film dahil olmak üzere ödüller kazanmış, Amerika ve Kanada' da Vanguard (USA) satış ajansı aracılığı ile DVD olarak izleyiciye sunulmuştur.

Haberle ilgili daha fazlası: