Daha iyi bir hayat için

Daha iyi bir hayat için

Şanlıurfalı Fatma, ailesine katkı amacıyla tarım işinde çalışmaya karar vermiş. Ancak daha iyi koşullarda iş bulabilmek için ‘global sertifika’ sahibi olmaya hazırlanıyor. Hem Fatma hem de tüm tarım işçilerinin kaderini değiştirmek için Birleşmiş Milletler’in desteğiyle bir proje hayata geçirilmiş durumda. Proje kapsamında kursa gelenlere hem teorik hem de pratik eğitim veriliyor. Bir ürünün toprağa ekiminden hasadına kadar bütün aşamalarla ilgili bilgi aktarılıyor. Eğitimi tamamlayanlar uluslararası alanda geçerli sertifika alacak.

Haberin Devamı

TÜRKİYE’de 3 milyonun üzerinde Suriyeli sığınmacı var. Suriyelilerin büyük bir kısmı tarımda çalışarak geçimini sağlamaya çalışıyor. Ancak Suriyeliler özellikle dil problemi ve çalışma koşullarından dolayı tarımda daimi iş bulamıyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNCHR) ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Suriyeli işçilerin yaşadıkları sorunları çözmek için, ‘Geçim Kaynaklarına Erişimin Güçlendirilmesi ve Ev Sahibi Toplulukların Tarımsal Bilgilerinin Arttırılması’ projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında Gaziantep, İzmir, Mersin, Şanlıurfa, Mardin ve Adana’da Suriyeli ve Türklerden oluşan 500 kişiye bu yıl hem teorik hem de uygulamalı tarım eğitimi verilecek. Eğitimini tamamlayan kursiyere iş imkânı da sağlanacak.

Daha iyi bir hayat için


YÜZDE 30 KADIN ŞARTI
Projenin uygulandığı illerden biri de Adana. Türkiye’nin önemli tarım şehirlerinden biri olan Adana’da 53’ü Suriyeli 22’si Türk olmak üzere 75 kişiye eğitim veriliyor. Eğitimin teorik kısmında kursa katılanlara sert çekirdekli meyve yetiştiriciliği, turunçgil üretimi ve sebze yetiştiriciliği gibi temel tarım alanları öğretiliyor. Ayrıca sahada daha iyi iletişim kurmaları için Suriyelilere Türkçe dersi de verdiklerini söyleyen projenin eğitim koordinatörlerinden Uğur Yılmazöz, “Projede en az yüzde 30 kadın kotası var. Yani projede yer alanların en az yüzde 30’u kadın olmak zorunda. Kursiyerlere tarımla ilgili derslerin yanı sıra iş güvenliği, hijyen ve çocuk işçiliğinin önlenmesi gibi konularda eğitim veriyoruz” dedi.

ULUSLARARASI SERTİFİKA
3 aylık teorik eğitimden sonra uygulamalı eğitime geçtiklerini ifade eden Yılmazöz sözlerini şöyle sürdürdü: “Uygulamalı eğitimde bir ürünün toprağa ekiminden hasadına kadar bütün aşamalarla ilgili eğitim veriyoruz. Bu eğitim içerisinde budama, aşılama, fidan dikimi, gübreleme gibi konular yer alıyor. Ayrıca hasat sonrası paketleme için işçilere büyük işletmelerde staj imkânı sağlıyoruz. Bütün bu eğitim sonucunda kalifiye işçiler yetiştirmeyi hedefliyoruz. Kursu tamamlayanlara uluslararası alanda geçerliği olan bir sertifika vereceğiz. Projeye katılan işçilerden olumlu tepkiler alıyoruz.”

Kursiyerlerden biri de Ali Mustafa. Suriye’deyken tarımla uğraşan Mustafa modern tarım tekniklerini öğrenmek için Halep Üniversitesi’nde ziraat mühendisliği okumaya başlamış. Ancak Suriye’de savaş başlayınca Mustafa eğitimini yarıda bırakarak Türkiye’ye gelmiş. Ali Mustafa, ülkesine döndüğünde tekrar tarımla uğraşmak istediğini belirterek şöyle konuştu:

Daha iyi bir hayat için


‘SURİYE’DE UYGULAYACAĞIM’
“Suriye’de tarımla uğraşıyorduk. Bahçelerimizde zeytin, kayısı, mısır gibi ürünleri yetiştiriyorduk. Tarımı daha iyi öğrenmek için Halep Üniversitesi Ziraat Mühendisliği’nde okumaya başladım. Birinci sınıftayken savaş başladı. Türkiye’ye gelmek zorunda kaldım. Burada böyle bir eğitim verildiğinden haberdar olduğumda projeye başvurdum. 2 ay önce Suriye’ye gidip bahçelerimizi ziyaret ettim. Burada öğrendiklerimi Suriye’ye gittiğimde uygulamak istiyorum.”

Adana’da 300 binden fazla Suriyeli olduğunu kaydeden Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin şu bilgileri verdi: “Bu projenin amacı ilimizde ikâmet eden Suriyeli misafirlerin geçim kaynaklarına erişimin sağlanmasının yanı sıra Türkiye’deki toplumsal hayata uyum kapasitelerini arttırmaktır. Çalışma ortamında uyumun sağlanması için Suriyeli misafirler ile Türk vatandaşlarımıza beraber eğitim veriyoruz. Proje kapsamında Adana’da şu anda 75 kişiye eğitim veriyoruz. Bir sonraki aşamada 100 kişiyi daha eğiteceğiz. Eğitim sürecinde kursiyerlere günlük 60 lira ücret ödeniyor. Yemek ve servis ücretleri projeden karşılanıyor.”

TARIMDA ŞARTLAR KÖTÜ
PROJE kapsamında eğitim alanlardan biri de Şanlıurfalı Fatma Fennuş. Ailesine yardımcı olmak için çalışmaya karar verdiğini söyleyen Fennuş, “Tarımda çalışan arkadaşlarımız var. Çok kötü şartlarda çalışıyorlar. Sigortaları yok. Sabahın köründe işe gidip gece geç saatlerde eve geliyorlar. Çalışırken iş güvenliği kurallarına uymuyorlar. İlaçlama yaparken eldiven ve gözlük kullanmıyorlar. Ben bu şartlarda çalışmak istemiyorum. Daha iyi şartlarda çalışmak için bu projeye başvurdum. Sertifikamı aldığımda iş güvenliğine uyan ve sigortamı yapan bir işte çalışacağım” diyor.

Daha iyi bir hayat için


İŞ DÜNYASI DESTEK VERİYOR
 PROJEYE özellikle ihracat yapan iş dünyası da destek veriyor. İhracat yapmak için uluslararası standartlara uymak zorunda olduklarını söyleyen Özler Tarım Şirketi Personel ve Güvenlik Müdürü Sıtkı İçdemir, “Biz tamamıyla ihracata yönelik çalışan bir şirketiz. Uluslararası standartlara uygun çalışmak zorundayız. Bu yüzden kalifiye eleman bizim için çok önemli. Kalifiye eleman temin etmekte zorlanıyoruz. Bu yüzden de bu projeyi destekliyoruz” dedi.

EĞİTİMİ VERİLEN ÜRÜNLER
Adana: Kabakgiller, sert çekirdekli meyveler ve narenciye yetiştiriciliği: 75 işçi
Gaziantep: Üzüm, zeytin, nar ve fıstık yetiştiriciliği, sığır bakımı ile sürü yönetimi: 100 işçi
İzmir: Gıda işleme, sert çekirdekli meyveler, zeytin yetiştiriciliği, sığır bakımı ile sürü yönetimi: 75 işçi
Mardin: Arıcılık, gıda işleme ve sabun üretimi: 100 işçi
Mersin: Su çiçekleri, sera sebzeleri, narenciye, sert çekirdekli meyve yetiştiriciliği ve kümes hayvanları: 100 işçi
Şanlıurfa: Zeytin, çamfıstığı ve sera sebzeleri yetiştiriciliği: 50 işçi.