Dağda silah tutacağına düz ovada siyaset yapsın

Dağda silah tutacağına düz ovada siyaset yapsın

Güneydoğu illerini kapsayan bir geziye çıkan DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, ilk durağı Diyarbakır’da, Türkiye’nin bölünme korkusundan vazgeçmesi gerektiğini belirterek, "Yukarıda elde silahla mı dolaşsın, ovada siyaset mi yapsın? Ama etnik ayrıma dayalı siyaset yapılamaz" dedi ve dağda dolaşanlar için gerekirse af da çıkarılabileceğini söyledi.

Diyarbakır’da bir kahvehanede vatandaşlar ve gazetecilerle sohbet eden Ağar, şu noktalar üzerinde durdu:

Türkiye kendi meselesini dışarıya havale edemez, ederse ayağı çürük olur. Bu mesele ABD’ye de Irak’a da havale edilemez. Onların yardımı olacaksa bile inisiyatif bizde olmalı. Türkiye bölünme korkusundan kurtulmalı. Buradan çok Diyarbakırlı İstanbul’da oturuyor. Kimse İstanbul’u bırakıp ayrılmak istemiyor. Ha bölmek isteyen yok mu; var ama onlar toplumun önünde değil.

OVADA SİYASET

Bugün dağda çocuklar varsa, yolunu bulup indireceksin. Hükümetin bir projesi varsa desteğe hazırız. Bir görelim projelerini. Bir daha silah patlamamasını sağlamak lazım. Bu süreç yürütülmeli. Devlet husumet yeri olamaz, kendi insanına husumet duyamaz. Her devletin geçmişinde vatandaşını affetmek vardır. (Af mı diyorsunuz, sorusu üzerine) Gerekirse af da. Ama hükümeti görelim, ne önerecek. Ha yukarıda silahla mı dolaşsın, ovada siyaset mi yapsın. Ama etnik ayrıma dayalı siyaset yapılamaz. İlke müşterek vatan, bölünmez bütünlüktür.

Ağar, partililerin katıldığı iftar yemeğinde yaptığı konuşmada ise uzun yıllar Diyarbakır ve bölgedeki diğer illerde yaşadığını anlatan Ağar, bu nedenle kendi üzerine düşen görevin herkesten daha ağır olduğunu söyledi.
Haberle ilgili daha fazlası: