GeriGündem Cumhuriyet serüveni kitapları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cumhuriyet serüveni kitapları

Türkiye İş Bankası, Cumhuriyet'in 75. yıldönümü etkinlikleri kapsamında önemli bir yayın dizisine destek verdi. Hazırlıkları Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı tarafından yapılan ve ‘‘Bilanço 98’’ başlığını taşıyan bu dizi, 12 kitaptan oluşuyor. Kitap dizisi, Cumhuriyet dönemini yaşamış, bu dönemin değerleri ve olayları ile biçimlenmiş üç kuşağın insanının toplumsal ve bireysel serüvenlerinin bilançosunu gözler önüne sermeyi amaçlıyor.

Osmanlı coğrafyasından Cumhuriyet Türkiye'sine, farklı yöre, sınıf, meslek ve inançlardan 17 ailenin fotoğraflı öyküsünü yansıtan Feride Çiçekoğlu ve Oya Baydar'ın editörlüğünü üstlendiği ‘‘Cumhuriyet'in Aile Albümleri’’, her biri kuşaklar boyunca sürmüş büyük bir maceranın belgelerini sunuyor.

‘‘75 Yılda Kadınlar ve Erkekler’’ ise, Cumhuriyet'in kazanımlarına sıkı sıkıya sahip çıkan ‘‘cesur kadınlarımıza’’ adanmış bir çalışma. Kitap, günümüz koşullarında kadının özel ve kamusal alandaki konumunu, bugünün Türkiye'sinde kadın kimliği ve rolüyle ilgili yaşanan tartışmaları da gündeme getiriyor.

‘‘Bilanço 98’’ dizisi kapsamında okurla buluşan ilk kitaplar arasında, tarihi Darphane Binaları'nda gerçekleştirilen sergi ile aynı başlığı taşıyan ‘‘Cumhuriyet'in Aile Albümleri’’ ile ‘‘75 Yılda Kadınlar ve Erkekler’’, ‘‘75 Yılda Değişen Kent ve Mimarlık’’ ve ‘‘75 Yılda Paranın Serüveni’’ yer alıyor.

Dizinin ‘‘75 Yılda Köylerden Kentlere’’, ‘‘75 Yılda Değişen Yaşam ve İnsan / Cumhuriyet Modaları’’, ‘‘Cumhuriyet Döneminde Kültür ve Edebiyat’’, ‘‘75 Yılda Çarklar ve Çarkları Döndürenler’’, ‘‘75 Yılda Eğitim’’, ‘‘75 Yılda Tebaadan Yurttaşa Doğru’’, ‘‘75 Yılda Düşünceler, Tartışmalar’’ ve ‘‘Cumhuriyet'in Sesleri ve Renkleri’’ başlıklı diğer kitapları ise önümüzdeki aylarda yayımlanmaya devam edecek.

Alternatif hediyeler Eskidji'de

İstanbul Dolapdere'deki Eskidji Müzayede Evi, yılbaşı hediyesi almak isteyenlere, ilginç bir fırsat sunuyor. Yılbaşı özel müzayedesi adı altında satışa sunulacak eşyalar arasında, mücevherler, porselenler, bronz ve tutya heykeller, resimler, ev veya ofiste kullanılacak çeşitli objeler yer alıyor.

1 milyon TL'den başlayan fiyatlarla ve gerçek değerinin altında açık artırmayla satışa sunulacak alternatif yılbaşı hediyeleri 700 parçadan oluşuyor. Eskidji Müzayede Evi'ndeki açık artırma bugün saat 14.00'te başlıyor.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False