GeriGündem Cumhurbaşkanını bitiren savcı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cumhurbaşkanını bitiren savcı

Cumhurbaşkanını bitiren savcı
refid:19951608 ilişkili resim dosyası

Almanya, Cumhurbaşkanı Wulff’un dokunulmazlığının kaldırılmasını isteyerek istifa sürecini başlamasına yol açan Hannover Başsavcısı Clemens Eimterbauemer’i (41) konuşuyor. Almanya tarihinde ilk kez bir cumhurbaşkanına karşı hukuki girişimde bulunan hukukçu için “Cesur savcı”, “Cumhurbaşkanı katili” benzetmesi yapılıyor.

FEDERAL Almanya tarihinde hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle cumhurbaşkanının dokunulmazlığının kaldırılması için parlamentoya başvurarak istifa sürecini tetikleyen Hannover Başsavcısı Eimterbauemer (41), ülkede günün kahramanı oldu.
10’uncu Cumhurbaşkanı Christian Wulff hakkında ortaya atılan iddiaları araştırmak amacıyla soruşturma başlatabilmek için Federal Meclis’e cumhurbaşkanının dokunulmazlığının kaldırılması için yazı gönderen Başsavcı Eimterbauemer yaptığı kısa açıklamasında “Kendi aramızda çok ciddi şekilde tartıştık. Konu ile ilgili karar vermek çok kolay olmadı” dedi. Wulff’u istifa etmek zorunda bırakan Başsavcı Eimterbauemer için Almanya’da “Cesur savcı”, “Cumhurbaşkanı katili” gibi benzetmeler yapılıyor.
Hukukun üstünlüğünü cumhurbaşkanlığı gibi en üst makamda oturan birisi hakkında hiç çekinmeden işleten başsavcıyı kahraman olarak gösteren Bild Gazetesi, Eitembauemer’in şimdiki görevine atanmadan önce beş yıl boyunca kara para aklama konularında çalıştığını yazdı. Geçtiğimiz yılın Ekim ayında yeni görevine atanan başsavcı, özellikle rüşvet ve zimmetine para geçirme gibi konularda uzman olarak biliniyor. Başsavcı, ‘Görevini kötüye kullanan memurların avcısı olarak’ biliniyor.Eimterbauemer, 1998 yılından bu yana Aşağı Saksonya eyaletinde savcı ya da yargıç olarak görev aldı.
Bir hakimle evli olan iki çocuk babası genç adam ve ekibinin asıl işi Wulff’un dokunulmazlığı önceki geceden itibaren kalktığı için yeni başlıyor. Buna göre soruşturma açıp görgü tanıklarıyla konuşabilecek, ev aramaları yapıp, delil toplayabilecekler. Soruşturma sonucuna göre suç duyurusunda bulunup bulunmamaya karar verecekler.

Emekli ödeneğini hak etti mi?

/images/100/0x0/55ea7e2af018fbb8f8838b10

- Christian Wulff’un istifa etmesinin ardından cumhurbaşkanlarına ödenen yıllık 199 bin euroluk ödeneği alıp alamayacağı konuşuluyor. Bazı hukukçular, hakkındaki iddialar yüzünden görevini bırakmak zorunda kalan Wulff’un bu ödeneği yasal olarak hak etmediğine inanıyor.
- 11. Cumhurbaşkanının kim olacağı ile ilgili tartışmalar sürerken Meclis Başkanı Norbert Lammert (63), eski Bakan Klaus Töpfer (74), Çalışma Bakanı Ursula von der Leyen (54) ve insan hakları savunucusu Joachim Gauck’un isimleri öne çıktı. Ancak Lammert aday olmadığını açıkladı.

Kıyak kredi değil esas lüks tatil yaktı

Alman yasaları, dokunulmazlığı olduğu için cumhurbaşkanı hakkında savcılara soruşturma hakkı tanımıyor. Açık kaynak iddialarını toplayan savcılar, Wulff hakkında soruşturma açılabilecek bilgilere ulaşmış. Wulff, bir işadamından usulsüz kredi aldığı yolundaki iddialardan ziyade film yapımcısı David Groenewold ile yakınlığından ötürü zan altında. Wulff’un tatil ücretini ödeyen Groenewold, Wulff’un Aşağı Saksonya Başbakanı olduğu dönemde şirket kurarak, eyaletten maddi yardım almış. Savcılar bu olayın üstüne gidecek.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False