Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan suç duyurusu

Güncelleme Tarihi:

Cumhurbaşkanı Erdoğandan suç duyurusu
Oluşturulma Tarihi: Haziran 02, 2015 15:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazeteci Can Dündar ve Cumhuriyet Gazetesi hakkında bireysel suç duyurusunda bulundu.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Can Dündar hakkında, genel yayın yönetmeni olduğu Cumhuriyet gazetesinde geçen yıl Hatay ve Adana'da, MİT'e ait yardım tırlarının durdurulmasıyla ilgili, "gerçeğe aykırı bazı görüntü ve bilgiye yer verdiği" gerekçesiyle bireysel suç duyurusunda bulundu.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEDİ

Dilekçede Can Dündar’ın TCK’nın “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma” “Gizliliğin ihlali”, “Hükûmete karşı suç”, “ Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme”, “Siyasal ve askeri Casusluk”, “Gizli kalması gereken bilgileri açıklama”, “Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” suçlarından bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir müebbet ve 42 yıl hapsi cezası ile cezalandırılması istenildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğandan suç duyurusu
CUMHURİYET GAZETESİ BUGÜN BÖYLE ÇIKTI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmek üzere, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına Erdoğan'ın avukatı Muammer Cemaloğlu tarafından verilen suç duyurusu dilekçesinde, Cumhuriyet gazetesinin 29 Mayıs 2015'deki nüshasında, geçen yıl Hatay ve Adana'da, MİT'e ait yardım tırlarının durdurulmasıyla ilgili, "gerçeğe aykırı bazı görüntü ve bilgiye yer verildiği" belirtildi.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğandan suç duyurusu
ERDOĞAN: ÖYLE BIRAKMAM ONU

Dilekçede, Dündar'ın, "paralel örgüt tarafından kendisine sızdırılan sahte görüntü ve bilgileri yayınlayarak, yardım tırlarını, planlanan kurgu çerçevesinde 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin terör örgütlerine yardım ettiği algısı oluşturmak amacıyla' sahte ihbar ve sahte delillerle tuzak kurarak, tamamen hukuka aykırı bir biçimde tırları arayan örgüt mensuplarının eylemine iştirak ettiği" bildirildi.

"Devletin ve milletin milli menfaatlerini paralel örgüt ile hareket ederek hedef alan Dündar'ın bu eyleminin gazetecilik olarak değerlendirilemeyeceği" vurgulanan dilekçede, Adana ve İstanbul Cumhuriyet başsavcılıklarınca paralel örgüte karşı bazı suçlardan dolayı soruşturma açıldığı hatırlatıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğandan suç duyurusu
CAN DÜNDAR’DAN ERDOĞAN’A CEVAP

Dilekçede, "Soruşturma yürütülen örgüt mensuplarının eylemine iştirak eden şüpheli Can Dündar hakkında şikayetçiyiz" ifadesi kullanıldı.

Dündar'ın, yürütülen soruşturmalarla ilgili alınan yayın yasağı kararlarına rağmen, "gerçeği yansıtmayan haber, yorum ve görüntüleri yayınlamak suretiyle adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ve gizliliği ihlal suçlarını işlediği" de savunulan dilekçede, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs, devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme, gizli kalması gereken bilgileri açıklama" suçlarının da arasında bulunduğu bazı suçlardan Dündar hakkında gerekli tahkikatın yapılarak kamu davası açılması talep edildi.

ANKARA BARO BAŞKANI: "CUMHURBAŞKANI'NIN SUÇ DUYURUSUNUN HUKUKİ ALTYAPISI YOK"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın MİT tırları haberi nedeniyle gazeteci Can Dündar ve Cumhuriyet Gazetesi hakkında bireysel suç duyurusunda bulundu. Ancak bu suç duyurusu, tartışma yarattı.
Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, Hürriyet'e yaptığı açıklama, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başvurusunun "hukuksal altyapısının bulunmadığını" söyledi. Haberde, ne Cumhurbaşkanı'na yönelik şahsi bir tartışma, ne de suçlama bulunmadığını kaydeden Canduran, "Ülkemizde basın özgürlüğü var. Basının hangi durumda neyi yazamayacağı da gerek basın kanunu, gerekse Türk Ceza Kanunu ile belirlenmiş durumda. Cumhurbaşkanı da olsa, normal bir vatandaş da olsa, kimse bu kanunlardan muaf değil. Haberde, Cumhurbaşkanı'nın şahsı ile ilgili bir tartışma ya da kendisine yönelik bir suçlama bulunmadıkça, Cumhurbaşkanı'nın şahsi suç duyurusunda bulunmasının hukuksal altyapısı yoktur" dedi.
Cumhuriyet Gazetesi ve Can Dündar'ın, kanunlarla güvence altına alınan "haber yapma özgürlüklerini kullandıklarını" da kaydeden Ankara Barosu Başkanı, "Bu suç duyurusu konusunda takipsizlik kararı verilmesini bekliyorum" dedi. - Zeynep GÜRCANLI

.