GeriGündem Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! '5 milyar doları hedefliyoruz'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! '5 milyar doları hedefliyoruz'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile ortak basın toplantısında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Özbekistan arasında ithalat ve ihracat rakamlarının ilk kez birer milyar doları aştığını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanı ile bunu en kısa vadede 5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz." dedi.

Konuşmasının başında "Kardeşim" diye hitap ettiği Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev'i ve heyetini misafir etmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Erdoğan, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyinin ilk toplantısının icra edilmesiyle tarihi bir adımın atılmış olduğunu vurguladı.

Mirziyoyev'e, Millet Kütüphanesi'nin açılış törenine onur konuğu olarak katılmayı kabul ettiği için ayrıca teşekkür eden Erdoğan, "İnşallah yarın zatı devletleriyle Ankara'mızın ve tüm Türkiye'nin gurur abidelerinden biri olacak bu muhteşem eserin açılışını beraber yapacağız. İmam Buhari, İmam Maturidi, Ali Kuşçu ve Ali Şir Nevai gibi bizim geçmişe gerçekten ilimleriyle irfanlarıyla damgalarını vurmuş olan büyüklerimizin topraklarından buraya bir selam getirmiş olmaları bizim için çok çok anlamlı." diye konuştu.

Özbekistan'da birinci turu geçen yıl aralık ayında ikinci turu ise bu yıl ocak ayında düzenlenen parlamento seçimleri sonucunda yeni hükümetin kurulduğunu anımsatan Erdoğan, seçim sonuçlarının Özbek halkı için hayırlara vesile olmasını diledi.

"BİRLİKTELİĞİ DAHA DA PERÇİNLEDİK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Özbekistan ile ilişkilerimizi ortak tarih, dil ve kültürümüz temelinde güçlü kardeşlik bağlarına dayanan stratejik ortaklık olarak tanımlıyoruz. Özbekistan'ın milli şairi merhum Abdulla Aripov'un o veciz ifadesiyle, 'bizim tilimiz bir, dinimiz bir, imanımız birdir.' Türkiye Özbekistan kardeşliği maziden atiye uzanan kadim bir kardeşliktir. Geçen sene Bakü'de yapılan 7'nci Liderler Zirvesi'nde Özbekistan'ın Türk Keneşi'ne tam üyeliğiyle aramızdaki bu birlikteliği daha da perçinledik." şeklinde konuştu.

Özbekistan'ın, 34 milyona yaklaşan genç ve dinamik nüfusu, zengin tabii kaynakları, sanayi potansiyeli ve güçlü tarımsal üretimiyle bölgesinin cazibe merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini dile getiren Erdoğan, "Sayın Mirziyoyev'in liderliğinde yürütülen açılım ve reform sürecini biz de takdirle izliyoruz. Bu kapsamlı reform sürecinde kardeşimiz Özbekistan'ın başarısı için elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı 5 milyar doları hedefliyoruz

Bugünkü temaslarda ikili ilişkilerin ve iş birliğinin tüm veçhelerini gözden geçirdiklerini aktaran Erdoğan, "Ticaret hacmimiz 2019 yılında bir önceki yıla kıyasla yaklaşık yüzde 27 oranında arttı. Ticaretimizin 2,2 milyar dolara ulaşması elbette önemli bir başarıdır. İki ülke ticaretinde ilk kez hem ihracat hem de ithalat verilerinde birer milyar doları aşmış bulunuyoruz ama hala katetmemiz gereken bir mesafe var. Sayın Cumhurbaşkanı ile bunu en kısa vadede 5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Ulaştırma, enerji, sağlık, turizm, eğitim, savunma sanayisi alanlarında iş birliğini ve askeri ilişkileri nasıl geliştirebilecekleri konusunda görüş alışverişinde bulunduklarına işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"İş dünyamızı Özbekistan'a yatırım konusunda teşvik ediyoruz. Özbek istatistiklerine göre, yalnızca geçen yıl 430 şirketimiz Özbekistan'da faaliyete geçmiş ve firmalarımızın sayısı 1306'ya ulaşmıştır. Bugün sayın Mirziyoyev ile Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi birinci toplantısı sonuçlarına ilişkin ortak bildiriyi imzaladık. Bu belge bir sonraki toplantımıza kadarki geçecek süre için adeta bir yol haritasıdır. Bu vesileyle değerli kardeşim Mirziyoyev'e ilişkilerimizin daha da güçlendirilmesi yönünde sergilediği irade için teşekkür ediyorum. Toplantı sonuçlarının ve imzaladığımız anlaşmaların her iki ülkemizin dayanışmasına ve geleceğine inanıyorum ki birer başarı vesilesi olacaktır."

"TÜM OLANAKLARIMIZI SEFERBER ETMEYE HAZIRIZ"

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, "Kardeş halklarımızın kalkınması, barış ve refah tesisi yolundaki geleneksel dostluk, gelecek vadeden iş birliğini yeni aşamaya yükseltmek için tüm olanaklarımızı seferber etmeye hazırız." dedi.

Mirziyoyev, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde görüşmesinin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında konuştu.

Türkiye'ye davet edilmesi ve gösterilen misafirperverlik için Erdoğan'a teşekkürlerini ileten Mirziyoyev, İslam ve Türk bilginleri İmam Maturidi, İmam Tirmizi, Ali Kuşçu, Ali Şir Nevai'nin ülkesinden selam ve dualar getirdiğini söyledi.

Mirziyoyev, Cumhurbaşkanlığı kütüphanesinin resmi açılış törenine davet edilmesinin de Özbekistan halkına gösterilen saygının bir örneği olduğunu belirtti.

Siyasi, ticari, ekonomik, yatırım, ulaştırma, beşeri ve kültür alanlarına dair mevkidaşı ile açık, samimi ve kapsamlı müzakereler gerçekleştirdiğini anlatan Mirziyoyev, Özbekistan-Türkiye ilişkilerinin öncelikli yönlerinin geliştirilmesinin ele alındığını dile getirdi.

Mirziyoyev, iki ülkenin güncel, bölgesel ve uluslararası sorunlar karşısında uluslararası kuruluşlardaki yaklaşımlarının ortak olduğuna değinerek, ticari, ekonomik ve yatırım iş birliğine ivme kazandırılmasının öncelikli görev olduğunu söyledi. Mirziyoyev, "Mal mübadelesi hacminde 5 milyar doları yakalamak için tüm potansiyelin mevcut olduğunu ifade ettik ve 5 milyar doların sınır olmayacağına dair fikir mutabakatına vardık." dedi.

AFGANİSTAN'DA BARIŞ VE İSTİKRAR KONUSU DA GÖRÜŞÜLDÜ

Gerçekleşen Yüksek Düzeyli Stratejik Ortaklık Konseyi toplantısının sonuçlarının, "henüz çalıştırılmamış büyük olanakların var olduğunu" gösterdiğini dile getiren Mirziyoyev, görüşmelerde sanayi, tarım, bilgi-iletişim, turizm, bilim, eğitim, sağlık, kültür ve spor alanlarında hazırlanan büyük programlar üzerinde durulduğunu söyledi.

Mirziyoyev, "Türk sermayesiyle ortak projelerin gerçekleştirilmesi konusu görüşmenin merkez konularından biri. Bu konuda Türkiye'nin önde gelen şirketleriyle 1 milyar dolardan fazla olan yeni projeler hazırlanıyor. Bu süreci her açıdan destekleme konusunda mutabık kaldık." diye konuştu.

Çağdaş tehditlerle mücadelede iki ülke iş birliğinin pekiştirilmesi gereğinin vurgulandığını belirten Mirziyoyev, "Keza biz, Afganistan'da barış ve istikrara ulaşılması konusunda, kapsamlı fikir teatisinde bulunduk." ifadesini kullandı. Konuk cumhurbaşkanı, bu ülkede önemli altyapı ve sosyal projelerin gerçekleştirilmesinin Türk-Özbek ortak çıkarlarına uyduğunu vurguladı.

"TOLERANSLI İSLAM"

Görüşmelerde, kültür, bilim, eğitim, sağlık ve spor alanlarında ortak iş birliği proje ve etkinliklerinin hayata geçirilmesinin önemine dikkati çekildiğini dile getiren Mirziyoyev, "Marifetli ve toleranslı İslam'ın teşvik edilmesi, onun gerçek beşeri mahiyetinin dünya topluluğuna iletilmesinde bakış açılarımız ortaktır." diye konuştu.
Mirziyoyev, yarın açılacak Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi ile Özbekistan Kütüphane Bilgi Merkezi arasında yakın iş birliğinin tesis edilmesinin karşılıklı bilim ve kültür alanındaki ortaklığın geliştirilmesinde önemli olduğunu söyledi.

Görüşmeler sonunda imzalanan ortak bildiri ve yol haritasında ikili iş birliğine dair yaklaşımların görülebileceğinin altını çizen Mirziyoyev, "Türkiye'nin uluslararası platformda saygı ve itibarı giderek artıyor. Kardeş halklarımızın kalkınması, barış ve refah tesisi yolundaki geleneksel dostluk, gelecek vadeden iş birliğini yeni aşamaya yükseltmek için tüm olanaklarımızı seferber etmeye hazırız. Erdoğan ile temaslarımız elbette iki halkın refahına hizmet edecektir." ifadelerini kullandı.

Türk halkına refah dileklerini sunan Mirziyoyev, konuşmasının sonunda Erdoğan'ı Yüksek Düzeyli Stratejik Ortaklık Konseyi olağan toplantısı için Özbekistan'a davet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı 5 milyar doları hedefliyoruz

TÜRKİYE İLE ÖZBEKİSTAN ARASINDA ANLAŞMALAR

Erdoğan ve Mirziyoyev'in basın toplantısı öncesi iki ülke arasındaki ortak bildiri, mutabakat zaptı ve anlaşmaların imza töreni gerçekleştirildi.

"Türkiye Cumhuriyeti ile Özbekistan Cumhuriyeti Arasında Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Birinci Toplantısı Sonuçlarına İlişkin Ortak Bildiri" Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev tarafından imzalandı.

"Türkiye Cumhuriyeti ile Özbekistan Cumhuriyeti Arasında Ekonomik İşbirliğine Dair Eylem Planı"nı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Özbekistan Yatırımlar ve Dış Ticaret Bakanı Sardor Umurzakov imza attı.

"Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ile Özbekistan Cumhuriyeti Yatırım ve Dış Ticaret Bakanlığı Arasında Tercihli Ticaret Anlaşması Müzakerelerine Dair Mutabakat Zaptı"nı ise Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Özbekistan Yatırımlar ve Dış Ticaret Bakanı Sardor Umurzakov imzaladı.

"Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı Arasında İşbirliği Anlaşması"nı TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adkham İkramov imza altına aldı.

Toplantının ardından Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev onuruna yemek verdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki resmi yemek, basına kapalı gerçekleştirildi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle