GeriGündem Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Eskişehir'de önemli açıklamalar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Eskişehir'de önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Eskişehir'de halka hitap etti. Erdoğan konuşmasında, "Anadolu Üniversitesi bünyesinde ulusal raylı sistem araştırma ve test merkezi kuruyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ellerinden gelse Türkiye'yi yeniden siyasette kişiliksiz, ekonomide 70 sente muhtaç, savunma sanayisinde de tümüyle dışarıya bağımlı hale getirecekler ama beyhude çabalıyorlar. Bu millet bir daha o sefalet günlerinin geri gelmesine asla izin vermeyecek." dedi.

Erdoğan, partisince Valilik Meydanı'nda düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap etti.

Konuşmasına, "(Sufilere sohbet gerek, Ahilere ahret gerek, Mecnunlara Leyla gerek, bana seni gerek seni) işte böyle diyen Yunus Emre gibi özlem duyduğum Eskişehir" ifadeleriyle başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm Eskişehirlileri selamladı. 

Tüm ilçeleri de tek tek sayarak selamlayan Erdoğan, bugünün Balkanlar'dan Türkistan'a kadar muazzam bir coğrafyanın sevinçle karşıladığı Nevruz Günü olduğunu belirterek, "Biz de buradan, Eskişehir'den başlayarak tüm Anadolu'nun, tüm coğrafyamızın Nevruz Bayramı'nı hep birlikte tebrik ediyoruz." diye konuştu.

Eskişehir'in "şehirlerden bir şehir olmadığı"na değinen Recep Tayyip Erdoğan, "Bu topraklar Aziz Mahmud Hüdai'yi, Şeyh Sücaeddin-i Veli'yi, Dursun Fakih'i yetiştiren topraklardır. Burası Seyyit Battal Gazi'nin şehit düştüğü topraklardır, burası Milli Mücadele ruhunun istiklal aşkıyla şahlandığı topraklardır." ifadesini kullandı.

İlk yerli otomobil Devrim'in de bu topraklarda üretildiğine işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Fakat ne hazindir ki bu proje tıpkı Nuri Demirağ'ın uçak fabrikası gibi, tıpkı Nuri Killigil'in modern silah ve cephane fabrikası gibi yerli ve milli olana tahammül edemeyen Cumhuriyet Halk Partisi tarafından sabote edildi. Nuri Demirağ'ın başına gelenlerin en önemli sebebi, dönemin tek parti yönetiminin yani Cumhuriyet Halk Partisinin kendisini rakip olarak görmesidir. Demiryolları inşaatlarının biz hükümete gelene kadar adeta dondurulmuş olmasının sebebi, milletimize bu hesaplı, hızlı ve konforlu ulaşım aracının çok görülmüş olmasıdır."

Merhum Başbakan Adnan Menderes'in GAP için Amerika'ya kredi almaya gittiğinde "Biz Fırat ve Dicle üzerine baraj yapılmasını istemiyoruz." cevabıyla karşılaştığını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Keban Barajı'na ne dediler biliyor musun o CHP zihniyeti? 'Kurbağalara göl mü yapıyorsunuz, elektriği toprağa mı vereceksiniz?', bu şekilde karşı çıktılar. Böyle vizyonsuz liderlere sahip CHP. Bu CHP sözcüleri 'Bu kadar enerjiyi toprağa mı vereceksiniz?' ifadeleriyle senelerce Keban Barajı'nı eleştirmişlerdir. İstanbul'a bugünkü 15 Temmuz Şehitler Köprüsü yapılırken rahmetli Demirel zamanında 'Buradan mutlu azınlık geçecek' diyecek kadar kendi halkından nefret eden bir zihniyet, yıllarca bu ülkenin yakasından düşmemiştir. Aynı kafa Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne de Özal orayı yaptığı zaman, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne de biz yaptığımız zaman, denizin altından Marmaray'ı geçirdiğimiz zaman, denizin altından Avrasya Tüneli'ni geçirdiğimiz zaman, hızlı trenlere de bölünmüş yollara da daha pek çok esere de bu CHP zihniyeti karşı çıkmışlardır. Niye biliyor musunuz? Çünkü yapılan işlere onların hayalleri bile yetişemiyor da ondan."

Erdoğan, "Büyükşehir Belediye Başkanlığımdan başlayarak, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı döneminde ülkenin, milletin hayrına hangi işe başlamışsak istisnasız hepsinde de bunları karşımızda bulduk. Şimdi savunma sanayisinde hamleler yapıyoruz, ki Eskişehir bunların önemli merkezlerinden bir tanesi, öyle mi? Burada ne var? TEİ var. TEİ ile ne yapacağız? İnşallah uçaklarımızın, helikopterlerimizin motorlarını. Eskişehir, ya yalan ya yanlış ithamlarla önümüzü kesmeye çalışıyorlar. Biraz sonra Bay Kemal'in ne söylediklerini söyleyeceğim. Genel Başkanı ne ki belediye başkanı ne olsun?" şeklinde konuştu.

Dünyanın en büyük 10 projesinden 6'sını Türkiye'de hayata geçirdiklerine dikkati çeken Recep Tayyip Erdoğan, "Her birini ayrı ayrı sabote etmek, hiç olmadı karalamak için var güçleriyle çalışıyorlar. Ellerinden gelse Türkiye'yi yeniden siyasette kişiliksiz, ekonomide 70 sente muhtaç, savunma sanayisinde de tümüyle dışarıya bağımlı hale getirecekler ama beyhude çabalıyorlar. Bu millet bir daha o sefalet günlerinin geri gelmesine asla izin vermeyecek. Bu millet bir daha o darbe ve vesayet dönemlerinin hortlamasına izin vermeyecek. Bu millet bir daha ne demokrasisinden, ne ekonomisinden ne de diğer kazanımlarından geriye gidilmesine izin vermeyecek. Ülkemize ve milletimize şaşı bakan kim varsa hepsi de şimdi seçimleri bekliyor. Sanıyorlar ki seçimlerden sonra kendilerine gün doğacak." değerlendirmesinde bulundu. 

Vatandaşlara, "Eskişehir, 31 Mart'ta şehrine ve ülkene sahip çıkıyor musun? Eskişehir, 31 Mart'ta milli iradeye sahip çıkıyor musun? Eskişehir, 31 Mart'ta istiklaline ve istikbaline sahip çıkıyor musun? Eskişehir, 31 Mart'ta hizmet siyasetine, eser siyasetine, yatırım ve kalkınma siyasetine sahip çıkıyor musun? Eskişehir, 31 Mart'ta gönül belediyeciliğine sahip çıkıyor musun?" diye soran ve vatandaşlardan "Evet" yanıtı alan Erdoğan, "Rabb'im hepinizden razı olsun." karşılığını verdi.

“AKŞAM YALAN SABAH YALAN”

Erdoğan, "Akşam yalan, sabah yalan. Bakıyorsun hala benim CHP'ye gönül veren kardeşlerim bu yalancının peşinden gidiyor. Dürüst bir ifadesi yok." dedi.

Türkiye'yi ve Eskişehir'i sadece aşkla ve sevmekle kalmadıklarını, aynı zamanda tarihte eşi benzeri görülmemiş hizmetlere de kavuşturduklarını belirten Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "17 yıldır ne yaptınız?" dediği görüntülerin izletilmesinin ardından, "Bu adam herhalde bakar kör." ifadesini kullandı.

Türkiye'yi değil, sadece Eskişehir'i konuşacağını vurgulayan Erdoğan, "Çünkü Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı'nın kendisi de kendi genel başkanı da işte AK Parti iktidarına nasıl bakıyorlarsa, hepsi aynı bakıyor. Benim Eskişehirli kardeşlerim, biz Eskişehir'e ne yaptık? Şimdi bunları ben sadece ekranda sizlere göstereceğim. Son 17 yılda Eskişehir'e toplam 22 katrilyon liralık yatırım yaptık. Eğitimde 2 bin 907 adet yeni derslik inşa ettik. Eskişehir'e üçüncü devlet üniversitesini, Eskişehir Teknik Üniversitesini kurduk, yükseköğrenim öğrencileri için 9 bin kişi kapasiteli yurtları açtık." diye konuştu.

Eskişehir'e yapılan yatırımlara ilişkin videonun izletilmesinin ardından Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Kardeşlerim, şunları gördünüz değil mi? Bunları biz yaptık biz. Bay Kemal, Türkiye değil, bu gösterdiklerim sadece Eskişehir. Bunları senin belediyen değil, biz yaptık biz. Eskişehir'in burada acaba bir tane dal-çıkı var mı, alt geçidi veya üst geçidi var mı? Bunları yapan biziz. Şurada bölünmüş yollarıyla, hızlı treniyle Eskişehir'i bir merkez haline getirdik. Bütün bu dal-çıklar, kavşak düzenlemeleri bizim."

Şehir hastanesinin tamamlanmasıyla kentin bir başka imkana daha kavuşacağını belirten Erdoğan, bir kaç yıla kadar Eskişehir ve Sivrihisar'da toplam 4 bin 500 kişilik 4 yurt binası daha açacaklarını bildirdi.

Eskişehir'e 33 bin seyirci kapasiteli stadyum kazandırdıklarını anımsatan Erdoğan, "Buranın büyükşehir belediye başkanı bırakın böyle stat yapmayı, Eskişehirspor'a bile zerre kadar sahip çıkmıyor. Bir desteği yok. Böyle bir şehrin bir zamanlar 'es-es' diye inleyen Eskişehir'in şu anda bir spor kulübünün desteğe ihtiyacı yok mu? Peki buradaki belediye başkanının böyle bir derdi var mı? Halkıyla bütünleşemeyen bir belediyecilik olmaz." ifadelerini kullandı.

"SİZLER BİZE BU MİLLETİN EMANETİSİNİZ"

Eskişehir Gençlik Merkezi ve Spor Salonu inşa ettiklerini, kapalı yüzme havuzunun yapımının sürdüğünü aktaran Erdoğan, eski stadın yerine yapılacak millet bahçesinin bu yıl içinde bitirileceğini belirtti.

"Hanımefendiler, beyefendiler, çocuklarınızla beraber geleceksiniz, o millet bahçesinde eğleneceksiniz." diyen Erdoğan, bir bölümüne de millet kıraathanesi kurulacağını, gençlerin, çocukların burada ders çalışacağını, simit, çay, çorba, kahveyi ücretsiz alabileceklerini anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sizler bize bu milletin emanetisiniz, gereği neyse yapacağız." diye konuştu.

Eskişehir'in 2019 Türk Dünyası Eğitim Başkenti olarak ilan edildiğini anımsatan Erdoğan, Türk Dünyası Kültür Başkenti olduğu dönemde pek çok kalıcı eser kazandırdıkları Eskişehir'e eğitim alanında da önemli hizmetler getireceklerine inandığını ifade etti.

Eskişehir'de ihtiyaç sahipleri, şehit yakınları ve engellilere toplam 800 milyon lira tutarında sosyal yardım yaptıklarını anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

"Sağlıkta bin 81 yataklı şehir hastanemizi görüyorsunuz değil mi? Nasıl. Artık sona geliyoruz. Görüyorsunuz, adeta kendisi de bir şehir. Şehir hastanemizle ve 600 yataklı Yunus Emre Eğitim Araştırma Hastane'miz ile 23 tesisi Eskişehir'e kazandırdık. Bay Kemal, senin bunlardan haberin var mı? Ben sadece Eskişehir'i konuşuyorum, Türkiye'yi değil. Bu adamlar, akşam yalan, sabah yalan. Bakıyorsun hala benim CHP'ye gönül veren kardeşlerim bu yalancının peşinden gidiyor. Dürüst bir ifadesi yok. Onun için diyorum ki şurada 9 günümüz kaldı. 9 gün gece gündüz çalışmaya var mıyız? Sabah akşam yalan söyleyen bu adama karşı hanım kardeşlerim, şu 9 gün iyi bir çalışma yapıyor muyuz? Gelin şu Eskişehir'in kaderini artık değiştirelim. Eskişehir'in kaderini değiştirmeye var mıyız?"

“PROJESİ, BÜTÇESİ, YERİ, HER ŞEYİ HAZIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anadolu Üniversitesi bünyesinde Ulusal Raylı Sistem Araştırma ve Test Merkezi kurulacağını belirterek, "Projesi, bütçesi, yeri, her şeyi hazır. İnşallah merkezin temelini bu yaz atıyoruz. Önümüzdeki yıl bitmeden de açılışını gerçekleştiriyoruz." dedi.

Kente sağlık alanında yaptıkları yatırımları anlatan Erdoğan, "Sivrihisar Devlet Hastanemizi, 40 yataklı ek bina yaparak büyütecek, Kırka'ya da entegre hastane kazandıracağız." diye konuştu.

Eskişehir'de 9 bin 827 konut projesini hayata geçirdiklerini belirten Erdoğan, imar barışıyla da 84 bin vatandaşın sorununu çözdüklerini ifade etti.

Kurşunlu Külliyesi'nden Odunpazarı Karacaşehir Camisi'ne, Seyitgazi ilçesindeki Seyit Battal Gazi Külliyesi'nden Günyüzü Kuzören Camisi'ne kadar 72 ata yadigarı eserin restorasyonunu yaptıklarını vurgulayan Erdoğan, Odunpazarı Sivrioğlu Camisi ve Sivrihisar Aziz Mahmut Hüdayi Camisi'nin restorasyonunun da devam ettiğini bildirdi.

Tarihe sahip çıkma noktasında bir adım daha attıklarını ve yıllık 150 bin kişinin ziyaret ettiği Cumhuriyet Tarihi Müzesi'nin restorasyonunu, teşrifatını tamamladıklarını belirten Erdoğan, "Adeta mezbelelik durumundaki bu müzeyi yeniden ayağa kaldırdık. Birilerinin, 'kapattılar, açmazlar' dediği bu eseri, yeniden tüm Eskişehir'in, Eskişehirlilerin hizmetine sunuyoruz." dedi.

Ulaşımda yapılan yatırımlara da değinen Erdoğan, 90 kilometreden devraldıkları bölünmüş yol uzunluğunu, 311 kilometreye çıkardıklarını aktardı.

Yapımı devam eden Eskişehir Sarıcakaya Yolu, Eskişehir-Alpu-Mihalıççık yolu ve Ankara-Polatlı-Sivrihisar yolundaki çalışmaları da bu yıl tamamlayacaklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehir hastanesi yolundaki çift köprülü kavşağı yaptıklarını bildirdi.

"ESKİŞEHİR'İ RAYLI SİSTEMİN MERKEZİ HALİNE GETİRMİŞ OLDUK"

Erdoğan, Yunus Emre Hastanesi'ne ulaşım için yapılan bağlantı köprüsünü de bu yıl tamamlayacaklarını belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:

"Sivrihisar-Eskişehir-Bozüyük yolu, Sivrihisar-Emirdağ ayrımı-Afyon yolu ve Ankara-Eskişehir ayrımı-Mahmudiye-Çifteler yolundaki kalan kesimleri iki yıla kadar tamamlıyoruz. Bu yolun güzergahındaki Kanlıpınar mevkisinde bir alt geçit yapacağız. Eskişehir'i önce Ankara ile sonra Konya, İstanbul, Bilecik, Sakarya ve Kocaeli ile yüksek hızlı trenle bağladık mı? Bay Kemal senin bundan haberin var mı? Senin dünyadan haberin yok. Bu ülkede neler oluyor, bitiyor haberin yok. Biz böylece Eskişehir'i hızlı trenlerin kavşağında Anadolu'nun tam ortasında bir raylı sistemin merkezi haline getirmiş olduk. Etüt çalışmaları devam eden Eskişehir-Kütahya-Afyonkarahisar-Isparta-Antalya hızlı tren projesiyle şehrimizin hızlı tren ağı genişleyecek. Ayrıca mevcut demiryollarımızı da modernize ediyoruz. Eskişehir-Kütahya-Balıkesir hattını elektrikli, sinyalli hale getirme çalışmalarını bu yıl tamamlıyoruz."

"MEHMETÇİK VAKFI'NA HİBE EDECEĞİM"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 17 yılda kente 9 baraj ve 8 göleti kazandırdıklarına işaret ederek, şunları söyledi:

"Bay Kemal, bundan haberin var mı? O senin kılavuzların var, o kılavuzlarına sor. Hatay için ne dedi biliyor musun? Şu yalana bak, 'Açtım belediye başkanına sordum. Hatay'da bunların yaptığı baraj var mı diye' O da demiş ki 'burada baraj yok ki.' Senin zaten belediye başkanın da sana baka baka o da kararıyor tabii. 7 baraj var, bunun 6'sını biz yaptık. Ama adam yalancı. Aynı şey Eskişehir için de geçerli, barajlar ortada. Bunun için de 'yalan' de. Bir sıçrarsın, iki sıçrarsın, aynen Man Adaları'nda olduğu gibi orada da yargıya düşersin. 2,5 milyonu biliyorsunuz. Yargı cezasını verdi, şimdi Yargıtayı bekliyoruz. Geldiği zaman alacağım 2,5 milyonu, ne yapacağım? Mehmetçik Vakfı'na hibe edeceğim."

Erdoğan, İnönü Aşağı Kuzfındık Barajı ile 25 bin dekar arazinin sulandığını aktararak, Beylikova depolama tesisi ile 9 bin dekar mümbit arazinin de suyla buluştuğunu ifade etti.

Sivrihisar Nasrettin Hoca Barajı ile 8 bin dekar araziyi sulamaya açtıklarını Gökpınar Barajı ile 80 bin dekar arazinin daha suyla buluşacağını belirten Erdoğan, inşaatları süren Sarıcakaya Laçin ve Tepebaşı Gündüzler barajlarıyla da 16 bin dekar araziyi daha sulama sistemine kavuşturacaklarını bildirdi.

Seyitgazi ilçesinde Gökbahçe ve Mihalıççık ilçesinde Güreş göletlerini kente kazandırdıklarını anlatan Erdoğan, "Bugüne kadar inşa ettiğimiz 26 sulama tesisiyle Eskişehir'de 105 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık." dedi.

Eskişehirli çiftçilere bugüne kadar 1,6 milyar lira tutarında tarımsal destek verdiklerini de vurgulayan Erdoğan, kırsal kalkınma desteklemeleri kapsamında şehre 65 milyon lira hibe ödeyip, 185 tarımsal tesisin kurulmasını veya modernize edilmesini sağladıklarını anlattı.

Erdoğan, tarımsal verimi artırmak için Alpu, Günyüzü, Ayvalı ve İnönü ovalarını SİT alanı olarak koruma altına aldıklarını belirterek, Eskişehir'de son 17 yılda bir teknopark, 19 araştırma geliştirme merkezi ve 2 tasarım merkezi kurduklarını vurguladı.

"TESTLERİ ARTIK YURT DIŞINDA YAPMAK ZORUNDA KALMAYACAĞIZ"

Sivrihisar'da organize sanayi bölgesini faaliyete geçirmek için çalışmalar yürüttüklerini de bildiren Erdoğan, şunları söyledi:

"Anadolu Üniversitemiz bünyesinde Ulusal Raylı Sistem Araştırma ve Test Merkezi kuruyoruz. Projesi, bütçesi, yeri, her şeyi hazır. Rektörümüz Şafak Hoca süreci adım adım bizzat takip ediyor. İnşallah merkezin temelini bu yaz atıyoruz. Önümüzdeki yıl bitmeden de açılışını gerçekleştiriyoruz. Hızlı tren, konvansiyonel tren ve metro vagonlarımızın testlerini artık yurt dışında yapmak zorunda kalmayacağız. Tabii bu merkez aynı zamanda sektörle ilgili pek çok yatırımı da çevresinde toplayacak. Bu merkezin ülkemize yıllık 1,5 katrilyon lira civarında bir katkı sağlamasını bekliyoruz. Şimdiden şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Bir başka müjdemizi daha veriyorum; TEİ TUSAŞ Motor Sanayi ile ilgili biliyorsunuz, Türkiye'nin ilk 2 bin beygir gücündeki helikopter motoru TUSAŞ'a teslim edildi, bu motorlardan 236 adet üretilerek helikopterlerimizde kullanılacak. Ayrıca milli jet motorumuzun test altyapısıyla ilgili 95,5 milyon dolarlık yatırımı da temel atma aşamasına getirdik."

TEİ TUSAŞ Motor Sanayii'nin son 5 yılda Eskişehir'de 220 milyon dolarlık yatırım yaptığına değinen Erdoğan, "Bay Kemal diyor ki, 'ne yaptınız 17 yılda' diyor. Eline, diline dursun, bunlar resmi rakamlar. Biz senin gibi yalanla uğraşmıyoruz, üretimle yatırımla uğraşıyoruz. Bu yatırımlarla şehrimize bin 670 ilave istihdam sağladık. Yeni yatırımlarla bu istihdam katlanarak artacak. Şimdiden şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Eskişehirli yatırımcılarımızı yaklaşık 12 katrilyonluk yatırım teşvikiyle destekleyerek, toplamda 31 bin kişilik ilave istihdam oluşturduk. Şehrimizdeki 62 bin iş yerimize toplam 1,3 katrilyon liralık Sosyal Güvenlik Kurumu prim teşviki verdik." dedi.

Odunpazarı, Tepebaşı, Çifteler, Mahmudiye, Alpu, İnönü, Sivrihisar ve Beylikova'ya doğal gazı getirdiklerini belirten Erdoğan, gelecek dönem Eskişehir'i yeni yatırımlarla geliştirmeye devam edeceklerini anlattı.

“FARKI BİLMEYENE BAZI HUSUSLARI ANLATMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Türkiye'nin artık Eskişehir'de yeni bir dönemle farklı bir yere taşınacağına olan inancını dile getiren Erdoğan, "Türkiye'yi sadece 81 vilayetinden ibaret görenler, zahirde doğru ama esasta eksik bir tespit yapmış olur. Türkiye, bu cesametinin gerisinde çok büyük bir medeniyet ve kültür coğrafyasıyla oralarda yaşayan milyarlarca kardeşini de temsil eden bir ülkedir. Ülkemizin sınırlarıyla, gönül dünyamızın sınırlarının farkını bilmeyene bazı hususları anlatmak mümkün değildir." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti:

"Bunlar, bizim Balkanlar'la, Kafkasya'yla, Doğu Avrupa'yla, Orta- Güney Asya'yla, Kuzey Afrika'yla, Afrika'yla, Orta Doğu'yla niçin ilgilendiğimizi bilmezler. Bunlar, bizim ilgi alanımızın Güney Amerika'ya, Karayipler'e, Asya'nın derinliklerine kadar uzanıyor olmasına akıl erdiremezler. Bütün bunların gerisindeki büyük resmi göremedikleri için de Yeni Zelanda'daki bir katilin nasıl olup da kinini, nefretini, zehrini ülkemize ve milletimize boşalttığını da anlayamazlar. Ülkemizde bazıları, tarihini bilmiyor. Bildiğini sandıklarından da utanıyor olabilirler ama elin oğlu çıkıyor, sembollerle, isimlerle, rakamlarla kendi tarihimizin anlamını tüm dünyaya gösteriyor. Üstelik de bunu öyle kanlı bir şekilde yapıyor ki verdiği mesajın üstünün kapatılmasına imkan kalmıyor. Biz beka meselesi dediğimizde, bay Kemal çıkıyor, Türkiye'nin beka sorunu mu var diyor."

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin Eruh'ta "Türkiye'nin beka meselesi mi var?" deyince vatandaşın "evet" cevabı verdiğini aktaran Erdoğan, "Bundan daha açık net, ne olabilir? Biz Suriye'de o terör koridorunda kimlerle savaştık, bizim bekamıza saldıranlarla savaşmadık mı? Biz, Cudi'de, Gabar'da, Tendürek'te, Kandil'de kimlerle savaştık? Bu ülkenin istiklaline ve istikbaline göz dikenlerle değil mi? İşte bu bir beka mücadelesidir. Bununla dalga geçenler, eli kanlı bir katilin mesajları karşısında hala türküler çağırmaya devam edebiliyorlar." yorumunu yaptı.

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Yeni Zelanda'daki terör saldırısına ilişkin "İslam dünyasından kaynaklanan terör bütün dünyada farklı yorumlara yol açtı." şeklinde değerlendirme yaptığını belirterek, alandaki kalabalığa Yeni Zelanda'daki terör saldırısı ve teröristin yayınladığı bildiriden Türkiye ile ilgili bölümlerin yer aldığı video izletti.

"CHP'Yİ BU ADAMDAN KURTARALIM"

Kılıçdaroğlu'nun terör saldırısına ilişkin yorumlarının da yer aldığı video izlendikten sonra Erdoğan, şunları söyledi:

"Bakın bu Avustralyalı ırkçı senatörle Türkiye'de ana muhalefetin başındaki aynı ifadeleri kullanıyorlar. Ne diyor, 'İslam dünyasından kaynaklanan terör'... Ya sen ne biçim adamsın?  Senin Avusturalyalı bu ırkçı senatörden ne farkın var? O da aynı şeyi söylüyor, sen de aynı şeyi söylüyorsun. Ne farkın var? Ondan sonra utanmadan, sıkılmadan üç tane adamını da Yeni Zelanda'ya gönderiyorsun. Niye? Dostlar alışverişte görsün. Çünkü AK Parti ve Cumhurbaşkanı oraya ekiplerini gönderdi. Anında gönderdik. Neden? Zira ancak inananlar kardeştir."

"Bunun öyle bir derdi var mı?" diye soran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bay Kemal'in böyle bir derdi yok. Kim kardeştir bunları bilmez. Terörün kaynağını İslam dünyası olarak ilan eden adamdan birşey olmaz. Ben CHP'ye gönül veren inançlı kardeşlerime özellikle onu söylüyorum. Gelin 31 Mart'ta artık bu devranı geri çevirelim, CHP'yi bu adamdan kurtaralım. 'İslam dünyasından kaynaklanan terör' ifadeleriyle, bu katillere lojistik bir destek değil mi bu? Halbuki tek başına bu hadise dahi bize bir olmamız, iri olmamız, diri olmamız, hep birlikte Türkiye olmamız gerektiği gerçeğini göstermeye yeterli değil mi? Seçimlerde terör örgütleri dahil, bulabildikleri herkesle ittifak kuranların bu durumdan çıkartacağı ders, Rabiamızın yanında olduğunu ilan etmekten ibaret. Şu anda öyle bir haykıralım ki inşallah duymayan kulak, titremeyen yürek kalmasın."

"Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" vurgusu yapan Erdoğan, "Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ezanımız ve İstiklal Marşı'mızda ona yüklenen misyonun farkında olmayanlar bunu bilmez. Bayrağımıza rengini veren şehit kanlarının mübarekliğine inanmayanlar bunu bilmez. Devletsiz kalmanın ne anlama geldiğini, çevresindeki bunca örneğe rağmen hala anlamamış olanlar bunu bilmez ama hamdolsun milletim bunu biliyor ve Rabiamıza dört elle sarılıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, 31 Mart akşamı Eskişehir'den müjde beklediklerini vurgulayarak, alandaki kalabalığa, "31 Mart'ta tercihini hizmet siyasetinden yana kullanıyor musun? Eskişehir, 31 Mart'ta değerlerine sahip çıkarak büyük ve güçlü Türkiye yolunda ilerlemeye devam ediyor musun? Eskişehir, 31 Mart'ta tevazu, samimiyet ve gayretle memleket işi gönül işi diyor musun? Eskişehir, 31 Mart'ta Cumhur İttifakı'nın yanında yer alıyor musun?" diye seslendi.

Eskişehir'e güvendiğini dile getiren Erdoğan, "Büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarımızı size emanet ediyorum. Eskişehir'i de onlara emanet ediyorum." dedi.

NOTLAR

Erdoğan, konuşmasının ardından mitinglerde kullandığı tırında bulunan haritada, Eskişehir’in üzerini raptiyeyle işaretledi, miting alanında çalınan "Bizimkisi bir aşk hikayesi" ve AK Parti'nin seçim şarkılarından "Nereden nereye" adlı parçalara eşlik etti.


"Yunus gönüllü Cumhurbaşkanımız şehrimize hoşgeldiniz" ve "Eskişehir’e yeni başkan, yeni heyecan, yeni gelecek" yazılı pankartların dikkati çektiği miting alanında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin fotoğrafları da yer aldı.

Bu arada, Erdoğan'ın konuşması öncesinde AK Parti Eskişehir milletvekilleri Nabi Avcı, Emine Nur Günay ve Harun Karacan, AK Parti Eskişehir İl Başkanı Zihni Çalışkan ile AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhan Sakallı da birer konuşma yaptı.

Konuşmasının ardından belediye başkan adaylarıyla vatandaşları selamlayan Erdoğan, vatandaşlara içinde çay olan kenevirden yapılmış bez torbalar dağıttı.

Mitinge, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, milletvekilleri, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da katıldı.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (21.03.2019)

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False