Cumhurbaşkanı Erdoğan bisiklet turuna katıldı

Güncelleme Tarihi:

Cumhurbaşkanı Erdoğan bisiklet turuna katıldı
Oluşturulma Tarihi: Nisan 18, 2015 12:25

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Salacak’ta 51. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu tanıtım etkinleri kapsamında basın turuna katıldı. Etkinliğin en ilginç kısmı ise onlarca korumasının takım elbiseyle birlikte koşarak Erdoğan'ı takip etmeleri oldu. Korumalar, Erdoğan'ın bisiklet hızına yetişmek için dakikalarca koştu.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Salacak Sahili'nde, Kız Kulesi karşısında ve İstanbul Boğazı'nın Marmara'ya açıldığı noktada "51. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu" tanıtım etkinlikleri kapsamında basın turuna katıldı. Erdoğan, start noktasında ilk kalkışta zorlansa da daha sonra kendisi için özel olarak yapılan bisikletle ilerlemeye başladı. Erdoğan'a bürokratlar da eşlik ederken, korumalar da yanında koştu. Yakın koruması ise bisikletle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı takip etti.

Lansmana, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Sağlık bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Gençlik Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kültür ve Spor Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, İstanbul Gençlik Spor Müdürü İbrahim Koç ve kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, alana gelirken tura katılan spor müdürleriyle bir anı fotoğrafı çektirdikten sonra, yaklaşık 800 metre pedal bastı.

"BİSİKLETİ HENÜZ SEVDİREBİLMİŞ DEĞİLİZ"


Salacak Sahili'ndeki bu tanıtım şöleninde cumhurbaşkanı virajı alırken bisikletini kaldırıma biraz hızlıca yanaştırınca, inmek zorunda kaldı. Daha sonra makam aracıyla finiş noktasına geldi. Burada yapılan ödül töreninden sonra bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bisiklet olayında aslında dünyadaki birçok ülke gibi, Batılı ülkeler gibi, bisikleti henüz sevdirebilmiş değiliz. Bisiklet noktasında altyapımızı da iyi yaptık diyemeyiz, bunda da çok başarılıyız diyemeyiz. Ancak bazı illerimiz var ki, başta Konya olmak üzere onlar gerçekten bu konuda iyi adımlar atıyorlar, iyi altyapılar oluşturuyorlar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bisiklet turuna katıldı

Temennim odur ki, diğer illerimizde de İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi buralarda da bisiklete yönelik, bisiklet yollara yönelik altyapıyı da süratle başarırız ve bisiklete olan sevdayı da artırırız. Aynı zamanda bisiklet üreten firmalarımız da fiyatları uygun hale getirirlerse o zaman bu işin tüketimi de çok daha farklı olacaktır. Buna da inanıyorum" dedi.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan bisiklet turuna katıldı
51. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun tanıtım etkinliği nedeniyle bugün bu yollar kapalıCumhurbaşkanı Erdoğan ödül töreni sırasında Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu ile Salcano Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Akgül ile ayak üstü bir konuşma yaptı. Recep Tayyip

Erdoğan'ın bugün bindiği özel bisiklet de Salcano tarafından özel olarak üretilmişti. Erdoğan, konuşmasına tamamlarken 3 Mayıs'ta İstanbul-İstanbul etabı ile bitecek yarışın finişinde de hazır bulunacağını ifade etti.

21 TAKIMDAN 168 SPORCU
Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) takviminde 2. HC kategorisinde yer alan ve 8 etaptan oluşan Cumhurbaşkanlı Bisiklet Turu'nda, her biri 8 sporcudan oluşan 21 profesyonel bisiklet takımında 168 sporcu pedal basacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bisiklet turuna katıldı

Haberin Devamı

İtalya'dan 5, Belçika'dan 4, Avustralya ve ABD'den ikişer, Kolombiya, Fransa, Kazakistan, Polonya, Rusya, Güney Afrika, İspanya ve ev sahibi ülke takımı olarak Türkiye adına birer takım bu büyük organizasyonda yarışacak.

Alanya'da 26 Nisan Pazar günü başlayıp 8 gün boyunca Akdeniz ve Ege sahilleri boyunca devam edecek rekabet, 3 Mayıs Pazar günü İstanbul'da sona erecek.


EN BÜYÜK YENİLİK KÖPRÜ
Ayrıca Spor Toto Teşkilat Başkan Yardımcısı Bünyamin Bozgeyik ve THY Kurumsal İletişim Başkanı Zeki Çukur’un da hazır bulunduğu tanıtımda turun bu sezonki en büyük yeniliğinin Boğaziçi Köprüsü’nü 2 kez geçilmesi olduğu açıklandı.

2015 yılı parkuru ve etapları şöyle:

Haberin Devamı

26 Nisan Pazar 1. Alanya-Alanya 145 kilometre
27 Nisan Pazartesi 2. Alanya-Antalya 182 kilometre
28 Nisan Salı 3. Kemer-Elmalı 163 kilometre
29 Nisan Çarşamba 4. Fethiye-Marmaris 132 kilometre
30 Nisan Perşembe 5. Muğla Pamukkale 160 kilometre
1 Mayıs Cuma 6. Denizli-Selçuk 184 kilometre
2 Mayıs Cumartesi 7. Kuşadası-İzmir 165 kilometre
3 Mayıs Pazar 8. İstanbul-İstanbul 121 kilometre