GeriGündem Cuma namazı bugün saat kaçta? 1 Haziran tarihli cuma namazı vakitleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cuma namazı bugün saat kaçta? 1 Haziran tarihli cuma namazı vakitleri

Cuma namazı bugün saat kaçta? 1 Haziran tarihli cuma namazı vakitleri
Abone Olgoogle-news

Öğle saati öncesinde en çok araştırılan konulardan biri de cuma namazı saatleri oldu. Türkiye'nin dört bir yanında ezan okunuş vaktini merak eden vatandaşlar, 'Cuma namazı bugün saat kaçta?' sorusuna yanıt arıyor. Namaz ibadetini vaktinde yerine getirmek isteyen vatandaşlar, ‘Cuma namazı saat kaçta, ezan saat kaçta okunacak?’ gibi soruların cevabını araştırıyor. Peki, cuma namazı bugün saat kaçta? İşte, il il cuma namazı saatleri...

Haziran ayının ilk cuma namazını kılacak olan vatandaşlar, 'Cuma namazı saat kaçta?' sorusuna yanıt bulmaya çalışıyor. Her gün bir kaç dakika farklılık gösteren cuma namazının 1 Haziran'da saat kaçta kılınacağını merak eden vatandaşlar, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınlandığı namaz saatlerine göre sorgulama yapmak istiyor. Peki, cuma namazı bugün saat kaçta? İstanbul Ankara ve İzmir'de cuma namazı saat kaçta kılınacak?

CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

Cuma namazı Diyanet İşleri Başkanlığının takvimine göre, İstanbul'da saat 13:08, Ankara'da saat 12:52, İzmir'de ise saat 13:15'de kılınacak. Diğer illere ait cuma namazı vakitlerini görmek için lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayıp, bulunduğunuz şehri seçerek, namaz vaktini sorgulayınız.

İL İL CUMA NAMAZI SAATLERİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Öğle ezânı okununca, önce dört rek'at Cum'a namazının ilk sünneti kılınır.

Niyet ederken: "Niyet ettim, Allah rızası için Cuma Namazının ilk sünnetini kılmaya" denilir.  Bu namaz aynı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır.  İlk rekatta önce Sübhaneke okunur. Sonra Euzü Besmele çekilir. Bütün rekatlarda Fâtiha ve zamm-ı süre okunur.  ilk oturuşta sadece Etteahiyyatü okunur.

Son oturuşta:

Etteahiyyatü, Allahumma Salli, Allahumme Barik, Rabbena duaları okunur. Sonra, câmi' içinde, ikinci ezân okunur. Sonra, İmam hutbe okumak için minbere çıkar. Hutbe okunur. Hutbe okunurken cemâ'atin namaz kılması ve konuşması tahrimen mekruhdur.  Hatîb efendi duâ ederken, cemâ'at sesli âmîn demez. İçinden sessiz denir.  Namaz kılarken yapması harâm olan her şey, hutbe dinlerken de harâmdır.  Hutbe okunup bittikten sonra müezzin kamet getirir.

Sonra, cemâ'at ile iki rek'at Cum'a namazının farzı kılınır. Bu namaz aynı sabah namazının farzı gibi kılınır. Niyet şöyle edilir: "Niyet ettim, Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama"  Sonra, dört rek'at son sünneti, Niyeti şöyledir: "Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının son sünnetini kılmaya".

Bu sünnetde aynı ilk sünnet gibi kılınır. Böylece esas itibariyle Cuma namazı farzı ve sünnetleriyle birlikte kılınmış olur. Son sünnetin ardından zuhr-i ahir, niyetiyle dört rekat daha namaz kılınmaktadır. Niyet edilirken şöyle denilir: "Niyet ettim Allah rızası için edâsı üzerime olup da henüz üzerimden sâkıt olmayan en son öğle namazının farzına". Bu şekilde niyet edilirse, eğer o günün cuma namaz şartlarında bir noksanlıktan dolayı kabul olunmamışsa, öğle namazı kılınış olur. Kabul olunmuşsa, en son kazaya kalmış öğle namazına sayılır.

Bundan sonra, iki rek'at vaktin sünneti kılınır. "Niyet ettim Allah rızası için Vaktin sünnetine" diye niyet edilir. Cum'a sahîh olmadı ise, bu on rek'at, öğle namazı olur. Bundan sonra, Âyet-el-kürsi ve tesbîhler okunup, duâ edilir.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle