GeriGündem Çukurova en az 10 kez yıkıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çukurova en az 10 kez yıkıldı

Abone Olgoogle-news

Tarihçi Cezmi Yurtsever, Adana'daki son depremin yolaçtığı tahribatın büyük olmasının nedeninin, en az 5 bin yıllık bir geçmişe dayandığını belirtti. Yurtsever, son 150 yıldır sürdürülen arkeolojik araştırmalar ve tarihi belgelerden, Çukurova'nın yoğun depremlerin yaşandığı bir bölge üzerinde bulunduğunun anlaşılabileceğini söyledi. Yurtsever, Anavarza, Misis ve Karataş Fay Hattı'nın, bölgede yıkım getiren depremlere neden olduğunu ifade ederek, şu bilgileri verdi:

‘‘Çukurova'da deniz ve yeraltı şehirleri var. Bunlar bir anlamda tahribatın tarihe dayanan nedenlerini de ortaya koyuyor. 526 yılındaki şiddetli sarsıntıyla Antakya'nın şehir surları, tapınaklar ve önemli yapıları, 520-530'lu yıllarda Adana'nın Kozan İlçesi'ndeki Anavarza Antik Kenti ile 758 yılında Karataş ve İçel'in Tarsus İlçesi, 1269 yılında Ceyhan'ın tarihi Misis beldesi yerlebir oldu.’’

Çukurova'ya hayat veren Seyhan Nehri kıyısında kurulan Adana'nın 5 bin yıllık bir tarihi bulunduğunu ifade eden Yurtsever, ‘‘Çukurova'daki yerleşim alanları çok ciddi olarak en az 10 kez yıkıldı’’ dedi.


False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle