Corona virüsü (koronavirüs) aşısı ve ilacı bulundu mu? Ercüment Ovalı'dan korona ilacı açıklaması

Corona virüsü (koronavirüs) aşısı ve ilacı bulundu mu Ercüment Ovalıdan korona ilacı açıklaması

Dünyanın beklediği Coronavirüs aşısı için yanıt Türkiye'den geldi. Bir süredir aşı üzerinde çalıştığı bilinen Prof. Dr. Ercüment Ovalı, 1 aydır üzerinde çalıştıkları Koronavirüs ilacı hakkında sevindirici bir açıklama yaptı. Prof. Dr. Ercüment Ovalı, Dornaz Alfa adını verdiği ilaç ile tedavinin ivme kazanabileceğini söyleyerek, 23 Nisan'da açıklamayı düşündükleri ilaç adının, insanların bir an önce faydalanabilmesi için 16 Nisan tarihinde açıklama kararı aldıklarını söyledi. İşte, Koronavirüs aşısı ya da ilacı olarak açıklanan Dornaz Alfa hakkında detaylı bilgiler

Haberin Devamı

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan corona virüs salgınında aşı ve ilaç çalışmaları yürüten Prof. Dr. Ercüment Ovalı'dan güzel haber geldi. Sosyal medya hesabı Twitter'dan açıklama yapan Ovalı "1 aydır laboratuvarda çalıştığımız bir ilacın ismini 23 Nisan'da açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir." dedi. Açıklamanın ardından corona virüs ilacının bulunup bulunmadığı merak konusu oldu. Peki, corona virüs aşısı bulundu mu? İşte, o konuyla ilgili merak edilen bilgiler.

Dünyada devam eden korona virüs salgınına karşı birçok ülkede aşı çalışmaları devam ederken doktor Ercüment Ovalı'dan sevindiren açıklama geldi. Tüm dünyanın gözü kulağı koronavirüs ilacı haberlerine çevrilmişken Ovalı'nın açıklaması gündemde yer aldı.

CORONA VİRÜS AŞISI BULUNDU MU?

Haberin Devamı

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, Twitter'dan yaptığı açıklamada şunları söyledi;

"1 aydır laboratuvarda çalıştığımız bir ilacın ismini 23 Nisan'da açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. İnsanların hayatından gün çalmak istemedik.. Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı. Kahramanlarıma teşekkür ederim."

Prof. Dr. Ovalı, Hürriyet köşe yazarı Nedim Şener'e verdiği ropörtajda, "Sadece bir ay içinde tüm dünya çalışmalarımızla nereye vardığımızı 23 Nisan’da görecek." demişti.

ERCÜMENT OVALI DAHA ÖNCE NE DEMİŞTİ?

Ercüment Ovalı daha önce yaptığı açıklamada şunları söylemişti;

"Bundan sonra da biz ne yapacağız bunlardan bahsetmek istiyorum. Bizim 5 ayrı konuda çalışmamız var ama bundan bir tanesi son derece önemli. Biri aşı geliştirmesi, ekibim Türkiye'deki tek canlı virüsü izole edip üretmeye çalışan bir grup. Bildiğim kadarıyla başka virüs üretimine çalışan bir grup yok ki virüsün üretilmesi bu virüse antikor geliştirilmesi. Ve bu virüs üzerinde yapılacak çalışmaların, bilgisayar modellemesinin ötesinde faydası olacağını düşünüyorum. Bir diğer yaptığımız şey, kök hücrelerin bu anlamda kullanılması ve molekülünün klinikteki ekinliğinin test edilmesini içeren çalışmalar ama en çok önem verdiğimiz ve bugün anlatmak istediğim konu ile ilgili yani 'Konvelsan plazma' dediğimiz insanların çok kısa sürede hayatına dokunabilecek bir tedavi metodundan bahsetmek istiyorum.

Şimdi öncelikle neden konvelsan plazma? Hayatımız için neden önemli biraz ondan bahsetmek istiyorum. Bir kere konvelsan plazma dediğimiz bağışık insanların kanının diğer insanların tedavisi için kullanılması 18. Yüzyılın sonlarına dayanmakta. EBOLA verisine baktığımız zaman etkili oldu ve emniyetli olduğunu görüyoruz. İnfluenza çalışmalarında aynı sonuçları görüyoruz. H1N1 verileri aynı şekilde emniyetli ve etkili olduğunu gösteriyor. SARS ve MERS verisi özellikle erken kullanımda etkili ve emniyetli olduğunu gösteriyor ve son olarak da COVİD-19'da yapılan çalışmalar ileri seviyedeki hastalarda dahi etkin ve emniyetli olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla bugün baktığımızda, şu anki profil açısından baktığımızda, mevcut tedavilere göre daha az yan etkiye ve muhtemelen test edilmediği için, karşılaştırılan bir çalışma olmadığı için onlardan daha etkili olduğunu söyleyebiliriz"