GeriGündem Corona virüsü kedilerde nasıl anlaşılır? Corona virüsü belirtileri nelerdir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Corona virüsü kedilerde nasıl anlaşılır? Corona virüsü belirtileri nelerdir?

Corona virüsü kedilerde nasıl anlaşılır? Corona virüsü belirtileri nelerdir?
Abone Olgoogle-news

İleri seviyelerde öldürücü sonuçlara neden olan dünya gündeminde yer alan corona virüsü insanlar haricinde kedilerde de görülebiliyor. Coronaviridae ailesi içinde yer alan corona virüsü başlıca dört türde sınıflandırılıyor. Evcil ve yabani hayvanlarda da görülen corona virüsü bazı belirtilerle kendisini gösterebiliyor. Peki, Corona virüsü kedilerde nasıl anlaşılır? Corona virüsü belirtileri nelerdir? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler.

Corona virüsü insanlar haricinde kedilerde de sıkça karşılaşılan virüs çeşitleri arasında yer almaktadır. Feline İnfectious Peritonitis (FİP) olarak bilinen Kedilerin Enfeksiyöz Peritonitisi, Corona virüsünün orijinal halini oluşturmaktadır. Kedilerde ölümcül bir hastalık olan bu rahatsızlık, sıklıkla karşılaşılmaktadır. Mutasyona uğramadan öldürücü olma riski ise çok az seviyededir. Corona virüsü kapan kediler %92 ila %98 seviyelerinde basit belirtilerle bu hastalığı atlatmaktadır. Peki, kedilerde Corona virüsü belirtileri nelerdir ve nasıl anlaşılır? İşte, o detaylar

Corona virüsü kedilerde de görülebilen ve ileri seviyelerde öldürücü sonuçlara ulaşabilen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.

Corona virüsü zoonotik olup, hayvanlardan bulaşarak insanlarda hastalık yapabilir. Detaylı araştırmalar sonucunda, SARS-CoV'un misk kedilerinden, MERS-CoV'un ise tek hörgüçlü develerden insanlara bulaştığı ortaya çıkmıştır. Henüz insanlara bulaşmamış olan ancak hayvanlarda saptanan birçok Corona virüsü mevcuttur.

Corona virüsü, Coronaviridae ailesi içinde yer alırlar. Başlıca dört türde sınıflandırılırlar: Alfa, Beta, Gama ve Delta Corona virüsü. İnsan, yarasa, domuz, kedi, köpek, kemirgen ve kanatlılarda bulunabilmektedirler (evcil ve yabani hayvanlarda).

CORONA VİRÜSÜ KEDİLERDE NASIL ANLAŞILIR?

Bilimsel görüşlere göre Corona virüsü %2 ila %10 oranlarında FIP virüse dönüşür (FIPV). Bu mutasyonun nasıl gerçekleştiğine dair viroloji bilimi kesin veri sunamamaktadır. Şu halde Corona virüsünü kapan kedilerin %92-%98'i basit belirtilerle hastalığı atlatırken geri kalanlarda hastalık öldürücü FIP'e çevirmektedir. Corona virüsünün mutasyon geçirmiş hali olan FIP virüsü, FIP hastalığına neden olur.

FIP'te genel olarak aşağıdaki belirtiler görülür. Ama bu belirtilerin görülmesi FIP tanısının konulabilmesi için yeterli değildir:

 • İştahsızlık ve kilo kaybı
 • Ateş
 • Halsizlik ve durgunluk
 • Karın bölgesinin şişmesi
 • Görme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi
 • Solunum sorunları ve nezle
 • Denge sorunları
 • Genel psikolojik durumda değişme, mutsuz ifade

CORONA VİRÜSÜ KEDİLERDE NASIL TANILANIR?

Tanı, otopsi haricinde kesin olarak konulamaz. Ancak birden çok yapılan testlerin her biri için güvenilirlik artacaktır. En sık kullanılan testler kan testleridir:

 1. Kan testi: Bu test kanda Corona virüsü ile ilgili molekülleri araştırır. Testte, titer seviyesinin 3.200'ün üstünde olması hastalıktan şüphelenme nedenidir. Ancak kan değerlerindeki oynama nedeniyle belli bir süre sonunda test tekrarlanmalıdır. Ayrıca test kedinin Corona virüsü ile bulaşık olup olmadığı hakkında bilgi verir, yani virüsün mutasyon geçirip FIP olduğu ya da geçirmediği hakkında bilgi vermez.
 2. Elisa testi*: Bir tür kan testi
 3. RT-PRC testi*: Dışkı ve ağız içi mukoza testi
 4. FA testi*: Doku ve karın içinde biriken sıvı için test
 5. Karında biriken suyun incelenmesi: Islak FIP'te karında biriken sıvıyı inceler. Sıvıda protein oranının 35 g/L'yi geçmesi ve albümin/globulin'in %50'den büyük olması şüphelenme sebebidir. Hastalık sebebiyle karında biriken sıvı karakteristik olarak, kıvamlı, sarı ve bulanıktır.
 6. Röntgen ve ultrason: Karında biriken sıvının ve bölgenin belirlenmesinde kullanılır.
 7. Otopsi: Kedi öldükten sonra kesin tanı için yapılır. Amaç, ölen kediyle birlikte yaşayan kedilerin risk durumunu belirlemek olabilir.

KEDİLER CORONA VİRÜSÜNDEN NASIL KORUNMALIDIR?

Temizlik: Corona virüsü salya ve dışkıyla bulaştığından kedi ve ortam temizliği çok önemlidir. Virüs 4-6 hafta arası pasif bekleme süresine sahiptir. Kedinin Corona virüsle karşılaşmaması için kedi kumu, mama kabı, ortam temiz tutulmalıdır. Kedinin bakım ve temizliği düzenli yapılmalıdır. Sokağa çıkarmamak virüsle karşılaşmayı engelleyebileceği gibi, kedi açısından stres kaynağı olabileceğinden ve halihazırda Corona virüsü ile karşılaşmış olabileceğinden hastalığı da başlatabilir.

Beslenme: Kediyi besin yönünden zengin beslemek ve antioksidanlar, hastalığa karşı korunmada küçük de olsa katkıda bulunabilir.

Stres: Corona virüsünün FIP'e dönüşmesinde etken olarak görülür. Kedinin psikolojisinin iyi olması sadece bu hastalığa değil diğer hastalıklara karşı korunmada da önemlidir. Ev içi ve dışında kedinizi strese sokabilecek nesne ya da durumları en aza indirmeye çalışın. (örneğin: elektrikli süpürgenin sesi vb.)

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle