Columbia uzay mekiği düştü

NASA'ya ait Columbia Uzay Mekiği dünyaya dönüşü sırasında parçalanarak düştü. Mekikte bulunan biri İsrailli, ikisi kadın yedi astronotun hayatını kaybetti. Astronotlar arasında uzaya ilk kez giden bir İsrailli de bulunuyordu. Challenger Uzay Mekiği, 1986 yılında kalkıştan kısa bir süre sonra infilak ederek düşmüştü. NASA, 42 yıldır ilk kez inişte bir uzay mekiği kaybetti.

Haberin Devamı

16 Ocak'ta 16 günlük görev için yörüngeye gönderilen, 6 Amerikalı 1 İsrailli astronot taşıyan Kennedy Uzay Merkezi'ne TSİ 16.16'da inmesi planlanan mekik , inişe birkaç dakika kala gökte üç parçaya ayrıldı. 

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA), uzay mekiği Columbia'nın enkazının, Teksas eyaletinin kuzey orta kesiminde bulunduğunu açıkladı.

Challenger Uzay Mekiği, 17 yıl önce kalkışından kısa bir süre sonra böyle düşmüştü

NASA, uzun süre açıklama yapmazken, enkazın Teksas'ta bulunması üzerine kazayı doğruladı. Yetkililer, Columbia'nın düşmesine neden olacak herhangi bir sorun saptamadıklarını belirtirlerken, Teksas eyaletindeki Dallas kentinin güneydoğusunda bulunan Palestine bölgesi yakınlarında mekiğe ait enkaz parçaları bulunduğu kaydedildi.

Amerikan CNN televizyonu, mekiğin kalkışı sırasında, Columbia'nın gövdesinden koparak sol kanada çarpan bir yalıtım maddesinin, kazaya yol açmış olabileceği yorumunu yaptı. Kalkışta yaşanan olaydan sonra, teknik yetkililer herhangi bir hasar saptanmadığını ve görevin sürdürülmesinde sakınca bulunmadığını açıklamışlardı.

Bu arada, Johnson uzay üssündeki NASA yetkilileri, mekiğin kaybedildiğini doğruladılar.  Mekiğin atmosfere girdikten sonra sesten 6 kat hızla uçtuğu, bu nedenle mürettebatın mekikten kendilerini fırlatarak kurtulma olanaklarının bulunmadığı belirtildi.

42 YILDA 2. KAZA

NASA'nın 42 yıllık tarihi boyunca iniş sırasında hiçbir mekiği kaybetmediği belirtilirken, 1986 yılında Challenger Uzay Mekiği kalkışından kısa bir süre sonra infilak ederek düşmüştü.

 28 Ocak 1986'da uzay mekiği Challenger, kalkıştan iki dakika sonra yakıt tanklarındaki perçin-kaynak hatasından infilak etmiş, tüm mürettebat yitirilmişti. 

TELEVİZYONLAR, MEKİĞİN HAVADA  PARÇALANMASINI GÖSTERDİ

Uzay mekiği Columbia'nın, Florida'ya inişini görüntülemeye hazırlanan televizyon kameraları, mekiğin inişine dakikalar kala havada alev alması ve parçalara ayrılmasını gösterdiler.

Haberin Devamı

Mekik içindeki 7 astronottan hayatta kalan olamayacağı tahmin edilirken, ''acil durum'' ilan eden NASA, Teksas ve çevre sakinlerine, mekikten kopabilecek parçalardan sakınmaları uyarısında bulundu.

MEKİK'E ROKET SALDIRISI MÜMKÜN DEĞİL

Amerikan yönetimi kaynakları, uzay mekiğinin havada infilak etmesinin terör saldırısıyla bağlantısı olduğunun sanılmadığını belirttiler. Bölgede etkili kasırganın, mekiğin düşmesine neden olabileceği kaydediliyor.

Amerikan güvenlik kaynakları ise atmosfere girerken 62 km yükseltide parçalanan uzay mekiği Columbia'ya''olası terör saldırısında roket atışı yapılmasının ihtimal dışı olduğunu'' bildirdiler.

Mekiğin, bu yükseltide ''yerden havaya roket saldırısına maruz kalamayacağı, bütünüyle (küçük) askeri roketlerin menzilleri dışında olduğu'' kaydedildi.

BUSH, YETKİLİLERİ BEYAZ SARAY'A ÇAĞIRDI

ABD Başkanı George Bush, uzay mekiği Columbia ile irtibatın kesildiğinin ve NASA'nın acil durum ilan ettiğini açıklamasının ardından, askeri ve sivil makamları toplantıya çağırdı.

Başkan Bush, Camp David'den acil olarak Beyaz Saray'a dönerek, halka seslendi.

Ulusça yasa girildiğini belirten Bush, hem Hindistanlı astronot, hem de İsrailli astronot için ilgili hükümetlere ve uluslara başsağlığı diledi. Bush, yaşamını yitiren 7 kişilik mekik mürettebatının aileleri ile de tek tek telefonla konuştu. 

Bush, insanlığın geleceği için, ''Uğrunda ölünen dava sürecektir. Uzaya açılım'' dedi.

Haberin Devamı

Başkan Bush'un başsağlığı dilemek için İsrail Başbakanı Ariel Şaron'u aradığı da belirtildi.

RUSYA'DAN, ABD'YE BAŞSAĞLIĞI VE YARDIM SÖZÜ
   
Rusya Başbakanı Mihail Kasyanov, uzaymekiği Columbia'nın inişe geçtiği sırada parçalanarak dağılması nedeniyle ABD hükümeti ve halkına, Rus halkının başsağlığını iletti.

Rusya Uzay Kurumu Rosaviakosmos ve ülkenin tüm uzay bilginleri de ABD'ye başsağlığı diledi.

Rosaviakosmos sözcüsü, trajik kazanın araştırılmasında, Amerikan hükümeti dilerse her türlü teknik yardımın hazır edileceğini bildirdi.

Rosaviakosmos, Dünya yörüngesinde ortalama 380-400 kilometre  yükseltideki yörüngesinde yapımı süren Uluslararası Uzay İstasyonu'nun(UUİ) yapımının aksamayacağını da açıkladı.

Rus yük aracı Progress M-47'nin, hafta sonunda planlandığı gibi Kazakistan-Baykonur Kozmodromu'ndan fırlatılacağı bildirilirken, ABD ile Rusya'nın uzaydaki işbirliğinin önemi hatırlatıldı.

Halen, 1 Rus kozmonotla 2 Amerikalı astronottan oluşan üç kişilik ''6'ncı dönem inşaat ekibini'' barındıran UUİ'nin yapımında ABD, Rusya, Avrupa, Kanada, Japonya ve Brezilya'nın uzay kurumlarının katkısı bulunuyor.

TÜRKİYE BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, Columbia uzay mekiğinin 7 kişilik astronot mürettebatıyla birlikte infilak ettiği vahim kaza nedeniyle ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'a başsağlığı mesajı gönderdi.

Dışişleri Bakanı Yakış'ın mesajı şöyle:

''Uzay mekiği Columbia'daki yedi astronotun, meydana gelen vahim kaza sonucu yaşamlarını yitirmiş olduğunu büyük üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum.

Bu üzücü olayda, size, kazada yaşamlarını yitiren astronotların ailelerine ve tüm Amerikan ulusuna, en derin ve içten taziyelerimi sunuyorum.''

Haberle ilgili daha fazlası: