Çöl Fırtınası Harekatı

Haberin Devamı

Beklenmedik İşgal


2 Ağustos 1990 tarihinde Irak birlikleri Kuveyt sınırını geçerek bir anda bu ülkeyi işgal ettiler. Askeri ve toprak olarak küçük, zengin petrol kaynakları açısından büyük olan bu ülkenin Yönetimini elinde bulunduran Şeyh Ahmed El - Sabah ise çareyi ülkeyi zırhlı arabası ile terk ederek Suudi Arabistan'a kaçmakta buldu. Irak kuvvetleri Kuveyt radyosuna girdiği sırada radyo canlı yayındaydı ve dünyadan yardım isteyen yayın yapıyordu.

Irak'ın bu ani işgali tüm dünyada şok etkisi yarattı. Birleşmiş Milletler Konseyi acilen toplandı. Bir tek Yemen'in çekimser kaldığı oylamanın ardından Irak kuvvetlerinin derhal geri çekilmesi yönünde uyarı kararı alındığı açıklandı.

Devler sert çıktı

Dönemin ABD Başkanı George Bush Irak'ın Kuveyt'ten çekilmemesi durumunda askeri müdahaleden yana tavrını koydu ve en kısa sürede Irak bütün güçlerini geri çekmezse "Askeri müdahele dair her türlü yaptırımı düşündüklerini" açıkladı.

Irak'ın işgaline tek tepki gösteren büyük ülke ABD olmadı. Rusya ve Çin'de Irak'ın kuvvetlerini geri çekmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Haberin Devamı

Irak'ın bu girişimi ilk bakışta meydan okuyan ve cüretkar bir tavır gibi göründüğü için dünya genelinde korku saldı. Irak, dünya daha işgal şokunu yaşarken Kuveyt'in kendilerinin bir eyaleti olacağını ve bölgeye gerçek devrimi getireceğini açıkladı. Bütün bu gelişmeleri planlayan ve yöneten bir tek kişi vardı. O da tabii ki Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin idi.

İsrail korktu

Gelişmeler Ortadoğu'daki bir çok ülkede gerginlik yarattı. Türkiye dahil bir çok ülke ne olacak diye beklerken bir yandan birliklerini alarma geçirdi. Ancak gelişmelerden en çok rahatsız olan ülke İsrail'di. İsrail duruma derhal müdahele edilmemesi halinde 1930'lı yıllarda Avrupa'da yaşananların tekrarının olabileceği uyarısında bulunuyordu.

Petrol faktörü

Irak'ın bu hareketi sadece uluslararası bir ihlal değildi. Küçük bir ülkenin işgalinin bu kadar rahatsızlık yaratmasının daha önemli bir sebebi vardı: Petrol

Kuveyt dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biriydi ve Saddam'ın bu işgalinin ardındaki gerçek Kuveyt'in önemli yeraltı kaynağıydı. Bu maddi gelir dışında aynı zamanda dünya çapında güç demekti. Saddam Hüseyin'in de asıl sahip olmak istediği buydu.

Bu gerçek doğrultusunda hareket eden ABD Devlet Başkanı George Bush işgalden 4 gün sonra TV'den halka hitaben yaptığı konuşmasında "Bu durumun ekonomik getirisinin ABD için yıkıcı olacağını ve uzun vadede dünyayı olumsuz etkileyeceğine" dikkat çekti.

Haberin Devamı

6 Ağustos 1990 tarihinde aynı bakış açısıyla hareket eden BM, konu ile ilgili olarak ikinci tasarıyı onayladı ve Irak'ın sözkonusu eylemine son verene kadar yaptırım uygulayacağını karara bağladı. (Bu tasarı hala yürürlükte)

Savaşı beklerken

1991'in Ocak ayında uluslararası gücün, Saddam Hüseyin'i ve kuvvetlerini Kuveyt'ten çıkarmak için güç kullanacakları kesinleşti. Artık savaş her an başlayabilirdi ve Saddam'a tanınan süre 15 Ocak'ta doluyordu.

Bu atmosferde verilen süreden 10 gün kadar önce dönemin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Saddam'ı kararından vazgeçirmek için son kez uyarmak amaçlı bir görüşme yaptı. Ancak bu görüşme Saddam Hüseyin'I kararından döndüremedi.

Haberin Devamı

9 Ocak'taki ABD Sözcüsü James Baker ile Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz arasındaki görüşme de başarısızlıkla sonuçlandı.

12 Ocak'ta ABD Senatosu "Savaş kararını" onayladı. Ve süreç başladı.

"Çöl Fırtınası"

Irak diktatörü Saddam Hüseyin küçük ülke Kuveyt'i işgal etmiş ve bütün uluslararası uyarılara rağmen buradan çıkmayacağını her fırsatta ifade ediyordu. Ona göre bütün bu uyarılar kibirli batının bir gösterisi idi. Ayrıca kendisine müdahele edilmesi durumunda batılı ülkeler Irak'ın gücünü göreceklerdi.

Haberin Devamı

12 yıl önceydi ve hiç bir uyarıyı ciddiye almayan Saddam'ın başkentine düşen ilk bomba modern savaşın başlangıcı oldu. Müttefikler Irak kuvvetlerini Kuveyt'ten çıkarmak için bütün modern silahları, akıllı bombaları ve radara yakalanmayan uçakları ile Bağdat'ı vurmaya başladı.

İLK NAKLEN SAVAŞ

Batı, Saddam gibi düşünmüyor savaşın yüksek teknoloji ürünü silahlar ile kısa sürede sona ereceğini tahmin ediyordu. Bu arada tüm dünya, hayretle ilk kez tanık olduğu bir şeyden gözünü alamıyordu. Bir TV kanalı tüm dünyaya savaşı naklen yayınlıyor,
ve insanlar canlı futbol maçı izler gibi Körfez Savaşı'nı izliyordu.

Haberin Devamı

HAREKAT BAŞLIYOR

Çokuluslu güç 16 Aralık saat 23:30'da harekete geçti. ABD ve İngiliz uçak gemilerinden ateşlenen füzelerin ardından Suudi Arabistan'dan ve diğer bölgelerden kalkan uçaklar ile helikopterler Irak'ı bombalamaya başladı.
'Çöl Fırtınası Harekatı' başlamıştı. 24 saat içinde binden fazla uçak sorti yaptı. Bağdat'a yağmur gibi bomba yağıyordu. Çoğu sivil binlerce insan hayatını kaybetti.
Yoğun hava saldırısı tam altı hafta sürdü. Bunu dört günlük kara harekatı izledi. Bir çok hedefin sadece bir savaş uçağı ile tahrip edilebileceğinin ispatlandığı bir çağ başlamıştı artık. ABD'ye ait F-15'ler, F-16'lar, F-22'lar ve F-117'ler Irak'a ait bir çok askeri hedefi darmadağın etmişti.

27 Şubat'ta ABD Başkanı George Bush TV'ye çıktı ve zafere ulaştıklarını ilan etti. Irak kuvvetleri mağlup edilmişti.

Haberle ilgili daha fazlası: