Çocuk evliliklerine karşı hayırlı imza

Çocuk evliliklerine karşı hayırlı imza

Şanlıurfa’da aşiret liderleri, “Erken yaşta ve zorla evlilikle mücadelede Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile işbirliği yapmayı, gönüllü olarak destek vermeyi kabul ediyorum” yazılı protokolü imzaladı.

Haberin Devamı

Türkiye’de en fazla çocuk evliliklerinin yaşandığı kentler arasında yer alan Şanlıurfa’da, bu evliliklerin önüne geçmek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, kentte etkili olan aşiret liderleriyle işbirliğine giderek protokol hazırladı. Yetkililer, erken yaşta evliliklerin sık görüldüğü Akçakale’de Bin Muhammed aşireti lideri İsmail Büyükaslan, Harran’da Fitit aşireti lideri Mehmet Aygün, Siverek’te Kırvar aşireti lideri Ahmet Kırvar ve İzol aşireti lideri Mehmet İzol ile bir araya geldi. Aşiret liderleri, “Erken yaşta ve zorla evlilik ile mücadelede; Şanlıurfa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile iş birliği yapmayı, gönüllü olarak destek vermeyi kabul ediyorum” ifadelerinin yer aldığı metne imza attı. 

Çocuk evliliklerine karşı hayırlı imza

Haberin Devamı

Aşiret liderleriyle bire bir görüşüp ikna ederek çocuk evliliklerinin önüne geçebilmek adına protokol imzaladıklarını belirten Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Bilici, şöyle konuştu:

NORMAL GÖRÜYORLAR

“Bazı aileler çocuk yaşta evliliğin yasak olduğunu, bu durumun psikolojik ve sosyolojik sonuçlarının olumsuz olacağını bilmiyor. Kendileri de küçük yaşta evlenen ebeveynler, erken evliliklerin normal olduğunu düşünüyor. Bizler ailelere ve aşiret liderlerine erken evliliklerin niçin zararlı olduğunu aktardık. Bizi dinledikten sonra ‘Bunlar yanlış şeyler, herkese anlatacağım’ dediler. O zaman ‘Gel protokol yapalım gönül elçimiz ol’ dedik. Hiç çekinmeden hepsi kabul ederek, sürece destek sunmak istediler. Aldığımız bu olumlu karşılık bizleri de motive etti.”

Çocuk evliliklerine karşı hayırlı imza

14 YAŞINDA ÜÇÜNCÜ EŞ

Çocuk evliliklerinin önüne geçebilmek için yapılması gereken ne varsa yaptıklarını ifade eden Şanlıurfa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürü Hasan Bilici, “14 yaşındaki bir çocuğun 3’üncü eş olarak bir adama verildiği bir olay vardı. Çocuğumuz jandarmaya ‘Beni kurtarın’ diyerek şikâyetçi olmuştu. Bu kişiler için adli süreçler devreye giriyor. Mutlaka ceza alıyorlar. Bu insanlar için yapılması gereken ne varsa yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Bu tip olaylardan etkilenerek aşiretlerle işbirliğine gittik” diye konuştu.