GeriGündem CNN Türk onur konuğu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CNN Türk onur konuğu

Abone Olgoogle-news

CNN'in 20. kuruluş yıldönümü

Tüm dünyada 24 saat canlı haber yayını yapan CNN televizyonunun Atlanta'da yapılan 20'nci kuruluş yıldönümü kutlamalarının onur konuğu, CNN Türk oldu. CNN'nin kurucusu Ted Turner, kutlama yemeğinde yaptığı konuşmada ‘‘CNN Türk'le gurur duyuyoruz’’ dedi. Yemeğe BM Genel Sekreteri Kofi Annan da katıldı.

Dünyanın çeşitli televizyon ve medya kuruluşlarını temsilen gelen 500'ü aşkın davetlinin hazır bulunduğu öğle yemeğinde, CNN Türk'ün üst düzey yöneticileri, geçen ocak ayında 119 milyar dolarlık birleşme yaparak dünya çapında medya imparatorluğu haline dönüşen Time Warner-America On-Line'ın onur konuğu oldular. CNN'in kurucusu ve Başkanı Ted Turner ile onu bünyesinde barındıran Time Worner'ın Yönetim Kurulu Başkanı Gerald Levin ve America On-Line Yönetim Kurulu Başkanı Steve Case, Doğan Holding Yönetim Kurulu üyesi Arzuhan Yalçındağ, CNN Türk Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Ali Birand ve Başkan Yardımcısı Efe Önbilgin'i masalarında konuk ettiler.

ÜÇ BİR NUMARA

Amerika'nın ‘‘üç bir numarası’’ olarak adlandırılan Levin, Case ve Turner, televizyon, sinema, radyo ve dergi alanında dünyanın en büyük şirketi olan Time Warner ile ABD ve dünyanın en büyük İnternet hizmeti sağlayıcısı America On-Line'ın geçen ocak ayında rekor değerde birleşme kararının ardından aynı grup içinde çalışmaya başladılar. CNN'in kurucusu Ted Turner, 1995 yılında Tim-Warner'la 7.6 milyar dolarlık birleşme yaparak dünyanın en büyük medya imparatorluğunun bünyesine geçti. Ocak ayında İnternet endüstrisinin en büyük ve başarılı şirketi America On-Line da Time Warner'la, 119 milyar dolar değerinde rekor birleşmede bulunarak, dünya çapında eşi ve benzeri bulunmayan bir medya imparatorluğu kurmuş oldu.

TÜRKLERE ÖZEL İLGİ

Bu üç Amerikan medya devinin CNN Türk'e gösterdikleri özel ilgi, Doğan Medya Grubu'nun son yıllardaki Türkiye ve dünyada sağladığı gelişme performansının göstergesi olarak yorumlandı. Turner yemekte, Türkiye'den gelen onur konuklarına, ‘‘CNN'in kuruluşunun 20'inci yıldönümünü kutlarken, CNN Türk'le de gurur duyuyoruz’’ dedi. Doğan Holding Yönetim Kurulu üyesi Arzuhan Yalçındağ da CNN Türk'ün her açıdan iyi gittiğini vurguladı ve CNN Türk'ün çok kısa zamanda başarılı olmasının nedeninin, CNN'in uluslararası gücü ile Doğan Yayın Holding'in lokal deneyiminin birleşmesi olduğunu kaydetti.

TURNER RTÜK'Ü SORDU

Ted Turner, CNN Türk'ün RTÜK'ten aldığı kapatma cezasına ilişkin son gelişmeleri de sordu. Bunun üzerine CNN Türk Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Ali Birand, RTÜK kararıyla ilgili mahkeme sonucunun henüz belli olmadığını ve şu anda yürütmeyi durdurma kararı alındığını söyledi. Arzuhan Yalçındağ da Turner'ın Türkiye'de hükümetin basına müdahale edip etmediğini sormasına karşılık, demokratik bir basın bulunduğunu, hükümetin son derece liberal olduğunu ve medyaya karışmasının sözkonusu olmadığını kaydetti.

E-KOLAY İLGİ ÇEKTİ

Turner Broadcasting System'in (TBS) Yönetim Kurulu Başkanı Terence Mc Guirk de ise Türkiye'de kurulacak ‘‘dijital platform’’la çok ilgilendiğini söyledi. TBS bünyesindeki Cartoon Network, Movie Channel ve HBO'nun da, dijital platforma taşınmasının, kendileri için önem taşıdığını anlatan Mc Guirk, Türkiye'deki İnternet kullanımının yaygınlığını da merak etti ve Doğan Grubu'nun bu konuda girişimi olup olmadığını sordu. Mc Guirk, Doğan Medya Grubu'nun CNN ve Time Warner'a olan ortaklığından ötürü, son birleşme kararının ardından America On-Line ile doğal ortak konumuna geçtiğine de işaret etti. Arzuhan Yalçındağ da, Doğan Yayın Holding bünyesinde kurulan E-Kolay'la ilgili bilgi verdi.

HABER ANLAYIŞI DEĞİŞTİ

Yemekte, Time Warner Başkanı Gerald Levin ve America On-Line Başkanı Steve Case de birer konuşma yaptılar. Case, CNN'in son 20 yıl içinde dünyanın en güvenilir haber kaynağı haline geldiğini vurguladı. Ted Turner'ın, tüm dünyanın habere bakışını değiştirdiğini anlatan Case, Turner'ın kendisine küçük yaştan beri ilham kaynağı olduğunu kaydetti. ‘‘Şimdi çocukluk yıllarımın kahramanıyla birlikte çalışmaktan büyük onur duyuyorum’’ dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle