GeriGündem Clinton: Biz şimdi El Kaide'yi mi destekliyoruz?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Clinton: Biz şimdi El Kaide'yi mi destekliyoruz?

Clinton: Biz şimdi El Kaide'yi mi destekliyoruz?
refid:20010750 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye'deki muhaliflerin silahlandırılmasının, farkında olmadan El Kaide ya da Hamas'ın desteklenmesine yol açabileceği konusunda uyardı.

Fas ziyareti sırasında CBS News haber televizyonuna konuşan Clinton, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı devirmek için mücadele eden muhaliflerin silahlandırılması gerektiği fikrine destek veren ABD'li yetkililerden farklı düşündüğünü belirtti.

El Kaide lideri Eymen El Zevahiri'nin de Suriyeli isyancılara destek verdiğini hatırlatan ABD Dışişleri Bakanı, "Suriye'de El Kaide'yi mi destekliyoruz? Hamas da şu an muhalefeti destekliyor. Biz de Hamas'ı mı destekliyoruz?" diye konuştu.

"Silahlandırılacak grubun kim olduğunu gerçekten bilmiyoruz" ifadesini kullanan Clinton, Washington'ın muhatap aldığı Suriye Ulusal Konseyi (SUK) yetkililerinin Suriye içinde olmamasının handikabını yaşadıklarını söyledi.

"Suriye, Libya gibi değil. Tüm muhalefetin temsil edildiği ve operasyonların yönetildiği bir Bingazi yok" diyen Clinton, "Bu yüzden Türkiye, Lübnan ve Ürdün sınırlarından tankları sokmayacağız. Böyle bir şey olmayacak. En iyi ihtimalle gizlice içeri otomatik silah sokarsınız. Ama kime, nereye?" ifadesini kullandı.

AB'DEN YENİ YAPTIRIM PAKETİ

Avrupa Birliği'nin (AB) bugün aldığı yaptırım kararlarıyla Suriye lideri Esad üzerindeki baskı daha da artırıldı.

AB dışişleri bakanları, Brüksel'de gerçekleştirdikleri toplantıda, Suriyeli yedi bakana daha vize yasağı getirilerek, mal varlıklarının dondurulması konusunda anlaştı.

Diplomatik kaynaklar, yarın resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girecek yaptırımların sağlık, eğitim, başkanlık işleri, komünikasyon ve teknoloji, petrol ve ulaştırma bakanlarını hedef aldığını bildirdi.

AB dışişleri bakanları, ekonomik yaptırımlar kapsamında ise Suriye Merkez Bankası'nın AB'deki aktiflerini dondurma, Suriyeli kamu kuruluşları ve merkez bankasıyla altın, kıymetli maden ve elmas ticaretini durdurma ve Suriyeli havayolu şirketlerinin kargo uçuşlarını yasaklama kararı aldı.

Suriye'de Devlet Başkanı Esad ve yakınları dahil 100'e yakın isme yaptırım uygulayan AB, Eylül ayında bu ülkeden petrol ithalatını da durdurmuştu.

KIZILHAÇ HAMA'YA GİRDİ

Öte yandan Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), Kızılhaç ekiplerinin bir aydan uzun süredir ilk kez Suriye'nin orta kesimlerindeki Hama kentine girmeyi başardığını bildirdi.

Merkezi Cenevre'de bulunan ICRC sözcüsü Hiçam Hasan, Kızılhaç ve Suriye Kızılayı'ndan ortak bir ekibin Hama'da 12 bin kişiye gıda ve diğer yardım  malzemeleri ulaştırdığını belirtti.

Hasan, yardım ekibinin 17 Ocak'tan bu yana ilk kez kente girebildiğini söyledi.

Güvenlik güçlerinin operasyonlarının sürdüğü Humus'un Baba Amr mahallesine yeniden girebilmek için çabalarının sürdüğünü de belirten sözcü, Baba Amr'da durumun vahim olduğunu ifade etti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle