GeriGündem Cinsellik hattına alo bombardımanı
MENÜ
  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
    • Yazdır
    • A
      Yazı Tipi

Cinsellik hattına alo bombardımanı

Türkiye Aile Planlaması Vakfı'nın Alo Okey Cinsel Sağlık Bilgi Hattı'nı 6 ayda 69 bin kişi aradı. Danışmanlar 3887 kişiyle de yüzyüze görüştü.

Türkiye Aile Planlaması Vakfı'nın (TAP) bir prezervatif üreticisi firmanın sponsorluğunda kurduğu (0212) 257 59 75 nolu danışma hattına Türkiye'nin dört bir yanından telefon yağıyor. Şu ana kadar 42 ilden telefon alan hatta en fazla rağbet İstanbul'dan geldi. Yoğun telefon gelen iller arasında ilk sıralarda Adana, Antalya ve Diyarbakır'ın olduğu görüldü.

Hattın en fazla merak edilen ve dinlenen bilgi kutuları cinsellik (20207 kişi), penis boyu, cinsel ilişki sıklığı, kızlık zarı (8381 kişi), kadınlar ve erkeklerde cinsel bozukluklar (6443 kişi), cinsel uyarılma ve orgazm (6209 kişi), masturbasyon (5353 kişi) cinsel işlevler (3449 kişi), cinsel istek kaybı (2989 kişi) oldu.

TAP Vakfı'ndan Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Enis Balkan Türkiye'de cinsellik konusundaki bilgilerin yaygın olmamasının önemli bir sorun olduğunu belirterek, ‘‘Cinsellikle ilgili doğru bilgilerin aktarılması önemli. Ancak insanlar bunlara yeterince ulaşamıyor’’ dedi. Hattın cinsellikle ilgili bilgilerin yanısıra cinsellikle bulaşan hastalıklar ve korunma konusunda da bilgi verdiğini söyleyen Dr. Balkan, ‘‘Cinsel yolla bulaşan hastalıklar deyince akla önce AIDS geliyor. Ama ülkemizde AIDS'in yanısıra belsoğukluğu, frengi, yumuşak çıban, genital herpes, hepatit B gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar da var ve sık görülüyor. Hat bunlarla ilgili de bilgi içeriyor’’ dedi.

Günde 1000 alo

Hattın günde ortalama bin kişi tarafından arandığını anlatan Dr. Balkan, banta kayıtlı bilgi kutularını dinlemek yerine doğrudan görüşmek isteyenlere ise özel eğitimden geçmiş danışmanlanların yanıt verdiğini söyledi. Ekim ayı içinde bin 650 kişinin danışmanlarla görüştüğünü, bunlardan da 770'inin ilgili sağlık kurumlarına yönlendirildiklerini söyleyen Dr. Balkan, şöyle dedi:

‘‘Danışmanın meşgul olması halinde, mesaj kutusuna girilip, sorun ve ulaşıbilecek telefon bırakıldığında bilgi edinmek isteyen kişiler geri aranıyor. Danışmanla konuşanların 434'ü kadın, bin 280'i ise erkek. Yine bunların 958'i evli, 756'sı ise bek*ar. 342'sine erken boşalma, 328'ine anal seks, 263 kişiye oral seks, 241 kişiye penis boyu, 205 kişiye masturbasyon, 129 kişiye korunma yöntemleri, 91 kişiye kızlık zarı, 76 kişiye orgazm olamama, 72 kişiye sertleşme güçlüğü, 60 kişiye cinsel kimlikler, 34 kişiye vajinismus, 32 kişiye cinsel ilişki sıklığı konusunda bilgi verildi’’ dedi.

İlgili kuruma yönlendiriyorlar

Hattın bazen çok meşgul olması halinde arayanların Telekom'a telefon numarasını vererek arıza bildirdiğini belirten Dr. Balkan, ‘‘Sıradan sorunların yanında çok ciddi sorunlar için arayanlar da çıkıyor. Gerektiğinde ilgili konularda hizmet veren kamu sağlık kurumlarına yönlendiriyoruz. Bazen de sorunlar basit bir danışmanlık hizmetiyle çözümlebiliyor’’ dedi.

Telefonda konuşmak kolay

Hattın kişilerin yakınları, arkadaşlarıyla konuşamayacağı sorunları rahatlıkla aktarmasına olanak tanıdığını söyleyen Dr. Balkan, ‘‘Özellikle bu tip sorunların konuşulabilir olması çözüm yönünde önemli bir adım. Önce bizi arayan bu insanlar psikiyatrik yardım konusunda da gerekli adımları atıyorlar. Danışmanımız önerilerde bulunuyor. Yaptığımız sorunu telefonla çözmek değil, çözmede yardımcı olmak. Arayanların da sayısına bakınca başarılı olduğumuzu düşünüyoruz’’ dedi.

Danışmanlardan hizmet alanların büyük bölümünün 20-24 yaşlarında olduğunu vurgulayan Dr. Balkan, ‘‘Özellikle gençlerin birtakım endişeleri oluyor. Normal insan psikolojisini bilmiyorlar. Örneğin ergenlik döneminde gençler, kendi cinslerine ilgi duyarlar. Bu da normaldir. Ama gençler bazen ‘Ben homoseksüel mi olacağım?’ diye değerlendirip endişeye kapılıyorlar. Bu konuda onları aydınlacak yayınlar, danışmanlar olmaması nedeniyle hat aranıyor. Yaş arttıkça arayanların sayısı azalıyor’’ diye konuştu.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False