GeriGündem Çin'deki kaza Türkiye, Suudi Arabistan ve Malezya'yı korkuttu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin'deki kaza Türkiye, Suudi Arabistan ve Malezya'yı korkuttu

Çin'deki kaza Türkiye, Suudi Arabistan ve Malezya'yı korkuttu
refid:18472636 ilişkili resim dosyası

Çin’in hızlı tren üretici firması China North Locomotive ve Rolling Stock, Temmuz ayında yaşanan ve 40 kişinin ölümüne neden olan kazanın ardından trenlerini geri çekme kararı aldı. Çin'in hızlı tren projesi yürrüttüğü ülkeler arasında Türkiye de var.

Şirket tarafından alınan karar, Pekin hükümetinin ülke çapında yayılması için teşvikte bulunduğu hızlı tren ağına yönelik planların yavaşlayacağını ortaya koydu.

 

GEÇEN AY YAŞANAN KAZANIN ARDINDAN ORTAYA ÇIKAN GÖRÜNTÜLER

 

Geri çağırılan hızlı tren modelinin, donanım yetersizliği yüzünden Pekin-Şanghay hattında sürekli gecikmeler yaşayan CRH380BL olduğu belirtildi. Devlete ait China North Locomotive, buna karşılık 23 Temmuz’da yaşanan kazanın trenle bir bağlantısı bulunmadığını öne sürdü.

 

Mühendisler, hatalı veya çok hassas oldukları için trenlerin gereksiz yere durmasına neden olduğu düşünülen detektörleri inceliyor. Şirket yetkililerinden Tan Xiaofeng, bu tür hataların yolcuların trendeki kuralları ihlal etmesi nedeniyle de yaşanabileceğini ifade etti.

 

Hızlı tren, Çin’in teknoloji alanındaki itibarının ve ülkedeki ihracatın artırılması amacını taşıyordu. Çinli şirketler, geçmişte Malezya’da hızlı tren satarken, bugün Türkiye ve Hindistan ile bu alanda projeler yürütüyor.

False