Cin fikirler dergisinde ikinci Türk markası

Cin fikirler dergisinde ikinci Türk markası

Dünyanın en parlak iş fikirleri ve buluşlarını yayınlayan Springwise Dergisi, şubat sayısında Türkiye’den bir buluşa yer veriyor. Gece sipariş sistemi Afternine’ı duyuran dergi, daha önce de preslenmiş tişörtler T-box’a yer vermişti. Aylık internet bülteni olarak çıkan derginin tüm dünyada binlerce muhabiri var.

Farklı ülkelerden yeni iş konseptleri her ay dergiye akıyor ve aralarından en parlak olanlar seçilip tanıtılıyor.

Springwise, parlak iş fikirleri ve yeni buluşlar için dünyayı tarayan bir bülten. Hollanda Amsterdam merkezli. Dünyanın her yerinden yerel olarak kendisini ispatlamış iş konseptleri, her ay bültenin 80 bin üyesine duyuruluyor. Tokyo’daki yeni bir satış taktiğinden, ABD’de kurulan bir kadın bankasına kadar çeşitlilik gösteren bu fikirler, Japonya’dan Arjantin’e, Capetown’dan Grönland’a kadar dünyanın her yerindeki 7 bin muhabir tarafından gönderiliyor.

Eğer parlak bir iş fikriniz varsa ya da böyle bir iş konseptiyle karşılaşırsanız, siz de Springwise’ın bir muhabiri olabilirsiniz. Ancak İngilizce dahil 5 dilde yayın yapan (Türkçe yok) dergiyi takip edebilmek için yabancı dil şart.

Gönderdiğiniz ve değerlendirilen her fikir için muhabir puanı topluyorsunuz. Biriken puanlarınıza karşılık mp3 çalar ya da saat gibi hediyeler alıyorsunuz. Eğer işadamı iseniz bu hediyelerin yanında Springwise, marka tanıtımınız ve muhtemel partnerlerinize ulaşmak için de bulunmaz bir fırsat.

Bu ayki bülten bugün yayınlanıyor. Derginin www.springwise.com adresli sitesinin içinde 2002 Kasım’ından bu yana yayınlanmış fikirlerin bir arşivi de bulunuyor. Küresel tüketici eğilimlerini inceleyen www.trendwatching.com adlı bir yan kuruluşu da olan site ve bültenlere erişim ücretsiz.

21.00-06.00 arası 45 dakikada teslim

İhtiyaç duyduğunuz ürünleri telefonla sipariş verebildiğiniz ve gece 21.00’den sabah 06.00’ya kadar en geç 45 dakika içinde siparişinizi adresinize ulaştıran Afternine sistemi de, Springwise Dergisi’nin şubat sayısına girdi. Merkezi Beşiktaş’ta bulunan ve (212) 259 55 00 hatlı telefondan siparişleri alan şirket, şu anda sadece Ortaköy, Ulus, Etiler, Dikilitaş, Gayrettepe, Balmumcu, Levent ve Beşiktaş bölgelerine hizmet veriyor ama yakında Anadolu Yakası ve başka merkezlere de yayılacak. Yiyecek, içecek, kişisel bakım ya da bebek ürünleri, ne isterseniz adresinize teslim edilen sistemde peşin ya da kredi kartıyla ödeme yapabiliyorsunuz. Minimum sipariş tutarının 10 YTL olması gerekiyor (www.after-9.com).

Preslenmiş kıyafetler

Seyahate mi gidiyorsunuz? Valizinizde yer mi az? Neden preslenmiş T-box tişörtlerinden almıyorsunuz? Rusya, İspanya, Romanya, Fransa, Yunanistan gibi ülkelerde şimdiden kullanılıyor. (www.t-box.com.tr)

Derginin en acar muhabiri bir Türk

Özgür Alaz (22), pazarlama fikirleri uzmanı olmak isteyen yeni mezun bir işletme mühendisi. Springwise Dergisi’yle iki yıl önce araştırma yaparken tanıştı, bir yıldır da fikir yolluyor. Dergiye şu ana kadar 200 fikir yolladı, bunlardan 90’ı kabul edildi, 15’i de yayınlandı. Fikirler için çevresini, gazete-dergileri ve interneti tarıyor. Yolladığı fikirlerden dolayı Alaz’ın 450 puanı birikti. Bu puanlarla siteden Ipod nano almayı düşünüyor. Alaz, sitede en çok fikri kabul edilen ve yayınlanan ikinci kişi.

ÖRNEKLER

Kiralık tamirhane

Fransız O’Garage firması, kendi arabasının tamiri ve bakımıyla uğraşmak isteyenler için kiralanabilen tam teşeküllü bir tamirhane kurdu. Saatlik olarak kiralanabilen tamirhanede (saati 10 Euro) tamir sırasında acıktıysanız bir sandviç atıştırabilir, üstünüz başınız battıysa duş bile alabilirsiniz.

Jimnastik turları

Biraz ter atmak ve forma girmek için sıkıcı spor salonlarına kapanmaya son. İşte Brezilya Rio de Janeiro’dan bir çözüm: İçinde spor yapılabilmesi için modifiye edilmiş bir otobüs. Hem gezin, hem formda kalın. Aylık üyelik ücreti 54 Euro. Cumartesileri otobüsü özel olarak da kiralayabilirsiniz.

Bilgisayardaki pazar

Eğer Manhattan’ın göbeğinde oturuyorsanız, taze yiyecek için ya çok para ödemeniz ya da uzun yolculuklara çıkmanız gerekebilir. Ya da Freshdirect’in sitesinden faydalanacaksınız (www.freshdirect.com). Balık hali, çiftlik ya da süthaneden evinize yolluyorlar. Üstelik diğer dükkanlardan yüzde 10-30 daha ucuz.

Kağıt sabun

Sık seyahat edenler ve hijyene önem gösterenler için geliştirilen yeni bir ürün de kağıt sabunlar. Ayrıca yolculuklardaki hızlı çalkalamalar için deterjan versiyonu da yapılan kağıtların 50 tanesinin bulunduğu kutular 1.5 Euro. Altı ayrı rengi mevcut.

Bisiklet reklamı

Amsterdam merkezli Redstarmedia, isteyen öğrencilerin bisikletlerine reklam veriyor. Öğrencilere bedava olarak sunulan bisikletlerin üzerinde, kenarı 25 cm olan reklam panoları bulunuyor. Bisikletleri kullanmak için 22 üniversiteden 4 bin öğrenci başvurdu.

Kullandığın kadar öde

Norwich Union adlı sigorta şirketinin yeni uygulaması. Arabanıza bir kara kutu takıyorlar ve siz sigorta ücretini sadece arabanızı kullandığınız zamanlar için ödüyorsunuz. Yani eğer tatildeyseniz garajda yatan arabanıza boş yere kaza primi yatırmıyorsunuz.

Külahta pizza

Ağzını burnunu kirletmeden elde pizza yemenin keyfine varmak isteyenlere öneri: Külahta pizza. İtalya’dan Kono Pizza’nın üç dakikada servis ettiği pizzaları 1.5 Euro’ya tadabilirsiniz. Şimdilik sadece 5 şubede yapılıyor ama yakında bütün Avrupa’ya yayılacak.
Haberle ilgili daha fazlası: