GeriGündem Çiller'in 70 bürokratına da soruşturma
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çiller'in 70 bürokratına da soruşturma

Ankara Cumhuriyet Savcılığı, Özer Çiller hakkındaki ‘sahtecilik ve gizli bilgileri sızdırmak' iddiaları üzerine açmış olduğu soruşturmanın kapsamını genişletti. DYP Lideri Tansu Çiller'i de içine alan soruşturma, genel müdürler, daire başkanları ve belediye başkanlarının da arasında bulunduğu 70 kişi çerçevesinde yürütülüyor.

Savcı Adil Kubat'ın büyük bir hızla soruşturmayı yürüttüğü, adı geçen sanıklardan bazılarının ifadelerine başvurduğu ve mal varlıklarının incelemeye alındığı belirlendi. Milletvekilleri Ömer Bilgin, Yaşar Topçu, Cefi Kamhi, Ali Şevki Erek, Hasan Peker ile dönemin PTT Genel Müdürü Veli Bettemir, Türk Telekom A.Ş. Genel Müdürü Cengiz Bulut, Genel Müdür yardımcıları, Daire başkanları ve 22 ilçe belediye başkanı olmak üzere, toplam 70 kişilik bürokrat hakkında yürütülen soruşturma dosyası, şimdilik 7 klasör tutuyor. Yazar Muzaffer Ayten'in, ‘Enişteye Drahoma ve TURBAN: Bir Çıplağı Kırk Haremi İle Soydular' adlı kitaplarındaki belgeleri de ihbar kabul edip soruşturma başlatan Kubat, şunları araştırıyor:

Türk Telekom'da meydana gelen yolsuzluklar.

1991 ve 1994 yılları arasında, yönetim kurulu kararına göre toplam 450 bin adet ahşap telefon direğinin ithal edilmesi gerekirken, PTT'nin ihalesiz 4 milyon adet direği Güney Afrika ve Finlandiya'dan satın alması.

900'lü hatlardan usulsüz kazanç elde edilmesi.

PTT tarafından kapatılan hatlar için açılan tazminat davalarından vazgeçilmesi için, PTT'nin hat sahiplerine usulsüz ödemeler yapması.

TURBAN'da meydana gelen yolsuzluklar.

Çiller Ailesi'nin Kuşadası çiftliğine nakledildiği iddia edilen usulsüz telefon ve fakslar.

Türk Telekom Yönetim Kurulu kararının aynı gün içinde inceleme ve araştırma yapılmadan Bakanlar Kurulu'nda onaylanıp yürürlüğe konulması ve Fransız firmasına usülsüz bir şekilde uydu kiralama ihalesinin verilmesi.

Hurda kablo tahsisi adı altında, trilyonlarca liralık zarara neden olunması.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False