Çiller'den orduya ağır itham

Emniyet İstihbarat eski Başkanvekili Bülent Orakoğlu'nun tutuklandığı, kendisi hakkında da Askeri Mahkeme'nin soruşturma açtırdığı saatlerde DYP Lideri Tansu Çiller, orduya ağır ithamlarda bulundu.

Çiller, Genelkurmay Başkanlığı'nın yasal olduğunu belirttiği Batı Çalışma Grubu'nu ‘‘yasa ve demokrasi dışı’’ olarak niteledi ve bu grubun ‘‘Türk Silahlı Kuvvetleri'ni tartışılır duruma getirdiğini’’ ileri sürdü.

Türkiye'de her şeyi yapma olanağı varken, ‘‘sabır eksikliği’’ dolayısıyla demokrasinin bir tarafa atıldığını savunan Çiller, ‘‘Eğer gözbebeği haline getirdiğimiz ordu içinde tümü olmasa bile bir grup varsa ve yasaları, demokrasiyi bir kenara bırakıyorsa, bu grup sokaktaki adamdan valiye kadar herkesi fişlemeye kalkıyorsa, bunun bu millete ne yararı olabilir? Ama bir şeye zararı olur. O bir gruptur, ama tartışılan TSK olmaya başlar’’ diye konuştu.

TEHDİT ALIYORUM...

Çiller, kendisi ve eşi hakkındaki suçlamalara da sert tepki gösterdi ve ‘‘Eski bakanlarına casus, CIA ajanı derseniz kırılan Türkiye'nin onuru olmuyor mu?’’ diye sordu. ‘‘Tehditvari haberler yolluyorlar’’ diye sözlerini sürdüren Çiller, şöyle devam etti:

‘‘Eşiniz Özer Çiller ile ilgili şöyle olacak, böyle olacak diyorlar. Şimdi bütün devlet, bakanlıklar ellerinde. İste ben karşılarında bulunuyorum. Eşim Özer Çiller'in de hiç dokunulmazlığı olmadı. Hangi silah, çek, CIA ajanlığı, eroin kaçakçılığı varsa koyun ortaya. Eninde sonunda dolaşır, doğru neyse gelir bulur. Biz bunların hepsinden daha güçlüyüz.’’

BİRLİK SÜNGÜ İLE OLMAZ

‘‘Sağda birleşme süngü zoruyla olmaz’’ diyen Çiller, partisinde çekirdek ve elenmiş bir kadronun kaldığını belirterek, ‘‘Halk nasıl milli şeflik dönemi sonrası DP'ye, 27 Mayıs sonrası AP'ye, 12 Eylül sonrası da DYP'ye ne verdiyse, bundan sonra da onu verecektir. Yarım demokrasi istemiyoruz’’ dedi. Çiller, hükümetin akaryakıt zammını eleştirerek, ‘‘Hükümet paşa paşa güvenoyu aldı deniliyordu, şimdi paşa paşa icraat yapıyor’’ dedi.

Toplantıda, Grup Başkanvekilliği'ne Turhan Güven seçildi. Grup Yönetim Kurulu'na ise Tahsin Irmak, Ayfer Yılmaz, Nevzat Köse, Necati Çetinkaya, Şerif Çim, Bekir Aksoy getirildi. Disiplin Kurulu'na da Ahmet İyimaya ve Fevzi Arıcı seçildi.

Haberle ilgili daha fazlası: