GeriGündem Çiller: Öcalan'ın idam dosyasını Meclis'e getirin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çiller: Öcalan'ın idam dosyasını Meclis'e getirin

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın aftan yararlanacağını savundu ve bunun 'aczin de ötesinde işbirlikçilik' olduğunu söyledi. Öcalan'ın idam dosyasının Meclis'e getirilmesini isteyen Çiller, ''Bir terörist başının dahi bu yasadan faydalanabileceğini düşünüyorsanız, üstünüze düşen tek bir görev var. Türk adaletinin vermiş olduğu kararı hemen Meclis'e getirin'' dedi.

Çiller, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin cezaevlerindeki vahim olaylardan sonra, "Biz Türkiye'nin ihtiyacına cevap verdik" diye af yasası çıkardığını ancak affın hiç de gerekli olmadığını söyledi. Çiller, şunları kaydetti:

"Eğer bir iktidar, bankaları soyanları ilk önce korumuş, verilmiş olan raporları günlerce hasıraltı etmiş ve daha sonra bankaların içini boşaltanları, bu miletin milyarlarca dolarını iç edenleri, daha sonra bir genel af çıkabileceğini bile bile af çıkarmış ve daha sonra da dönüp acz içinde Anayasa Mahkemesi'ne (aman bunu yapmayın) diyebilmişse, o zaman bu bir aczin, aczin de ötesinde bir işbirlikçiliğin belgesidir.''

Ecevit, kendi arı kovanına çomak soktu

Tansu Çiller, bütün bayram boyunca ne kadar büyük yolsuzlukla ve yoksullukla mücadele edildiğini dinlediklerini ve Başbakan'ın ne kadar büyük bir atılım içinde arı kovanına çomak soktuklarını anlattığını belirterek, şunları kaydetti:

''Ama eğer siz ilk önce bütün bu yolsuzluk yapanları koruduysanız, sonra da sokağa bıraktıysanız. Bu arı kovanı, sizin arı kovanınızdır Sayın Başbakan. Tüm yapanları affedeceksiniz,sonra mecburen IMF zoruyla birtakım kanunlar çıkaracaksınız, bu kanunlar kapsamında birtakım kurumlar bunların üzerine yürümeye kalkacak. Siz sonra bir af yasası çıkaracaksınız. Bunların hepsi genel af için müracaatlarını yapmaya başlayacak.

Başbakan Yardımcısı teröristbaşının af kapsamında değerlendirilebileceğini açıkça ifade ediyor. Sonra Anayasa Mahkemesi'ne dönüp (aman memleketini seven bunu yapmaz) diyeceksiniz. Bu eğer bir acz değilse ihanettir. Bir ihanet değilse, bir büyük bilgisizliktir.''

Öcalan'ın idam dosyasının Meclis'e getirilmesini isteyen Çiller, "Bir terörist başının dahi bu konudan faydalanabileceğini düşünüyorsanız, üstünüze düşen tek bir görev var. Türk adaletinin vermiş olduğu kararı hemen Meclis'e getirin. Hemen getirin...'' dedi.

AİHM tazminat ödetebilir

DYP grubunun basına kapalı bölümünde söz alan Amasya Milletvekili Ahmet İyimaya ise, afta kapsamdışı maddelerin Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilmemesi ile Anayasa'nın devlete karşı işlenen suçlarda af yasağı konulması nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurulabileceğini hatırlattı.

İyimaya, ''Mahkeme'nin, gerek yasanın istisna maddelerinin, gerekse af yasağı öngören Anayasa maddesinin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı bulunduğu sonucuna varması mümkündür. Bu durumda Türkiye, haksız tutuklama ve infaz sebebiyle milyarlarca dolar tazminat ödemek gibi ekonomik yaptırımla karşı karşıya kalabilir'' diye konuştu.


Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False