Ciddi ve şaibesiz

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kıvrıkoğlu'ndan cumhurbaşkanı tarifi: Ciddi ve şaibesiz

Yolsuzlukla Mücadele Derneği yöneticilerini kabul eden Orgeneral Kıvrıkoğlu, yeni cumhurbaşkanının ‘dürüst, şaibesiz, ciddi biri olması gerektiğini’ belirtti. Kıvrıkoğlu, çeteler ve yolsuzlukla mücadeleyi desteklediğini de söyledi.

ESKİ milletvekili Tevfik Diker başkanlığındaki Yolsuzlukla Mücadele Derneği'nin yöneticilerini kabul eden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, konuklarının, ‘‘Cumhurbaşkanı dürüst, ciddi ve şaibesiz olmalı’’ sözlerine destek verdi. Orgeneral Kıvrıkoğlu, siyasetçilerin Avrupa normlarına uyması gerektiğini söyledi.

Diker başkanlığındaki 14 kişilik heyeti, dün saat 11.00'da çalışma odasının yanındaki Şeref Salonu'nda kabul eden Orgeneral Kıvrıkoğlu'nun kabulü bir saat sürdü. Diker, Orgeneral Kıvrıkoğlu'na, Devlet İhale Yasası'nın değiştirilmesini, milletvekili dokunulmazlığının sınırlandırılmasını, hukuk ve adaletin egemen kılınmasını, mahalli idareler reformunun yapılmasını, demokratikleşmenin sağlanmasını, insan haklarının geliştirilmesini, Meclis'teki soruşturmaların sonuçlandırılmasını talep ettiklerini anlattı. Diker, daha sonra da yolsuzlukla mücadeleninin Milli Güvenlik Kurulu (MGK) gündemine alınmasını önerdi.

KOHL ÖRNEĞİ Diker, Türkiye'de yolsuzluklara karşı bir duyarsızlık bulunduğunu, bu konuyu sürekli gündemde tutmak için dernek kurduklarını belirterek, Almanya'nın eski Başbakan'ı Helmuth Kohl'le ilgili şu olayı anlattı:

‘‘Kohl'ün oğlu ile eşi İtalya'da kaza geçirdi. Alman Hava Kuvvetleri'nden uçak temin ederek İtalya'ya gitti. Dönüşte kendisine 750 bin marklık fatura kesildi. Kohl, aynı uçuşu özel hava yolu ile yapması halinde ne ödeyeceğini araştırdı. 150 bin marklık fatura çıktı. Bunun üzerine Hava Kuvvetleri'nin faturasına itiraz etti. Hava Kuvvetleri de Kohl için VIP uçuşu yaptıklarını, özel hazırlıklar nedeniyle farklı bir masraf çıktığını belirterek, faturada ısrar etti. Kohl de bunu ödedi.’’

SİVİLLERE SÖYLÜYORUM Diker'in sözlerini tamamladıktan Orgeneral Kıvrıkoğlu, konuklarına hitap etti. Bu bölümde Orgeneral Kıvrıkoğlu, yeni cumhurbaşkanının ‘dürüst, şaibesiz, ciddi biri olması gerektiği’ yolundaki görüşünü kayda geçirdi.

Diker'in verdiği bilgiye göre, Orgeneral Kıvrıkoğlu şu değerlendirmelerde bulundu:

EMNİYETE ZİYARET Ben bu mücadelenizden dolayı sizleri kutluyorum. Geçmişte de Emniyet Genel Müdürü'nü ziyaret ettim. Bu protokol kurallarını aşarak yapılmış bir ziyaretti. Bu ziyaretimi basın, çetelerle mücadelede emniyete verdiğim destek olarak yorumladı. Doğru yorumladılar. Amacım buydu. Sizi kabulüm de destek anlamına geliyor.

KOHL KONUSU İLGİNÇ Kohl'le ilgili anlattıklarınız ilginç. Kohl, ülkesinde 16 yıl başbakanlık yapmış, iki Almanya'yı birleştirmiş bir siyasetçi, devlet adamı. Ama onunla ilgili suçlamalar gündeme geldiğinde, Almanya'da kimse kalkıp da, ‘Kohl hakkındaki şu suçlamaları da görmezlikten gelelim’ gibi bir gerekçeye sığınmadı.

AVRUPALI SİYASETÇİ Siyaset, partiler, dolayısıyla siyasetçi çözüm yerleri ve makamlarıdır. Bizim siyasetçilerimizin de kendilerine Avrupa normlarına uydurmaları lazım. Ben bunları zaman zaman MGK'da dile getiriyorum. Hukuk eğitiminin önemine değiniyorum. Savcıların sadece şikayet halinde değil, resen de harekete geçmesi gerektiğini anlatıyorum.

DİYANET'E TAKDİR Geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanı Sayın Mehmet Nuri Yılmaz'ın yolsuzlukla mücadeleye verdiği desteği okudum. Kendisinin bu beyanlarını da takdirle karşılıyorum. Bu konuda mücadele herkesin görevidir.

SİVİLLERİ SÖYLÜYORUM Diker, Orgeneral Kıvcrıkoğlu'nun bu sözleri üzerine, ‘‘Söylediklerinizin bir bölümünü basına da aktarabilir miyim?’’ dedi. Orgeneral Kıvrıkoğlu, bu talebe, ‘‘Tabii, ben bunların bir kısmını MGK'da sivillere söylüyorum zaten’’ diye olumlu karşılık verdi.

Bahçeli'nin cumhurbaşkanı için 6 şartı

BAŞBAKAN Bülent Ecevit'in cumhurbaşkanı adayları için öngördüğü 3 şarttan sonra, Koalisyon ortağı MHP Lideri Devlet Bahçeli de 6 şart açıkladı. Adayın kim ve hangi partiden olduğundan çok niteliklerinin önemli olduğunu vurgulayan Bahçeli, cumhurbaşkanı adayının ‘şaibesiz’ olması gerektiğinin altını çizdi. Bahçeli'nin açıklaması Ecevit'in ‘adayın muhalefetin desteğiyle belirlenmesi’ ve başından beri vurguladığı ‘cumhurbaşkanlığının hükümet meselesinden ayrı ele alınması’ uyarısıyla örtüştü.

Bahçeli, dünkü MHP Grubu'nda milletvekillerini, Meclis'in ve siyasetin itibarını zedeleyecek tavırlardan kaçınmaya çağırdı. Bahçeli, cumhurbaşkanı adayı konusundaki 6 önerisini şöyle sıraladı:

1 Cumhurbaşkanı seçimi sadece koalisyonu oluşturan partileri ilgilendiren bir konu değil. Konuyu doğrudan hükümetle irtibatlandırmak yerine, hükümet meselesinden ayrı ele almak daha doğru bir yaklaşım olur.

2Meclis'teki tüm partilerle diyalogla, mümkün olan en geniş uzlaşma zemininde ortaya çıkacak bir anlayış ve işbirliği sonucunda seçilmeli.

3Partiler ve Meclis, cumhurbaşkanı seçimine, küçük ve kişisel hesapların değil, siyasetin prestij kazanma ve güven tazelemesinin aracı olarak yaklaşmalı.

4Yeni cumhurbaşkanının kim olmasından çok, nasıl bir şahsiyetin cumhurbaşkanlığı makamına seçilmesi önemli. Uzlaşma arayışlarında, cumuhrbaşkanı olacak şahsın vasıfları belirleyici olmalı.

5Cumhurbaşkanı olacak şahsın, herşeyden önce Türkiye'nin bütünlüğü ve Türk devletinin milli ve üniter yapısı konusunda temsil edici, cumhuriyetin temel değerlerini sahiplenecek bir kimliğe sahip olması önemli.

6Dürüst, şaibesiz ve milletimizin manevi değerlerine saygılı hüviyeti ile tebaruz etmiş, demokrasinin ilkelerinde duyarlı bir şahsiyet olmalı.

Herkesin geleceğe yönelik beklentileri ve ümitleri bakımından cumhurbaşkanlığı seçimlerinin önemli bir sınav olduğunu söyleyen Bahçeli, seçimlerin krizsiz, bunalımsız aşılmasının, 18 Nisan seçimlerinden sonra başlayan atılımların ve ortaya çıkan istikrarın sürekliliğini kolaylaştıracağını da kaydetti.

ANAP'ta cumhurbaşkanının C'sini bile konuşmak yasak

ANAP milletvekilleri, liderler zirvesinden önce cumhurbaşkanlığıyla ilgili görüşlerini açıklamama kararı aldılar.

ANAP MKYK toplantısından sonra grup toplantısında da sözalan konuşmacılar, cumhurbaşkanlığına ilişkin yorumlarda bulunmaktan kaçınırken, bir milletvekili, ‘‘İçinde C var diye Ceviz bile demedik’’ esprisini yaptı.

ANAP kurmayları, Mesut Yılmaz'ın isminin aday olarak ortaya atılmasının ‘yıpratma taktiği’ olduğunu öne sürdüler. Koalisyonu oluşturan üç liderin bu konuda ortak bir karar almadan Yılmaz'ın isminin tartışılmasını doğru bulmadıklarını belirten parti kurmayları, ‘‘Kapalı grup toplantısında bile tek bir arkadaşımız cumhurbaşkanlığı konusunda söz almadı. Cumhurbaşkanlığının C'sinden bile söz etmedik’’ dediler.

Haberle ilgili daha fazlası: