GeriGündem CHP'den yolsuzluk protestosu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  161
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CHP'den yolsuzluk protestosu

CHP'den yolsuzluk protestosu
refid:25895801 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanlığı üyeleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında gerçekleştiği iddia edilen konuşmalarla ilgili Taksim İstiklal Caddesi'nde eylem yaptı.

Kağıt banknotlarla eylem yapan CHP’liler, tapelerde geçen konuşmaları pankartlara taşıdı. CHP İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Başbakan’ın konuşmaların kendisine ait olmadığını ispat etmesi aksi halde istifa etmesi gerektiğini söyledi. Taksim’e izin verilmediği için İstiklal Caddesi girişinde konuşan Mustafa Sarıgül ise 30 Mart akşamı seçimi kazanırlarsa Taksim’i herkese açacağını söyledi.

EYLEMDEN KARELER

İstiklal Caddesi girişinde toplanan CHP’liler, kağıt banknotları masanın üzerine koyarak etrafında toplandı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül ve İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı da eyleme katıldı. Eylemde ilk konuşmayı yapan Salıcı, “Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın böle bir olaya karıştığı ve böyle bir işin içinde olduğu için Türkiye Cumhuriyet'i yurttaşları olarak utanç duyuyoruz. Memleketi, Başbakan olarak tüm dünyaya rezil ettiğin için utanç duyuyoruz. Utanıyoruz bu durumdan. Şu anda masanın üzerinde görmüş olduğunuz 30 milyon Euro, 17 Aralık günü Başbakan’ın 'ortadan kaldırın, tamamını temizleyin' dediği paranın yavrusu. Bir de bunun anası var. Düşünün anası ne kadar büyük.” dedi.

Bu zamana kadar AK Parti’ye oy veren vatandaşlara seslendiğini söyleyen Salıcı, şöyle devam etti: "Şimdiye kadar AKP’ye oy veren, Türkiye’de iyi şeyler olsun diye AKP’ye oy veren yurttaşlarımıza seslenmek istiyorum. Ayakkabı kutularındaki paranın helal olma ihtimali yok. Evinde 7 tane çelik kasa barındıranların helalle işi olmaz. Yatak odasına para sayma makinesi getirenlerin helalle işi olmaz. Yavrusu 30 milyon Euro olan paranın helal kazançla alakası olmaz. Elinizi vicdanınıza koyun, kararınızı gözden geçirin. Sizin vereceğiniz karara saygımız sonsuz. 30 Mart’ta Türkiye’nin temiz bir Türkiye, gerçekten adalet arayışında olan bir Türkiye demokrasi isteyen bir Türkiye, kimsenin ötekileştirmediği bir Türkiye. İnananın da inanmayanın da başı açık olanın da örtülü olanın da herkesi kucaklayan bir Türkiye yaratmak için sandığa gidin iradenizi temizlikten yana koyun. Yırtık ayakkabılarıyla siyasete girenleri geldiği yere gönderin. Onların hakkettiği yer geldi yer bile değil ama geldiği yere göndermek ilk yapacağımız iştir.”

İstanbul’un çeşitli yerlerinde Başbakan Erdoğan’ın resmiyle birlikte ‘Sağlam irade’ yazan reklam panolarını hatırlatan Salıcı, “İstanbul’un her yerinde Sayın Başbakan’ın sağlam irade afişleri var. İşte sana sağlam irade sınavı. Ya ispat et ya da istifa et git. Bu ülkenin sırtından düş artık. Bundan büyük sağlam irade sınavı olmaz.” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye başkan adayı Mustafa Sarıgül, konuşmaya başlarken vatandaşlardan ricada bulundu. Sarıgül, “Elinizi vicdanınıza basarak, bismillah diyerek, haktan yana hukuktan yana adalet duygusundan ve ötekisi olmayan bir anlayıştan yana oylarınızı kullanmanızı rica ediyorum. Demokratik dünyanın basın mensuplarının bu olayı dünya kamuoyuna duyurmalarını önemle rica ediyorum. Paris’te, Londra’da, Berlin’de hiçbir demokratik dünyada meydanlar kendi yurttaşlarına yasak değildir. Meydanları yasaklayanlar özgürlüklerden korkanlardır. Emniyet mensuplarıyla yurttaşlarımızn karşı karşıya gelmesini arzu etmiyorum. Emniyet mensuplarına, Taksim’i yurttaşlara yasaklayın emrini veren Ankara’daki siyasi irade. Yoksa emniyet mensupları sizin evladınız. Polislimiz bizim arkadaşlarımız. İstenilen olay, polisimizle Cumhuriyet Halk Partili gençlerimizi karşı karşıya getirmek istiyorlar. Allahım izin verir, yurttaşlarım da destek verirse 30 Mart akşamı sandıktan çıkacağız. Ve Allahım izin verirse bu meydanı bütün yurttaşlarımıza açacağız.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından kağıt banknotlar havaya atılması için eyleme katılanlara dağıtıldı. Bu sırada Taksim Meydan’a girişi tutan çevik kuvvet ekipleri ve TOMA’lar hazır bekledi. Eylem sonrasında herhangi bir gerginlik yaşanmadı.

CHPden yolsuzluk protestosu

Fotoğraf: Mustafa Küçük

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle