GeriGündem CHP uyarısı: Fil girmesin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CHP uyarısı: Fil girmesin

CHP uyarısı: Fil girmesin

SEÇİME dört gün kala gözler sandık güvenliğine çevrildi. Yüksek Seçim Kurulu’ndaki (YSK) siyasi parti temsilcileri ve STK’lar 7 Haziran’daki gibi sandık güvenliği için hazırlandılar.

CHP’den sonra HDP de oylarını tek tek denetlemek ve hatalı veri girişini engellemek için kendi bilgisayar sistemini kurdu. HDP, YSK’nın anlık paylaştığı sandık sonuçları ile kendi verilerini karşılaştırıp aldığı oyları tek tek denetleyerek anında itiraz edecek. Başta Oy ve Ötesi olmak üzere sivil toplum kuruluşları (STK), seçime giren siyasi partilerden ‘müşahit’ kartları alarak seçimi izleyecek.

YSK, İnsan Hakları Derneği ile Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nin ayrı ayrı talep ettikleri ‘gözlemcilik’ statüsü talebini reddetti. YSK iki derneğe “Yasal olarak, biz böyle gözlemci statüsü veremeyiz. Ancak, siz dernek üyeleri, birer seçmen olarak sandıkları izleyebilirsiniz” yanıtı verdi. HDP’nin YSK Temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki, Hürriyet’e şu değerlendirmeleri yaptı:


HERKES SAHİP ÇIKSIN


“Mevzuatımıza göre, sandık başında beş siyasi parti temsilcisi bulunabiliyor, beşten fazla olursa kura çekiliyor. Biz HDP olarak, bütün sandık kurullarına üye verdik. Kendi programımızı geliştirdik. YSK’dan anlık gelen sandık sonuçlarla, müşahitlerimiz ve sandık kurulu üyelerimizden gelen sonuçları karşılaştıracağız. Hatalı bir giriş olduğunu anında tespit edip itiraz edeceğiz. 7 Haziran’da yüzde 80-90’ını denetlemiştik, bu kez daha fazlasını denetleyeceğiz. Herkesi sandığa sahip çıkmaya çağırıyoruz.”
CHP’nin YSK temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu da siyasi partileri ve STK’lara “7 Haziran’da ne yaptıysanız aynısını yapın. Sandığa sahip çıkın” derken, seçmenleri ise tatile gitmek yerine oy vermeye çağırdı: “7 Haziran’da sıkıntı olmadı. Siyasi partiler, aynısını yapsınlar. Sandığı boş bırakmasınlar. Sandığı boş bırakırsanız sandığa fil girer. Biz CHP olarak 7 Haziran’da ne olağan ne olağanüstü itirazda bulunmadık çünkü sandığın başındaydık ve çıkan sorunları çözdük.”

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False