GeriGündem CHP Kurultayı’nda ikinci gün... Liste yarışı...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CHP Kurultayı’nda ikinci gün... Liste yarışı...

CHP 36. Kurultayı'nın ikinci gününde parti meclisi seçimi yapılıyor. Bin 266 delege Parti Meclisi (PM) Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) ve Bilim Yönetim Kültür Platformu (BYKP) üyelerini seçecek. CHP Parti Meclisi üyeliğine 488, Yüksek Disiplin Kurulu üyeliğine ise 108 partili aday oldu. Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun Bilim Yönetim Kültür Platformu'na aday gösterdiği 12 isim arasında sanatçı Onur Akın da var. Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesi belli oldu, oylamaya geçildi.

CHP'nin 36. Olağan Kurultayı'nda, 60 kişilik Parti Meclisi (PM) ve 15 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelerinin belirlenmesi için oy verme işlemi başladı. Delegeler 25 sandıkta, 52 PM üyesiyle 15 kişiden oluşan YDK üyelerini belirleyecek.

CHP'de kurultayın ikinci gününde 60 kişilik PM üyeleri ile 15 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu'nun (YDK) asıl ve yedek üyeleri seçimi gerçekleştirilecek. Kayıtlı bin 226 kurultay delegesinin bulunduğu CHP'de, Parti Meclisi için rekor sayıda başvuru yapıldı. PM için 488, YDK için de 108 kişi başvuruda bulundu. Böylece kurultayda PM ve YDK için 596 kişi aday oldu. Delegeler PM için aday listesinden en az 47 en fazla 52 adayın ismini işaretleyecek. BYKP'de ise 12 adaydan 8'i için işaretleme yapılacak.

00.00: CHP Olağan Kurultayı’nda oylama işleminin bitmesinin ardından, sayımda kriz yaşandı. Oyların sayımına geçilirken, sandıklarla izlemek isteyen partililer arasında bariyer çekilmesi tartışmalara neden oldu. Muharrem İnce taraftarları ve bazı partililer sayımın şeffaf olması gerektiğini ifade ederken tartışma büyüdü. Tarafların bariyer konusunda uzlaşamaması üzerine Çankaya İlçe Seçim Kurulu Başkanı çağrıldı. Bariyerlerin kaldırılmasına karar verilmesinin ardından oylar sayılmaya başlandı.

23.45: CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu beraberinde Genel Başkan Yardımcısı Tezcan ile Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavisi süren partilileri ziyaret etti.

23.00: PM ve YDK üyelikleri için oy verme işlemi saat 23.00'te tamamlandı. 

CHP Kurultayı’nda ikinci gün... Liste yarışı...

22.30: CHP lideri Kılıçdaroğlu oyunu kullandı. FOTO: Rıza ÖZEL

CHP Kurultayı’nda ikinci gün... Liste yarışı...

20.10 CHP Kurultayı’nda döner ekmekli kumanyadan yiyen partililer, hastanelik oldu.

18:29 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesi belli oldu.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun seçim bölgesi İzmir'den milletvekili seçilen ve bir süre önce parti sözcülüğü ve genel başkan yardımcılığı görevinden istifa eden Selin Sayek Böke de yine listede yer alan isimlerden oldu. Geçen kurultayda, liste dışından giren Mersin Milletvekili Fikri Sağlar ise cezası nedeniyle bu seçimde aday olamadı.  Kılıçdaroğlu'nun listesinde, Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, İstanbul Milletvekilleri Akif Hamzaçebi, Oğuz Kaan Salıcı ve Onursal Adıgüzel, Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Kocaeli Milletvekili Haydar Akar'ın da yer aldığı 22 milletvekili bulunuyor.  Kemal Kılıçdaroğlu'nun listesinde mevcut PM'den 25 isim yer alırken, 27'sinin ise yer bulamadığı görüldü.

CHP Kurultayı’nda ikinci gün... Liste yarışı...

17:58Kurultayda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesi beklenirken adeta liste savaşları yaşandı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesi adı altında dağıtılan listenin gerçek olmadığı açıklandı. Adalet ve Cesaret Listesi, Birleşik Halk Platformu Listesi, Önce Örgüt Listesi, Sol Cesaret Listesi, CHP'de tabanın sesi, Hak Hukuk Adalet Listesi adı altında Parti Meclis (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) adaylarının yer aldığı listeler elden ele dolaştı. Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesinin ise çarşaf listeyle beraber matbaadan geleceği öğrenildi. Bazı listelerde PM adaylarının isimlerinin yanlış yazıldığı dikkat çekti.

CHP Kurultayı’nda ikinci gün... Liste yarışı...

16:40 Sandıklar salona konuldu. Oy kabinlerinin çevresinde güvenlik önlemleri alındı. Salon içinde delegeler dışında kimsenin kalmaması uyarıları yapıldı. Oy kullanılması için oy pusulaları bekleniyor.

15:00 CHP Parti Meclisi üyeliğine 488, Yüksek Disiplin Kurulu üyeliğine ise 108 partili aday oldu. 

BİLİM YÖNETİM KÜLTÜR PLATFORMU ADAYLARI... ONUR AKIN DA LİSTEDE

13:30 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Bilim Yönetim Kültür Platformu’na aday gösterdiği 12 isim belli oldu. Bu isimler arasından sekizi seçilecek. Listede sanatçı Onur Akın ile mevcut genel başkan yardımcısı Lale Karabıyık da yer alıyor. Listede Haziran 2015'te MYK'dan istifa eden eski Genel Başkan Yardımcısı Burhan Şenatalar'ın ismi de bulunuyor.  

Prof. Dr. Lale Karabıyık, Prof. Dr. Zeki Kılıçarslan, Doç. Sibel Özdelir, Prof. Dr. Burhan Şenatalar, Prof. Dr. Yüksel Taşkın, Prof. Dr. Fethi Açıkel, Onur Akın, Prof. Dr Ayşe Eser Danışoğlu, Ankara Milletvekili Murat Emir, Doç. Dr. Yunus Emre, Prof. Dr. Ali Rıza Erbay, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer"

CHP Kurultayı’nda ikinci gün... Liste yarışı...

PM ADAYLARI...

PM için CHP'nin mevcut Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Üyelerinden Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran ve Genel Sekreter Kamil Okyay Sındır aday olmadı. Sındır'ın yerel seçimlerde belediye başkanlığı şansını deneyeceği belirtiliyor.

YARBAY MEHMET ALKAN DA ADAYLAR ARASINDA

MYK'nın diğer üyeleri Veli Ağbaba, Bülent Tezcan, Öztürk Yılmaz, Aykut Erdoğdu, Erdal Aksünger, Zeynep Altıok, Haluk Koç, Seyit Torun, Çetin Osman Budak ve Tekin Bingöl yeniden aday oldu. Parti Meclisi için daha önce parti sözcülüğünden istifa eden İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, Erdoğan Toprak, Sezgin Tanrıkulu, Mehmet Bekaroğlu, İlhan Cihaner ve Akif Hamzaçebi gibi isimler de aday oldu. Ayrıca milletvekillerinin tamamına yakının da aday olduğu gözlendi. Kendisi gibi asker olan ve şehit edilen kardeşinin cenazesinde söylediği sözlerle gündeme gelen eski Yarbay Mehmet Alkan da adaylar arasında. Bir dönem Ergenekon kapsamında tutuklanan yazar Ergun Poyraz da PM adayları arasında yer aldı. 

KURULTAY’DA DELEGEYE TİNER KOKUSU UYARISI

13:17  CHP Kurultay salonunda Divan’dan gelen tiner uyarısı esprilere neden oldu. Bazı PM adayları, propaganda amacıyla oy kullanılacak kabinlere isimlerini yazdı. Ancak bu yasak olduğu için isimler tinerle silindi. İsimler silinmeden önce Divan’dan salona, “İsimler tinerle silinecek, lütfen oy kabinlerinden uzak duralım, kokudan etkilenmeyin” şeklindeki uyarı esprilere neden oldu.

CHP Kurultayı’nda ikinci gün... Liste yarışı...

12:00  Tüm uyarılara rağmen oy kullanma kabinlerine adayların broşürleri bırakıldı ve yapıştırıldı. Bazı adayların isimleri yazıldı.

PM için 575, YDK için de 103 aday başvurdu. Adaylar sabah saatlerinde Kurultay’ın yapıldığı Ankara Arena Spor Salonu’na gelerek propaganda için çalışmaya başladı. Stantlar kuran adaylar, bütün salonu pankartlarla donattı.

Adaylara destek verenler de propaganda çalışmalarına katılınca salonda renkli görüntüler ortaya çıktı. Bazı adaylar el ilanı dağıtırken, bazı adaylar stant başında konuşmalar yapıyor. Salonda propaganda çalışmaları sürerken, adaylar Ankara’nın değişik mekanlarında delegelerle kulis çalışmalarını sürdürüyor. 2016’da yapılan Kurultay’da 23 kişi Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesini delerek PM’ye girmeyi başarmıştı.

MUHARREM İNCE'DEN ÇOK SERT MESAJLAR 

CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’nda dün Kemal Kılıçdaroğlu 790 oyla beşinci kez genel başkan seçilmiş, Muharrem İnce ise 447 oy almıştı. 1.266 delegeden 1.253’ü oy kullanmış, 16 oy geçersiz sayılmıştı. Muharrem İnce, bugün twitter'dan çok sert açıklamalar yaptı. İnce'nin mesajları şöyle:

-Sözde mükerrer 49 imzayı lütuf göstererek bana bağışlayanlar imzasını aldığı 291 delegenin oyunu alamadı. Kendi partinizin delegesinden imza alıp oy alamıyorsanız milletten nasıl oy alacaksınız?

-127 yeterli imzayı bulamadı, aday olması için 49 imza bağışlıyorum dediğiniz kişi 447 oy aldı. Partide kurduğunuz bu korku düzeniyle mi Türkiye’ye özgürlük getireceksiniz?

-Sokakta varız, örgüt tabanında varız, gönüllerde varız, onun için bu haklı mücadelemize devam edeceğiz.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False