GeriGündem Chomsky'den İsrail'e sert sözler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Chomsky'den İsrail'e sert sözler

Chomsky'den İsrail'e sert sözler
refid:21955804 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Dünyaca ünlü ABD'li filozof ve dilbilimci Naom Chomsky, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısını ağır sözlerle eleştirdi. Chomsky, İsrail'in yaptığını "savunma" değil, "etnik temizlik" olarak nitelendirdi.

İsraillileri kızdıracak açıklamalarda bulunan Chomsky'nin sözleri şu şekilde: 

"Gazze'nin istilası edilmesi ve bombalanması, Hamas'ı yok etmekle ilgili değil. İsrail'e roket saldırısını durdurmakla alakalı değil, barışı sağlamakla ilgili değil. İsrail'in Gazze'ye ölüm ve yıkım yağdırma, modern muharebenin ölümcül silahlarını savunmasız bir halka karşı kullanma kararı, onlarca yıldır Filistinlilere yönelik yapılmakta olan etnik temizliğin son aşaması.

İsrail kalabalık mülteci kamplarını, okulları, apartmanları, camileri ve yoksul semtleri bombalamak için gelişmiş hücum jetleri ve savaş gemileri kullanıyor. Hava kuvvetleri, hava savunması, donanması, ağır silahları, topçu birliği, zırhlı silahları, komuta mekanizması, ordusu olmayan bir halka saldırıyor ve buna savaş diyor. Bu savaş değil, cinayettir.

"İşgal edilmiş topraklardaki İsrailliler şimdi kendilerini korumak zorunda olduklarını iddia ediyor, kendilerini herhangi bir işgalci ordunun kendini koruması gerektiği şekilde, yok ettikleri bir halka karşı koruyorlar. Başka birinin toprağını askerlerinle olarak işgal ederken kendini savunamazsın. Bu savunma değildir. İstediğiniz gibi isimlendirin, bu savunma değildir."

İSRAİL'DEN 'OPERASYONU GENİŞLETME' AÇIKLAMASI

Bir yandan dünyada İsrail'in Gazze'yi vurmasına tepkiler sürerken, diğer yandan Gazze’ye yönelik saldırılarının beşinci gününde İsrail'den operasyonu genişletmeye hazır oldukları yönünde açıklama geldi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail’in Gazze’ye yönelik operasyonlarını “önemli oranda genişletmeye hazır olduğunu” belirtti.

Netanyahu, bugünkü Kabine Bakanları toplantısında “askerlerin her şeye hazırlıklı olduğunu” söyledi.

İsrail hükümeti, geçtiğimiz günlerde 30 bin yedek askeri göreve çağırmıştı.

GAZETECİLER DE HEDEF OLDU

Bugünkü bombardımanda gazeteciler de hedefteydi. Hamas TV ve İngiliz yayın kuruluşları SKY ve ITN’in de aralarında buluğu iki medya binası bombalandı. Pek çok Filistinli gazeteci yaralandı, Anadolu Ajansı ekibi de ölümden döndü.

AFP'nin bildirdiğine göre, İsrail'in gece boyunca roketli atılmadığını öne sürmesine karşın, bu sabah İsrail tarafından yapılan saldırılarda üç çocuk öldü, ikisi ağır biçimde yaralandı.

Öte yandan, İsrail ordusu, Gazze’den gece yarısından bu yana sekiz roketin atıldığını, bu roketlerden üçünün İsrail’e düştüğünü açıkladı. Bir roketin, İsrail’in Aşkelon kentine isabet etmesi sonucu yaralananlar olduğu öğrenildi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle