GeriGündem Charlie Hebdo'dan bu kez de 'helal' karikatürler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Charlie Hebdo'dan bu kez de 'helal' karikatürler

Charlie Hebdo'dan bu kez de 'helal' karikatürler
refid:22276657 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Geçmişte birçok kez Hz. Muhammed’in karikatürlerini yayınladığı için tehditler alan ve bir yıldır polis korumasında olan Fransız dergi Charlie Hebdo, dün de “Hz. Muhammed’in hayatı” isimli bir ek çıkardı.

Fas asıllı din sosyoloğu Zineb’in kaleminden çıkan Hz. Muhammed biyografisini karikatürleştiren derginin genel yayın yönetmeni Charb, “İslam’ın onayladığı bir metinden hareketle bu seriyi hazırladık. Çünkü biyografi Müslümanlar tarafından hazırlandı. Biz sadece tıpkı İncil’de ya da Hz. İsa’nın hayatında olduğu gibi karikatürünü yaptık” dedi.

Zineb ise dergiye hazırladığı önsözde, “Bu karikatürler ne Muhammed ile dalga geçmek için ne de gülmek için. Hz. Muhammed’in hayatını gerçekten yansıtan son derece detaylı bir çalışmanın ürünü bir biyografinin karikatürize edilmesinden ibarettir. Tümüyle helal yani” dedi.

Hz. Muhammed’in hayatını karikatür olarak çıkarma fikrinin ilk olarak 2006’da Danimarka’da çizilen karikatürün yarattığı olaylar sırasında oluştuğunu anlatan Charb, “Biz Hz. Muhammed’i tanımadan karikatürünü çizdik. Ben de tanımıyordum. O zaman düşündüm ki bir şeyleri ters yaptık. Bir kişiliğe gülmeden önce onu tanımak gerekir. Yoksa çok anlamlı değil. Hz. İsa hakkında ne kadar çok şey biliyorsak, Hz. Muhammed hakkında da o kadar az biliyoruz” diye konuştu.

Charb, İslam’da Hz. Muhammed’in yüzünün resmedilmesi yasağı eleştirilerine karşı da kendini, “Bu Kur’an’da yazılı bir emir değil, sadece bir gelenekten ibaret. Eğer Hz. Muhammed ile dalga geçilmiyorsa, neden tıpkı Hz. İsa’nın hayatının resmedilmesi gibi çizilmesin ki?  İçeriği tümüyle helal, çizimler ise bana ait. Tıpkı diğer kişilikleri çizer gibi çizdim. Hz. Muhammed bir insandı ve ben bir insanı çizdim” sözleriyle savundu.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle