GeriGündem Cezaevlerini boşaltmak için af çıkartmıyoruz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cezaevlerini boşaltmak için af çıkartmıyoruz

Adalet Bakanı Türk, Cumhurbaşkanı Sezer'in veto gerekçelerini yanıtladı. Türk, cezaevlerini boşaltmak için af çıkartmadıklarını, bunun affın amacı değil, sonucu olduğunu söyledi.

HÜKÜMET, Cumhurbaşkanı'na aynen göndermeyi kararlaştırdığı vetolu af yasasını TBMM'den geçiremezse, 12 Ekim 2001 tarihinde, cezasının üst sınırı 12 yıla kadar olan mahkûmların hepsi serbest kalacak. Anayasa Mahkemesi'nin, düşünce suçları için çıkarılan ‘kısmi affı’ genişleten iptal kararı, 12 Ekim 2001'e kadar yeni bir düzenleme yapılmazsa, 23 Nisan 1999 tarihine kadar işlenen suçlar için ‘genel af’ getiriyor. Hükümet bu sıkıntıyı da yaşarken, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün Demirel tarafından veto edilen ilk af yasasına dönülmesinin uygun olacağı önerisi liderlerden kabul görmedi. Af beklentisi yüzünden cezaevlerinde olay çıkacağından endişe eden Türk, Cumhurbaşkanı Sezer'in veto gerekçelerini şöyle yanıtladı:

Sezer: Cezaevlerini boşaltmak için af çıkarıldı.

Türk: Cezavlerini boşaltmak için af çıkarmadık. İngiltere'de son 1.5 yılda cezaevlerini boşaltmak için 21 bin kişi şartla salıverildi. Aynı uygulamaya İtalya 20 defa başvurdu. Cezaevini boşaltmak affın amacı değil sonucu olacak.

Sezer: Afta suç ayrımı olabilir, şartlı salıvermede olamaz.

Türk: Bu görüş Anayasa Mahkemesi'nin düşüncesidir. Sayın Sezer'in de bu yönde iptal kararlarının altında imzası vardır. Suçların ağırlığına göre, infaz rejimi de farklıdır. İnfaz Kanuna göre, hafif hapis cezası çektirilmesi farklı hükümlere bağlıdır. Şartlı salıvermede de farklı hükümler yaratılabilir. İnfaz rejiminde eşitlik sözkonusu değildir.

Sezer: Davaların ertelenmesi Türk hukukunda ilk kez uygulandı, adaletsizlikler doğabilir.

Türk: İlk kez uygulanmadı. Cezaların ertelenmesi, 97'de ve 99'de, basın ve yayın yoluyla işlenmiş suçlara ilişkin çıkarılmıştır. Anayasa Mahkemesi iptal etmiştir. Sistemde eksiklik görmemiş sadece basın-yayın yoluyla cümlesini iptal edip, genişletmiştir.

Sezer: Yasa çelişkilerle dolu.

Türk: TCK'da 550 madde var. Bazı suçların kapsam dışı tutulması ve çelişkiler olması kaçınılmazdır. Nasıl hazırlarsanız, hazırlayın bu eleştiri ile karşılaşırsınız.

Sezer: Yargının yükü artırılıyor.

Türk: Yargının yükü azaltılacaktır. Çek suçları bunlar arasında sayılabilir.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False