Cezaevi görüşleri ne zaman açılacak? Açık ve kapalı cezaevi görüşleri ne zaman başlayacak?

Cezaevi görüşleri ne zaman açılacak Açık ve kapalı cezaevi görüşleri ne zaman başlayacak

Cezaevi görüşleri ne zaman açılacak? sorusu, corona virüsü normalleşme takviminin kademeli olarak hayata geçmesiyle beraber yanıtı araştırılan konulardan oldu. Dünyada yayılan ve etkisini sürdüren corona virüsü nedeniyle, ülkemizde alınan tedbirler kapsamında, cezaevlerinde görüş kısıtlamasına gidilmişti. Daha önce yapılan açıklamada 15 Mayıs tarihine kadar uzatılan kısıtlama, son dakika açıklama ile yeniden ilerleyen tarihe ertelendi. Peki, cezaevi görüşleri ne zaman açılacak? Açık ve kapalı cezaevi görüşleri ne zaman başlayacak? İşte, ayrıntılar...

Haberin Devamı

Corona virüsü salgınına karşı alınan önlemler kapsamında, cezaevlerinde görüş kısıtlamasına gidilmişti. Mahkum ve mahkum yakınlarını ilgilendiren karar neticesinde, cezaevlerinde görüşlerin açılacağı tarih yeniden değerlendirildi. 15 Mayıs tarihine kadar uzatılan görüşler bir kez daha uzatıldı. İşte, Adalet Bakanlığı'ndan yapılan o açıklamanın detayları...

GÖRÜŞLER NE ZAMAN AÇILACAK?

Adalet Bakanlığından alınan bilgiye göre, açık ve kapalı ceza infaz kurumlarındaki avukat ziyareti dahil bütün görüşler, açık ceza infaz kurumlarında kalanların özel izin hakları, hastalık ve güvenlik durumları dışında bir ceza infaz kurumundan başka kuruma yapılan nakiller, hükümlülerin kurum dışı çalışma, lokanta, sosyal tesis, dış kantin gibi iş yurdu faaliyetleri 30 Mayıs'a kadar ertelendi.

Ayrıca birden fazla koğuşla birlikte yapılan faaliyetlerin, ceza infaz kurumlarındaki ve çocuk eğitim evlerindeki aile görüşme odalarının kullanımının, ceza infaz kurumlarında anneleriyle birlikte kalan 0-6 yaş grubunun, dışarıdaki ebeveynleri ya da yakınlarına teslim edilmesi uygulamasının ertelenmesine ilişkin süre de aynı tarihe kadar uzatıldı.

Haberin Devamı

Tedbirler çerçevesinde tutuklu ve hükümlü yakınları zorunlu durumlarda ziyaretlerini başsavcılık kararıyla yapabilecek. Avukatlar zorunlu durumlarda maske ve eldiven takarak kapalı görüş yapabilecek.

CEZAEVLERİNE KABUL EDİLECEK HÜKÜMLÜ VE TUTUKLULAR İÇİN YENİ UYGULAMA

Öte yandan Adalet Bakanlığının aldığı karar kapsamında, cezaevlerine yeni giriş yapacak tutuklu ve hükümlülere muayeneleri sırasında PCR testi uygulanacak.
Bu kişiler 14 gün süreyle tek kişilik odalarda kalacak ve sağlık kontrolünden geçirilecek. Bu sürenin sonunda tekrar numune alınarak PCR testi gerçekleştirilecek. Test sonucu pozitif çıkanlar hastaneye sevk edilecek.