GeriGündem Cevap Fransa’dan
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cevap Fransa’dan

24 Kasım 1895 tarihli Fransız Le Petit Journal Dergisi, ressamların çizdiği resimlerin de yeraldığı haberi, ‘Ermeni çeteciler Türkleri nasıl boğazladı’ diye dünyaya duyurmuş.

Derginin 105 yıl önceki sayısındaki haber, ‘‘modern dünya’’nın ‘‘demokrat’’ siyasetçilerinin oy avcılığı için tarihi nasıl çarpıtmaya çalıştıklarını bir kez daha ortaya koyuyor.

Dört bir kıtaya muhabir ve ressam gönderip, gündemdeki olayları fotoğrafa yakın çizimleriyle birarada yansıtan, 19'uncu Yüzyıl'ın sonlarında Fransa'nın en çok satan dergisi olan, ‘Le Petit Journal’ de tam sayfa halinde yayınlanan bu resim, ‘Ermeni çetecilerin Türkleri nasıl boğazladığını’ bütün dünyaya duyuruyordu. Bu resim o gün olduğu gibi bugün de tarihin eski yapraklarını çevirip çevirip, gerçekleri saptırmayı bir alışkanlık haline getiren, seçimler öncesi bir kaç oy için bir milletin tarihi ve namusunu lekelemeye çalışan birkaç oy avcısına yine en iyi cevap oluyor.

KATLİAM GERÇEĞİ

1895'te Fransa'da yayınlanan ülkenin en çok satan dergisi ‘Le Petit Journal’deki bu haber, Amerikan Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi'nde kabul edilen, Fransa ve İtalyan parlamentolarının gündemine getirilme hazırlıkları yapılan sözde Ermeni soykırımı tasarısı savunucularının yüzüne, gerçeği bir tokat gibi çarpmaya yetiyor da artıyor bile.

ERMENİ ÇETECİ

Maraş'ın o yıllarda ‘Zeytun’ denilen bölgesinde çıkan Ermeni ayaklanmasını konu alan bu resimli haber dergide tam sayfa yayınlanıyordu. Haber, ayaklanan Ermeni çetecilerin Türkleri nasıl boğazladığını bütün dünyaya duyuruyordu. Saldıranlar Ermeni çeteciler, öldürülenler Türk'tü ve Meyer adındaki ressam, kurbanların çehrelerine verdiği ifadeyle yaşanan kıyımı fotoğraftan da canlı bir şekilde aksettirmişti.

GÖZDE DERGİ

‘Le Petit Journal’, 19'uncu yüzyılın sonlarında, Fransa'nın en çok satan dergisiydi. Dünya gündemini ve günceli yakalar, olayları fotoğrafa yakın çizimleriyle birarada yansıtırdı. Beş santime satılırdı ve günceli takip ettiği için tirajının bazan 1 milyonun üzerine çıktığı haftalar olurdu. O yıllar fotoğrafın henüz emekleme devirleriydi. Birçok dergide ve gazetede güncel olayların resimleri yerine çizimleri çıkardı.

AVRUPA’DAN HİMAYE

1895 Temmuz'unda patlayan Zeytun ayaklanması 1896 Ocak'ında sona erdiğinde onbinlerce Türk canından olmuş ama devlet isyancılara hiçbir ceza verememişti. Avrupa ülkeleri isyanı bastırmak için başlayan askeri harekatı durdurmuş, 6 ülkenin konsolosu Zeytun'a girerek Ermeni komitelerinin elebaşılarını himayeleri altında Türkiye'den çıkarmışlar ve İstanbul hükümeti de baskılar sonucu Zeytun'da af ilan edip, vergileri de azaltmıştı.

Fransız dergisi Le Petit Journal'in bu sayısı, hazırladığı tasarıda ‘1915 ile 1917 arasında 1 milyon 300 bin Ermeni öldürülmüştü' diyen ABD'li Temsilciler Meclisi üyelerine, Fransızlardan güzel bir yanıt.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False