Çetin Doğan'a hastane tutanağı

“Balyoz Harekât Planı”nı hazırladığı iddiasıyla tutuklanan eski 1’nci Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın, cezaevinde sağlık sorunları ortaya çıktı. Tansiyonu 20’ye kadar yükselen, daha önce kalp ameliyatı da olan Doğan’ın, hastaneye yatırılmasına ilişkin cezaevi doktorları tarafından rapor düzenlenmesine rağmen, Doğan hastaneye yatırılmayı kabul etmedi.

 

Saygı ÖZTÜRK yazıyor
hurriyet.com.tr
Haberin Devamı

Emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın avukatlarından Celal Ülger ve Hüseyin Ersöz, dün mahkemeye sundukları dilekçede, Doğan’ın sağlık durumunun iyi olmadığını, tutuksuz yargılanması isteminde bulundu. Avukatların 17 sayfalık dilekçesinde, Doğan’ın hastaneye kaldırılmayı da kabul etmediği bilgisine yer verildi.

 

“HASTANEYE GİTMEM” TUTANAĞI

 

Çetin Doğan’ın sağlık durumunun iyi olmadığı ve tansiyonun alınan önlemlere rağmen düşürülemediği bildirildi. Cezaevi Doktoru Hasan Cerciz’in raporunda da bu durum şöyle belirtildi:

 

“Cezaevimiz tutuklularından 1940 doğumlu Çetin Doğan, 10 günlük tansiyon takibi sonucu tansiyon değerleri yüksek seyretmektedir. 1 Mart 2010 tarihinde saat 11.00 sularında yapılan ölçümde tansiyon: 200/100, nabız 66 olması üzerine 25 miligram Kapril verilmiştir. 10 günlük kontroller sonucunda aynı durum tekrar oluşmuş olup, ilk müdahale tekrarı yapılmıştır.

Günlük sabah ve akşam tansiyonları yüksek seyretmesi üzerine hipertansiyon ilaçlarının yetersiz olmasına karar verilmiş olup, Hipertansiyon ve Koroner Kalp Hastalığı tanısı olan hastanın, tüm risk faktörleri hastaya anlatılarak Silivri Devlet hastanesi Kardiyoloji Kliniğine sevki uygun görülmüştür.”

 

Haberin Devamı

DOĞAN, KABUL ETMEDİ

Cezaevi Müdürü, Cezaevi doktoru Hasan Cerciz ile İdare Memuru Özer Uğurlu, emekli Orgeneral Çetin Doğan’a hastaneye kaldırılması gerektiğini anlattılar. Ancak Çetin Doğan, “Ben cezaevinden kurtulmak için kendime hastaneye gitti dedirtmem” deyip hastaneyi gitmeyi kabul etmedi.

 

Bunun üzerine yetkililer, doğabilecek sağlık sorunlarından sorumlu olmamak için düzenlenen tutanakta bu durumu şöyle belirttiler:

 

“Tutuklu, kendi isteğiyle, hastaneye kaldırılmayı kabul etmemiştir. İş bu tutanak beyanını kendisi de okuyarak kendisiyle birlikte imza altına alınmıştır.”
Haberle ilgili daha fazlası: