Cep telefonu kredi kartına dönüştü

Cep telefonu kredi kartına dönüştü

Dünyanın ilk temassız kart teknolojisine sahip kredi kartı ürünü olan MasterCard PayPass değişik formları ile ile kredi kartı anlayışını değiştiriyor. MasterCard tarafından pazara sunulan MasterCard PayPass ile cep telefonları artık kredi kartı olarak kullanılabiliyor.

Haberin Devamı

MasterCard PayPass kartları cep telefonlarına entegre edilebilmesinin yanı sıra, anahtarlık, bileklik, kol saati gibi farklı aksesuarlarla da birleştiriliyor. Alışverişde bozuk para derdini ve ödeme kuyruklarını ortadan kaldıran MasterCard PayPass tüm dünyada fast food restoranlarından otomatlara, ulaşıma kadar bir çok değişik alanda kullanılıyor. MasterCard, dünyada ilk temassız kartı çıkaran ödeme kuruluşu olarak biliniyor.

Tüm dünyada yeni ödeme trendi olan MasterCard PayPass'ın günlük hayatımızda sıkça kullandığımız ürünlerin üzerindeki değişik formları çok yakında Türkiye'ye de geliyor. Böylelikle MasterCard PayPass kullanıcıları, çantalarından ya da cüzdanlarından kredi kartlarını çıkarmak yerine sadece PayPass kol saatlerini, PayPass bilekliklerini ya da PayPass cep telefonlarını kart okuma terminallerine dokundurarak alışveriş bedellerini hızlıca ve kolaylıkla ödeyebilecekler.

Uygulamaların sayısı artıyor

Dünyanın en büyük finans kuruluşlarından biri olan Citigroup, Cingular ve Nokia işbirliği ile MasterCard PayPass'i cep telefonuna entegre ederek pilot uygulamaya başlayan ilk kuruluşlardan biri oldu. NewYork'ta başlatılan pilot uygulama ile kullanıcılara mobil telefonla ödeme yapma imkanı sunuluyor.

MasterCard PayPass'i cep telefonuna entegre ederek pilot uygulamaya başlayan diğer finans kuruluşu da HSBC oldu. HSBC Amerika'da, MasterCard ile gerçekleştirdiği işbirliği sonucunda başta NewYork ve Chicago olmak üzere Amerika'nın büyük şehirlerinin tamamında MasterCard PayPass mobil telefonla ödeme imkanı sunmaya başladı.

Haberin Devamı

Mobil Ticarette PayPass

MasterCard Fransa Strasbourg'da ilk EMV uyumlu mobil ticaret uygulamasını hayata geçirdi. Groupe Credit Mutuel, CIC ve NRJ Mobile gibi yedi şirket konsorsiumu çevresinde geliştirilen ödeme sistemi ile, Strasbourg'da belirli noktalarda mobil cihazlarla ödeme yapılabiliyor.

Fransa'nın Touloue şehrinde ise Laser Confinoge, tüketici finans şirketi Gruope Galeries Lafayette ve Monoprix mağazaları işbirliği ile geliştirilen uygulama MasterCard PayPass olması ile dikkat çekiyor.

Türkiye Avrupa'da Öncü Oldu

MasterCard, geçtiğimiz yıl Garanti Bankası ile yaptığı kart programı Garanti Bonus Trink Kart ile Avrupa'nın ilk PayPass kartını piyasaya sunan kuruluş oldu. Şu anda Türkiye'de kullanımda olan 20.000'i aşkın MasterCard PayPass kredi kartı, tüm dünyada PayPass terminaline sahip üye işyerinde kullanılabilmesinin yanı sıra, aralarında Burgerking, Starbucks, Cinebonus, TAV, İstanbul Deniz Otobüsü İşletmeleri'nin de bulunduğu Türkiye'deki 400'ü aşkın PayPass terminaline sahip üye işyerinde kullanılabiliyor. Ayrıca, MasterCard PayPass kredi kartları MasterCard'ın geçerli olduğu dünya üzerindeki 25 milyonun üzerindeki işyerinde de klasik kredi kartı gibi kullanılabiliyor.

Haberle ilgili daha fazlası: