GeriGündem Cep telefonları kansere neden olur mu?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cep telefonları kansere neden olur mu?

Abone Olgoogle-news

Cep telefonları günümüzün vazgeçilmezlerinden birisi olarak yerini çoktan almış durumda. Üstelik sadece konuşarak iletişim sağlamıyorlar, fax çekmek, internete girmek, fotoğraf çekmek ve daha bir çok özelliği beraberinde taşıyarak ajandamız haline geldiler.

İlk çıktığı günden bu yana yaydıkları radyasyon yüzünden kansere neden olabileceği yönünde korkuları da birlikte getirdiler. Gerçekten kanser riski taşıyıp taşımadıkları ise halen içinden çıkılması zor bir bilinmez.

 

Birçoğumuz şu cep telefonu yokken ne yapıyorduk, nasıl birbirimizle buluşuyor, günü nasıl yetiştirebiliyorduk diye düşünmüştür. Gerçekten de yolda yürürken sık sık karşılıklı koordinatlarını veren ve buluşabilmek için gözüyle çevresine bakmak yerine telefonla ‘tam kapının önünde bekliyorum’diyen birçok insana rastlayabiliyorsunuz. Elbette mobil telefonların yaşamımızı çok kolaylaştırdığı yadsınamaz bir gerçek. Ancak bu cihazların neden olabileceği sağlık sorunları nedeniyle kullanımlarının sınırlanmasına gerek olup olmadığı yönünde henüz bir fikir birliğine varılmış değil.

Radyasyonun sağlık için zararlı etkileri bilinmekte. Cep telefonu üreten firmalarla bilim adamları arasında çoğu zaman aksi görüşler nedeniyle tartışma yaşanmakta. 1999 ve 2000 yıllarında yapılmış iki çalışmada beyin kanseri ile cep telefonu kullanımı arasında bir ilişki saptanmadığı açıklanmıştı. Ancak WHO ( Dünya Sağlık Örgütü) geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada çocukların cep telefonu kullanmalarının tehlikeli olabileceğini beyin tümörleri ile cep telefonlarından yayılan radyasyon arasında bağlantı olup olmadığının kesin olarak bilinmediğini açıkladı. Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada ise bir insanın günlükyaşamında aldığı miktarda radyasyona maruz bırakılan farelerde beyin hasarı geliştiğine dair bulgular olduğu yayınlandı. Tüm bunlar da kafalarımızı karıştırmaya yetti.

 

Anlaşılan o ki beyin tümörleri ile cep telefonu kullanımı arasında henüz insanlar üzerinde yapılmış geniş kapsamlı ve tatmin edici çalışmalar bulunmamakta. Dünya Sağlık Örgütü de bu konuda kesin bir açıklama yapabilmiş değil. Ancak biliyoruz ki kanser yaptığı kesin olarak kanıtlanmış maddeler gıdalara yasal olarak girebiliyor ve sigara peynir ekmek gibi satılıyor. Dolayısıyla kendi sağlığımızı koruma konusundaki duyarlılık tamamen bize kalıyor. Cep telefonları kansere neden olabiliyor diyen bir bilimsel yayın okuduğumuzda da ne cep telefonu kullanmak yasaklanacak ne de biz kullanmaktan vazgeçeceğiz.Demek ki radyasyonun zararlı etkilerinin kesin olarak bilindiği gerçeği ışığında bu konudaki kişisel önlemleri almak da bizlere düşüyor.

 

Dünya Sağlık Örgütü’nden bu konuda kesin bir açıklama yapılana kadar çocuklarımızın acil durumlar dışında cep telefonu kullanmamasına ve kendimiz için de kulaklık kullanarak, araç kullanırken cep telefonuyla konuşmayarak ve konuşma süresi ile sıklığını en aza indirgeyerek bir takım önlemler almaya özen göstermeliyiz. Cep telefonlarının elektronik aygıtları etkilediği ve bazılarının çalışmasını bozduğu son derece önemli ayrı bir konu. Üretici firmalar aranılan numaraya bağlanma sırasında radyasyon düzeyinin yükseldiğine işaret ediyorlar. Bu nedenle telefonunuz numaraya bağlanırken başınıza yakın tutmamak da alınabilecekbasit bir diğer önlemdir.

 

Elektronik çağın getirdiği kolaylıklar yanında sağlığımıza yönelik olumsuzlukları görmezden gelemeyiz. Ama bu olumsuzlukları minimuma indirmek için gösterdiğimiz çabalar sonuçsuz kalmayacaktır.

 

 

Op. Dr. Abdülkadir Göksel

 

Dr. Göksel,  Kariyer Destek/Sorun Yanıtlayalım/Sağlık bölümünde sorularınızı yanıtlıyor.

   

www.kulakburunbogaz.com

 

Dr.Göksel'in yenibir.com'da yayınlanan diğer yazıları:

Kadınların korkulu rüyası: Menepoz!
Baş ağrsı ve sinüzit
Ses kısıklığını önemseyin!
Her 10 kadından birinin kabusu: Meme kanseri!
Burundan estetik ameliyat olmadan önce...

Burun kanaması hayat kurtarıyor

Gürültü sağlığımızı tehdit ediyor
Horlama Seksi Öldürüyor
Çocuklarda Alerji ve Sinüzit
Lazer ile Gözlüğe Elveda!
Ciddi bir hastalık: Şişmanlık (Obezite)

Denge Bozukluğu: Baş Dönmesi (Vertigo)

Kulak kiri bir hastalık mı?

Kanser, nedenleri ve savaş

Gırtlak Kanseri ve Sigara Bağımlılığı

Yaygın bir sorun: Selülit

Yaz geliyor, güneş lekelerine dikkat!

Anti-aging: Bir yaşam biçimi

Stres kaynaklı diş hastalığı: Bruksizm

Obur muyuz?

Grip değil, saman nezlesi!

Önemli bir tedavi yöntemi: Dokunmak!

Bebeğinizin cinsiyetini belirlemek elinizde mi?

Yaşlılıkta Bunamanın En Sık Nedeni: ALZHEİMER’e dikkat!

Bilgisayara bağlı göz yorgunluğu
Klimadaki tehlike: Lejioner hastalığı

Kulağınızı kaşımayın!

Belki de ‘depresyondayız’

Ağız kokusuna dikkat

Şanssız bir yağ aldırma öyküsü üzerine  

Varisle tanışmadan önleminizi alın

Her zaman genç görünmenin sırrı: Botox! 

Gizli tehlike: Mide yanması  

Takıntılar zamanımızı çalıyor

Kulak zarında deliğe çözüm!

Erkekte saç dökülmesinin cinsel güçle ilişkisi var mı?

Okyanus suyu ile gelen sağlık!

AIDS'in erken belirtileri

Gelişigüzel burun damlası kullanmayın

Horlamaya ‘radyofrekans’ çözümü

Soğuklarda bademcik enfeksiyonlarına dikkat!

Sigara dumanı sağlığımızı tehdit ediyor

Kilo verme saplantısı ‘ölümcül’ olabilir

Estetik burunda tıkanıklık sorunu

Grip - Soğuk algınlığı ve Antibiyotikler

Yaygın bir sorun: Uçuk ve Aft

Panik Atak! Paniklemeyin

Çocuklarda işitme azlığına dikkat!

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle