GeriGündem Cennetten kovuluşun öyküsü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cennetten kovuluşun öyküsü

Çalışmalarını Almanya'da sürdüren ressam Hanefi Yeter'in, hocası Bedri Rahmi'ye adadığı sergi, İş Bankası Parmakkapı Sanat Galerisi'nde sürüyor. Sanatçı, ahşap üzerine karışık teknikle gerçekleştirdiği bu çalışmalarında Eminönü'nün karmaşasından, Berlin'in düzenli yaşamına insan manzaraları sunuyor. Bir resim eleştirmeni Hanefi Yeter'in yapıtlarının, 'insan kendi kendinin kurdudur' deyişini doğruladığı görüşünde. Sergi, 26 Mart tarihine kadar sürecek. Tel: 244 20 21.

Bakla'nın 40'ncı yılı

Seramik sanatçısı Erdinç Bakla, 40'ncı sanat yılını sezon boyunca açacağı bir dizi sergiyle kutlayacak. Bakla'nın 40'ncı yıl sergilerinin ilki Tolga Eti Sanatevi'nde. Erdinç Bakla bu sergisinde şamotlu çamurdan üretip renklendirdiği seramik heykel ve büstlerini sunuyor sanatseverlere. Sergi, 3 Nisan'a kadar açık kalacak.

Sanatçılar için yarışma

Tolga Eti Sanatevi bu arada, ilki bu yıl düzenlenen ve geleneksel hale getirilmesi düşünülen bir Resim, Heykel, Seramik Yarışması da düzenliyor. Yarışmaya sanat eğitimi veren fakülte ve yüksek okulların son sınıf öğrencileriyle, yüksek lisans ve sanatta yeterlik öğrencileri katılabilecek. Konu serbest, en az iki eser gerekiyor. Daha fazla bilgi için 0 216 368 26 79

Hocalardan hocalar

MİMAR Sinan Üniversitesi'nin kuruluşunun 115'inci yıldönümü nedeniyle açılan sergi ay sonuna kadar Osman Hamdi Bey Salonu'nda sürüyor. Sanayi-i Nefise'den Mimar Sinan'a Hocalardan Hocalar başlıklı bu sergide, Oktay Aılanmert, Şükrü Aysan, Saim Bugay, Feyhaman Duran, Zühtü Müridoğlu, Zeki Faik İzer gibi, başlangıçtan bu yana kurumun çatısı altında görev yapan hocaların yapıtları sergileniyor. Tel: 252 16 00.

Fassbinder'e saygı

Alman Kültür Merkezi ve İstanbul Şehir Tiyatrosu'nun işbirliğiyle düzenlenen Fassbinder Günleri sürüyor. Bu kapsamda Alman sinemasının sıradışı yönetmeni Rainer Werner Fassbinder'in önemli filmlerini izlemek mümkün. Tek İsteğim Beni Sevmeniz 9 Mart Pazartesi, Veronika Voss'un Özlemi 10 Mart Salı, Özgürlüğün Zorbalık Hakkı 11 Mart Çarşamba, İstasyon Şefinin Karısı 12 Mart Perşembe, Lili Marleen 13 Mart Cuma günü Alman Kültür Merkezi'nde görülebilir. Tel: 249 20 09.

Cole'ün kardeşi Cole

Caz müziğinin efsane sanatçısı Nat 'King' Cole'un kendisi gibi müzisyen olan kardeşi Freddy Cole, İstanbullu müzikseverlerle buluşuyor. Sanatçı, 13 Mart saat 20.00'de başlayacak olan konserinde Cole Porter, George Gershwin ve Duke Ellington bestelerinden Lionel Richie, Stevie Wonder'a kadar uzanan zengin bir program sunacak. Tel: 240 50 12.

Satılmış Nişanlı

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Çek besteci Bedrich Smetana'nın başyapıtı olarak nitelendirilen Satılmış Nişanlı'yı 10 Mart'ta sahneliyor. Sümeray Arıman'ın yönettiği eser, saat 20.00'de Atatürk Kültür Merkezi'nde perde açıyor. Satılmış Nişanlı'da Cemalettin Kurugüllü, Ruhsar Öcal, Songür Ünal, Gönül Onat ve Atilla Manizade'nin de aralarında bulunduğu kalabalık bir kadro rol alıyor.

Saplantılı bir serüven

Ressam Fatma Tülin, 1990 ile 1998 yılları arasında gerçekleştirdiği çalışmalarından bir seçmeyi Atatürk Kültür Merkezi'nde sergiliyor. Sanatçının bugüne kadar günışığına çıkmamış eserlerinden oluşan bu sergi 2 Nisan tarihine kadar sürecek. Resimle ilişkisinin ‘‘saplantılı bir serüven’’ olduğunu söyleyen Fatma Tülin'in ilk dönem resimlerinde organik formlar ağırlıkta. Sanatçı daha sonra insan gövdesi üzerinde yoğunlaşmaya başlamış. Tel: 251 56 00.

Kuğu Gölü

Çaykovski'nin ölümsüz balesi Kuğu Gölü, 11 Mart Çarşamba saat 20.00'den itibaren Atatürk Kültür Merkezi'nde izlenebilir. Tel: 251 56 00.

Tiyatro oyunları

Zeliha Berksoy'un rol aldığı Yosma, Muammer Karaca Tiyatrosu'nda sanatseverlerle buluşuyor. Bertolt Brecht'in eserlerinden Genco Erkal'ın uyarlayıp sahneye koyduğu oyun Cumartesi 20.30, Pazar 18.00'de izlenebilir. Tel: 252 59 35.

Sanat Güneşi Zeki Müren anısına Tiyatrokare'nin sahnelediği Zeki Müren İçin Bir Demet Yasemen, 10 Mart saat 18.00 ve 21.15'te Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi'nde perde açıyor. Tel: 661 38 95.

Küçük Sahne Sadri Alışık Tiyatrosu, Yavuz Özkan'ın yazıp yönettiği Herkesin Bildiği Sırlar'ı, perşembe ve cuma günleri 21.15'te, cumartesi 15.00 ve 21.15'de pazar günleri de 15.00'te sahneliyor. Tel: 292 39 19.

İkinci bölüm

Adana Devlet Tiyatrosu'nda ‘‘İkinci Bölüm’’ adlı oyun Kanlı Nigar ile birlikte dönüşümlü olarak sahneleniyor. Neil Simon'un yazdığı oyunu Mustafa Kurt yönetiyor. Oyunun dekoru Haluk Işık, kostümleri ise Sevinç Gürlük'e ait. Işık düzenlemesini ise Halil İbrahim Karahan yaptı. Başlıca rolleri, Funda Uzun, Tolga Tekin ile Arzu Tan paylaşıyor.

Sinemalar

Müjde Ar, Okan Bayülgen ve Mustafa Uğurlu'nun başlıca rolleri paylaştığı, yönetmen Mustafa Altıoklar'ın Ağır Roman filmi Adana Arı Sinemaları'nda ikinci salonda gösterimde 12'nci haftayı da doldurdu. Leonardo Di Caprio ile Kate Winslet'in başrolleri paylaştığı Titanic ise Arı Sinemaları birinci salonda gösterimde.

Bahar konseri

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası'nın Bahar Konseri 13 Mart Cuma günü saat 20.00'de Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda gerçekleştirilecek.

Yağmurcu beğenildi

Ankara'da Megapol ve Koru Sinemaları'nda gösterimi süren Yağmurcu (Rainmaker) izleyicilerin ilgisini çekiyor. Hukuk Fakültesinden yeni mezun genç ve idealist avukat Rudy Baylor'ı oynayan Matt Damon başarılı bir oyun çıkarıyor. Aldığı davalar ile kısa sürede yıldızı parlayan ve giderek önemli davalara imza atmaya başlayan Rudy kendini kritik bir davanın ortasında bulur. Yoksul halk ve çalışanların sırtından büyük servetler kazanan bir sigorta firması ile kıran kırana bir mücadeleye girer. Çarpıcı konusu ve soluklu temposu ile kaçırılmaması gereken bir yapım.

Sergiler

Şevki Ercan resim sergisi Arel Sanat Galerisi'nde görülebilir.

Koray Erkol sergisi Vakıfbank Köroğlu Sanat Galerisi'nde görülebilir.

Şekerbank Sanat Galerisi'nde Çiğdem 97 resim sergisi devam ediyor.

Tiyatro oyunları

AST Eşber Yağmurdereli'nin Akrep/Hayata Aşka ve Vahşete Dair isimli oyununu sahneliyor.

Recep Bilginer'in yazdığı Savaştan Barışa Aşktan Kavgaya isimli oyun pazar akşamları Büyük Tiyatro'da sergileniyor.

Opera ve bale

Devlet Opera ve Balesi Verdi ve Woolfenden'in Üç Silahşörler Balesi'ni çarşamba, Maskeli Balo adlı operayı perşembe günleri sergiliyor.

Puccini akşamları

İzmir Devlet Opera ve Balesi, konserler dizisine devam ediyor. İZDOB, bugün ve 24 Mart'ta saat 20.00'de Sabancı Kültür Sarayı'nda değişik bir konserle sanatseverlerin karşısına çıkacak. Ünlü İtalyan besteci Giacomo Puccini'nin ‘‘La Boheme’’, ‘‘Madam Butterfly’’, ‘‘Tosca’’ ve ‘‘Turadot’’ adlı tanınmış eserlerinden bölümler sunulacak. Konserde orkestrayı şef Ercan Yenal yönetecek. Puccini Akşamı konserinde soprano Nurgün Eriş ve Ayşe Tek Yenal, tenor Selami Eriş, bariton Cengiz Sayın solist olarak katılıyor. Koroyu ise Caner Ruhselman hazırladı.

Kelepir Bornova'da

Kelepir Kitabevi Türkiye'deki 55'inci, İzmir'deki üçüncü mağazasını Bornova'da açtı. Tüm Türkiye'de kitapseverlere en iyi hizmeti verdiklerini belirten mağaza müdürü Mehmet Kazım, ‘‘Üye kaydımız var. Üyelerimize özel indirimler uyguluyoruz. Hem ucuz hem de taksitle kitap veriyoruz. Tüm kitap çeşitlerini, en son çıkan yabancı yayınları mağazamızda bulmanız mümkün’’ diyor.

40. yıl konseri

Devlet Sanatçısı Tunç Ünver, 40. sanat yılını kutladı. Sabancı Kültür Merkezi'nde düzenlenen konserde şef Kazım Aliverdibeyov'un yönettiği orkestra, Gounod, Vivaldi, Çaykovski'den eserler yorumladı. Keman sanatçısı Tunç Ünver'e konser sonunda plaket verilirken, duygulu anlar yaşadı. Ünver, müzikle dolu bir hayat geçirmenin mutluluğunu yaşadığını belirtti.

Muhsin Gürok İletişim'de

Ressam Muhsin Gürok, 11. kişisel sergisini İletişim Kitabevi'nde açtı. 1942 yılından beri resimle ilgilenen Gürok'un sergisinde 53 adet yağlıboya tablo yer alıyor. Soyut ile somut arasındaki izlerin eserlerine yansıdığını belirten Muhsin Gürok, ‘‘Beş yıllık emek sonunda sergimi açtım. İzmirli sanatseverleri bekliyorum’’ dedi. Sergi 23 Mart'a kadar açık.

59. sergi DDY'de

Ressam Mehmet Tabanlıoğlu, 59'ncu resim sergisini TCDD 3'ncü Bölge Başmüdürlüğü Müze ve Sanat Galerisi'nde açtı. Tabanoğlu'nun Kültür Bakanlığı, Üniversiteler, Vilayetler, Belediyeler ve Bankalar ile Amerika, İtalya, Almanya ve Japonya'da özel koleksiyonlarda resimleri bulunuyor.

AKM'de THM Konseri

Antalya Kültür Merkezi'nde bugün, Türk Halk müziği konseri var. İsmail Baha Sürelsan Musiki Evi THM Topluluğu'nun vereceği konser, Aspendos salonunda saat 20.30'da başlayacak. Konser ücretsiz olarak izlenebilecek.

Sanat müziği ziyafeti

Antalya Musiki Derneği Türk Sanat Müziği Topluluğu, 11 Mart Çarşamba günü Antalyalılara müzik ziyafeti çekecek. Şef Mustafa Cengiz'in yöneteceği Türk Sanat Müziği konseri AKM Perge Salonu'nda saat 20.30'da başlayacak.

Sinemalar

Diyarbakır Sinemalarında bu hafta da yeni filmler var. Dilan Sineması 14 Mart Cumartesi'den itibaren Yüzyüze'yi gösterime sunuyor. Yönetmenliğini John Woo'nun yaptığı filmin başrollerinde John Travolta ve Nicolas Cage var. Dilan'da şu sıralar Çakal gösterimde. Emek Sineması ise 6 Mart'ta Ağır Roman'ı sinemaseverlerin beğenisine sundu. Site Sineması da Özel Biri ve Nankör Kediler adlı filmleri gösteriyor.

Tiyatro

Devlet Tiyatrosu mart sonuna kadar Tartuffe'yi sahneleyecek.

Sergi

Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde Alişar Avcı'nın Gecikmiş Renk Şiirleri adlı resimleri sergileniyor. Sergi 13 Mart'ta kadar gezilebilecek.

300 yıllık uykunun resmidir!

Balkan Naci İslimyeli'nin ‘‘Suret’’ adlı resim sergisi İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde açıldı. 4 Nisan'a kadar sürecek ve daha sonra İzmir ve Adana'daki Yapı Kredi Sanat Galerileri'nde de yeralacak olan sergide, Hicaz Demiryolu, Ferhat ile Şirin, Ah Minel Aşk, Şahmeran gibi halk öykülerinden doğan geleneksel resimlerin içerdiği efsaneler, sanatçının bireysel resim dünyasıyla birleşiyor. Bu resim, ‘‘300 yıllık bir uykunun resmidir.’’

Örter'den konser

Gitarist Hasan Cihat Örter'in konseri bugün saat 20.00'den itibaren İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda izlenebilir.

İstanbul ve Köln'de ‘‘Hayatlar’’

Piya Kültürevi Fotoğraf Atölyesi ile Almanya Kölner Gruppe Arbeiterfotografie'nin ortaklaşa düzenlediği ‘‘Hayatlar... İstanbul'da... Köln'de...’’ başlıklı sergi, İstanbul Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı'nda 19 Mart'a kadar açık. Sergide, Türkiye'den 11, Almanya'dan 10 sanatçının yapıtları yeralıyor. Her iki ülke sanatçıları da İstanbul ve Köln gibi iki büyük metropolün günlük yaşamını yansıtıyorlar fotoğraflarında.

Tel: 245 28 03.

Meleklerin kalbi

Kezban Arca Batıbeki'nin İstanbul C.A.M Sanat Galerisi'nde ay sonuna kadar sürecek olan sergisinin başlığı Angel Heart. Tel: 234 39 01.

Akrep CD'de

1997'nin en başarılı oyunlarından kabul edilen Eşber Yağmurdereli'nin yazdığı, Rutkay Aziz'in sahneye koyduğu ve AST tarafından oynanan Akrep'in orijinal müziği ve ‘‘düş’’ sahnesi Yeni Dünya Müzik ve Yayıncılık tarafından kaset ve CD olarak yayınlandı.

Ustanın eskizleri

İstanbul Helikon Sanat Galerisi, çağdaş resim sanatının öncülerinden Cemal Tollu'nun elde kalan son yapıtlarının önemli bir bölümünü sergiliyor. Bu sergide, genelde küçük boyutlu sulu boya, yağlı boya eskizler, posadlar, çeşitli çizgi çalışmaları yeralıyor. 28 Mart'a kadar açık.

Elektronik tekke!

Modern Türk sanatının Paris'teki temsilcilerinden Nil Yalter, ‘‘Göçebe Dünya’’ başlıklı CD-Rom enstalasyonunu İstanbul Aksanat'ta sergiliyor. Bilkom A.Ş.'nin Macintosh bilgisayar desteği sağladığı sergide ‘‘Elektronik Tekke’’ başlıklı bir dizi workshop (Çarşamba günleri 13.00-19.00 arasında) gerçekleştirilecek. 2 Nisan'a kadar açık.

Dünyanın sonsuz çehresi

Jale N. Erzen'in resim sergisi 26 Mart'a kadar Türkiye İş Bankası Ankara Sanat Galerisi'nde. Sanatçı bu sergisinde ‘‘dünyanın sonsuz çehresini' yorumluyor. Resimler nesnelerin, insanın, kısacası tüm dünyada varolan sürekli devinimin izlerini taşıyor.

Martta martı sesleri

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi ‘‘Bilkent Üniversite Tiyatrosu’’ oyuncuları, ünlü Rus tiyatro yazarı Anton Çehov'un dramatik eseri Martı'yı sahneye koyuyor. Mart ayı boyunca çarşamba ve cuma geceleri 20.00'de, cumartesi günleri 15.00'te Ankara'da Bilkent Tiyatro Salonu'nda izlenebilir.

Kayın ormanında üç kişi

Erden Kıral'ın yeni çalışması Avcı bu hafta gösterime girdi. Senaryosunu Osman Şahin'in yazdığı filmin başrollerini Jale Arıkan, Fikret Kuşkan, Ahmet Uğurlu oynuyor. Avcı öyküsünü Anadolu'da bir kayın ormanında üç kişi arasında yaşanmış bir olaydan alıyor. Kocası tarafından cinsel açıdan hiç tatmin edilemeyen Zala, her tür ahlak kuralını yıkmaya hazırdır. Ormanda kocası ile birlikte ilerlerken bir avcı ile karşılaşırlar. Zala, kocası uyurken avcı ile birlikte olur ve filmin asıl öyküsü bundan sonra başlar. İstanbul Kadıköy As, Altunizade Capitol, Osmanbey Gazi, Beyoğlu Fitaş, Bakırköy Carousel, Maslak Princess, Kozyatağı Sinepol'de.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle