GeriGündem Cemre'ye babası hayat verecek
MENÜ
  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
    0
    • Yazdır
    • A
      Yazı Tipi

Cemre'ye babası hayat verecek

Cemre'ye babası hayat verecek
refid:14192315 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Karaciğeri iflas eden 5 yaşındaki Damla Cemre Fil, 39 yaşındaki Ali Fil'in karaciğerinden alınacak parçayla hayat bulacak.

Maddi imkanları yetersiz olan aile, Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu ve bir derneğin girişimleri sonucu organ nakli için İzmir'deki Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi'ne gönderildi.

Rize'de Hamide ve Ali Fil çiftinin kızları Damla Cemre safra kesesi kanalı tıkalı olarak dünyaya geldi. 40 günlükken ameliyat olan Damla Cemre, bir süre sonra karaciğer yetmezliği sorunu ile karşı karşıya kaldı. Doktorlar, karaciğeri iflas eden ve hastalığı siroza dönüşen Damla Cemre'nin hayatta kalabilmesi için organ nakline karar verdi. Bunun üzerine kızına karaciğerini vermeye gönüllü olan baba Ali Fil, Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi'nde bir takım testlerden geçirildi ve nakil uygun görüldü. Ancak, bir markette asgari ücretle çalışan baba Ali Fil, organ nakli için hastane ve ulaşım masraflarını karşılayamayacağı için ameliyatı askıya aldı.

Ailenin ulaştığı Rize'deki Ay Işığı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği sayesinde konu Vali Seyfullah Hacımüftüoğlu'na iletildi. Devreye giren Vali Hacımüftüoğlu, küçük kızın ameliyatı için İzmir'deki Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi ile temasa geçti. Küçük kız ve babası, dün akşam uçakla İzmir'e gönderildi. Merkezde babadan alınacak karaciğer kızına nakledilecek.

Baba Ali Fil, kızının acilen karaciğer nakli olmaması durumunda hayati tehlikesinin başlayacağını belirterek, “Damla 5 yıldır tedavi görüyor. 40 günlükken ameliyat oldu. Ardından karaciğer iflas etti ve hastalık siroza döndü. Maddi imkansızlıklar yüzünden organ naklini geciktirdik. Benim bir sağlık problemim olmadığı için yapılan testler sonucu karaciğerimi verebileceğim belirtildi. Bu umutla İzmir’e gidiyorum” dedi. Ali Fil, “Kızım yeter ki sağlığına kavuşsun. Şu anda düşündüğüm başka bir şey yok. Kanım, ciğerim çocuğuma feda olsun. Tek isteğim İzmir’den mutlu dönmek” diye konuştu.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle