GeriGündem 'Cemevi, cümbüş yeri' sözüne beraat
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Cemevi, cümbüş yeri' sözüne beraat

Eski Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necati Tayyar Taş, bir gazetede kendisine atfen yayınlanan “cemevi, cümbüş yeri” şeklinde açıklama dolayısıyla hakkında 2 yıla kadar hapis istemiyle açılan davada beraat etti.

Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü karar duruşmasına, Taş'ın avukatı Mehmet Ali Alan ile müşteki eski Tunceli milletvekili Musa Ateş'in avukatı Süleyman Ateş, müşteki Ali Yıldırım ve avukatı Fevzi Gümüş katıldı.

Avukat Süleyman Ateş, esas hakkındaki iddialarında, Taş'ın, Diyanet İşleri Başkanlığı adına görüş belirtirken, isteyerek ve bilerek Alevi inancına sahip insanlara hakaret ettiğini ileri sürdü. Sözlerin, eleştiri olarak da değerlendirilemeyeceğini ifade eden Ateş, Taş'ın cezalandırılmasını talep etti.

Müşteki Ali Yıldırım, Alevi toplumunun ibadet yerinin cemevi olduğunu belirterek, Taş'ın “cemevi, cümbüş yeri” şeklinde “açık ve özel kasıtla” açıklama yaparak hakaret ettiğini savundu. Avukat Gümüş de müvekkiline katılarak Taş'ın cezalandırılmasını talep etti.

Cumhuriyet Savcısı İsmail Yalçın, esas hakkındaki mütalaasında, dosya kapsamı, savunma ve tanık beyanına göre, görevi gereği kendisinden görüş sorulan Taş'ın, bir ibadet yeri konusunda görüşünü açıkladığını ifade ederek, hakaret kastıyla hareket ettiğine ilişkin mahkumiyetine yeterli kesin delil bulunmadığından Taş'ın beraatine karar verilmesini istedi.

Taş'ın avukatı Alan da müvekkilinin Alevi vatandaşlarını rencide edici açıklamada bulunmadığını, açıklamanın çarptırılarak yayınlandığını savunarak, savcının görüşüne katıldığını söyledi. Yargıç Mehmet Nuri Öztürk, Taş'ın beraatine karar verildiğini bildirdi.

Alevi 2 vatandaşın suç duyurusu üzerine açılan davanın iddianamesinde, Ortadoğu Gazetesi'nin 9 Aralık 2002 tarihli nüshasında, Taş'ın Alevilik konusunda, “Alevi'ye sorsanız, hemen 'Biz Müslümanız' der. Müslüman olduğuna göre, onun ibadet yeri camilerdir veya evidir. Cemevi ibadet yeri olamaz. Cemevi bir cümbüş yeri, saz çalınıyor...” şeklindeki açıklamalarına yer verildiği kaydediliyordu. İddianamede, Necati Tayyar Taş'ın, TCK'nın “hakaret” fiilini düzenleyen 482/1-4. maddesinin iki kez (Musa Ateş ve Ali Yıldırım yönünden) uygulanarak 6 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyordu.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False