Cem Yılmaz hakaret davasında ilk duruşmaya katılmadı

Cem Yılmaz hakaret davasında ilk duruşmaya katılmadı

Yalova Valisi Selim Cebiroğlu'nun, sosyal paylaşım hesabından kendisine hakaret ettiği iddiasıyla komedyen Cem Yılmaz hakkında 2 yıla kadar hapis istemiyle açtığı davanın, ilk duruşması yapıldı. Cem Yılmaz duruşmaya katılmadı. Yılmaz'ın avukatı, "Müvekkilim basında öğrendiği kadarıyla bir eleştiri yapmıştır. Bunu komedyen, sanatçı kişiliğiyle yapmıştır" diye konuştu.

Haberin Devamı

Yalova 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakkında "Sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret" suçlamasıyla dava açılan Cem Yılmaz duruşmaya katılmadı. Yılmaz'ın avukatları Rengin Gönenç Yüksel ve Çetin Yüksel'in hazır bulunduğu duruşmaya, davacı Yalova Valisi Selim Cebiroğlu ile mazeret bildiren avukatı Ali Ulvi Çağıran ise gelmedi. 

Duruşmada, sanık Cem Yılmaz'ın davayla ilgili Beşiktaş Çağlayan Adliyesine verdiği savunması dosyaya alındı. Avukat Rengin Gönenç Yüksel, sanığın verdiği ifadeye katıldıklarını belirtti. Avukat Çetin Yüksel ise Cem Yılmaz'ın bir suçu bulunmadığını ifade ederek, "Müvekkilimizin herhangi bir suçu yok. Attığı twitlerin de müştekiye 'Sen yaptın' gibi bir söylemi yok. Yaptığı eleştiridir. Müvekkilim müştekinin bir öğretmenin ölümüne sebep olduğuna dair bir bilgisi yoktur. Müvekkilim basında öğrendiği kadarıyla bir eleştiri yapmıştır. Bunu komedyen, sanatçı kişiliğiyle yapmıştır." diye konuştu.

Yüksel, Yalova Valisi'nin ifadeleri ve iddialarına ilişkin, "Atılan twitler eleştiridir, itham yoktur. Gerek Yargıtayda, gerek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde (AİHM) kararlar var. Kamu yöneticileri, siyasetçileri eleştiri bir görev mahiyetindedir. Kamu görevlilerinin eleştirilere katlanması daha fazla olmalıdır." ifadelerini kullandı. Hakim, duruşmayı 13 Temmuz'a erteledi.

AVUKATI AÇIKLAMA YAPTI

Cem Yılmaz'ın avukatlarından Çetin Yüksel, duruşma çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, duruşmaya müşteki tarafın gelmediğini hatırlattı.
Yargılanmanın konusunu herkesin bildiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Bizim ifade ettiğimiz şuydu; kamu görevlilerinin ve siyasetçilerin eleştiri konusunda gerçekten açık olmaları gerekiyor. Bu husus da gerek bizim iç hukukumuzda kararlar, mevzuat hükümleri gerek uluslararası hukukta, AİHM'nin kararlarında yüzlerce örneği var. Kamu görevlilerinin ve siyasetçilerin bu tür eleştirilere açık olması gerektiği konusunda. Biz de onu söylüyoruz. Bu eleştiriler herhangi bir şekilde rencide etmek amacıyla zaten algılanmamalı."
Vali Selim Cebiroğlu'nun, 27 Mart 2015'te ziyaret ettiği Yalova Termal Fen Lisesinde, öğretmen Halil Serkan Öz'ü azarladığı iddia edilmişti. Öz, bu olaya tepki amacıyla bazı sendikalar tarafından 3 Nisan 2015'te Yalova'da yapılan yürüyüşün ardından kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmişti. Cem Yılmaz, bu olay üzerine sosyal medya üzerinde paylaşımlarda bulunmuştu.

Öte yandan, Vali Cebiroğlu hakkında öğretmen Halil Serkan Öz'e hakaret ettiği ve görevini kötüye kullandığı iddiasıyla yapılan suç duyurusuna ilişkin Bursa Cumhuriyet Başsavcılığınca takipsizlik kararı verilmiş, Bursa Sulh Ceza Mahkemesi de itiraz sonucu yapılan başvuruda, kovuşturmaya yer olmadığına ve yargılama talebinin reddine hükmetmiş, Yargıtay takipsizlik kararını onamıştı.

Haberle ilgili daha fazlası: