Cem: AB'ye Katılım Ortaklığı Belgesi'nde mutabıkız

Güncelleme Tarihi:

Cem: ABye Katılım Ortaklığı Belgesinde mutabıkız
Oluşturulma Tarihi: Ekim 13, 2000 00:00

Haberin Devamı

Dışişleri Bakanı İsmail Cem, AB Komisyonu tarafından hazırlanan Katılım Ortaklığı Belgesi'nde Türkiye'nin genel olarak birçok noktada AB ile mutabık olduğunu söyledi.

Cem, AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu Genel Müdürü Eneko Landaburu ve AB Komisyonu Türkiye sorumlusu Karen Fogg'la biraraya geldi. Daha sonra gazetecilere bir açıklama yapan Cem, görüşmenin ''önemli ve olumlu'' olduğunu ifade etti. Cem, ''AB'nin hazırladığı katılım Ortaklığı Belgesi, tek taraflı bir belgedir. Teorik olarak, istediklerini yazabilirler, ancak ilgili ülkeyle de bir danışma içinde oluyorlar'' dedi.

Cem, AB Komisyonu'nun belgeyi hazırlarken, AB üyesi ülkelerle de temas halinde olduğunu kaydetti ve yürütülen ortak çalışmada Türkiye'nin düşüncelerinin içten ve derinlemesine tartışıldığını ekledi.

Katılım Ortaklığı Belgesi çerçevesindeki düşüncelerin çoğunun, Türkiye'nin daha önce imzaladığı uluslararası anlaşmalar içindeki hususları içerdiğini belirten Cem, ''Bizim anlayışımızla yakınlaşmayan noktalarda hassasiyetimizi ortaya koyuyoruz. Bunlardan bazıları olumlu oldu. Şu noktaya kadar iyi geldik'' diye konuştu.

Bazı noktalarda tereddütlerinin bulunduğunu ifade eden Cem, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Zaten AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen ile sürekli temas halindeyiz, sürekli telefonlaşıyoruz. Landaburu ile temaslarımız var ve devam edecek. Umuyorum ki, ortaya öyle bir belge çıkacak ki, bu belgeyi biz de aldığımızda bize ters gelebilecek, katılmayabileceğimiz bazı hususların varlığına rağmen, bu belge Türkiyemizin büyük açıdan benimsemesini mümkün kılacak ve Türkiyemizin AB'ye katılma sürecine somut ve dinamik bir katkı getirecek.''

Landaburu da, yaptığı açıklamada, Katılım Ortaklığı Belgesi'nin AB için de çok önem taşıdığını, hazırlanan belgenin müzakere edilen bir belge olmadığını söyledi. Landaburu, belgede kısa ve orta vadeli hedeflerin çizildiğini kaydederek, şunları söyledi:

''AB'nin Türkiye ile çok yakın olan işbirliğini dikkate alarak, Türkiye'nin görüşlerini almaya önem verdik. Hedefimiz, Katılım Ortaklığı Belgesi'ni 8 Kasım'da açıklamak. Bu belgenin oluşumunda, bütün noktalarda mutabık bulunmak durumunda değiliz, ancak karşılıklı güven esasına dayanan ilişkileri sürdürmek niyetindeyiz.''

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!