GeriGündem Casusluğa takipsizlik
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Casusluğa takipsizlik

Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın görevsizlik kararıyla Ankara DGM'ye iade ettiği Çiller hakkındaki ‘‘CIA adına casusluk'' iddiası, ‘‘delil yetersizliği'' nedeniyle kapatıldı. Savcı Yüksel, Doğu Perinçek'in iddia-larını soyut buldu.

Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in, ‘CIA hesabına casusluk' yaptığı iddiasıyla yürütülen soruşturmada dün ‘takipsizlik' kararı verdi.

Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın, Çiller'in ‘CIA hesabına casusluk' yaptığı iddiasıyla açtığı ve 23 Temmuz tarih ve 1997/578 esas sayılı ‘görevsizlik' kararıyla önceki gün Ankara DGM Başsavcılığı'na gönderdiği soruşturma dosyası jet hızıyla karara bağlandı. Daha önce ‘görevsizlikle' dosyayı askeri savcılığa gönderen DGM, ikinci kez incelediği Çiller hakkındaki soruşturmada bu kez ‘takipsizlik' kararı verdi.

Hürriyet'in ele geçirdiği DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel imzalı iki sayfalık 1997/68 sayılı ‘takipsizlik' kararı, Çiller'e de tebliğ edilecek. Bu kararla, Çiller'in ‘CIA casusu' dosyası kapandı.

İDDİALAR SOYUT Yüksel, ‘takipsizlik' kararına, Çiller'in, ‘Menfaati karşılığında CIA ajanlığı yaptığı yolundaki suçlamalar hakkında hiçbir delil bulunamadığını' gerekçe gösterdi. Kararda, Çiller hakkında suç duyurusunda bulunan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in iddialarının ‘tamamen soyut' olduğu belirtildi.

Kararda, ‘delil' olarak öne sürülen 1 Temmuz 1993 tarihli Anadolu Ajansı Bülteni'nde Başbakan Çiller'in ‘‘Ne benim, ne eşimin ABD vatandaşlığı ile bir ilgisi yok'' dediği, bu nedenle bunun delil olamayacağı kaydedildi. Kararda, aynı bültende dönemin Devlet Bakanı Yıldırım Aktuna'nın da ‘‘ABD'de otomatikman vatandaşlık süreci başlatılıyor, Sayın Çiller onu kabul etmemiş ve geri dönmüştür'' dediğine dikkat çekilerek, ‘‘Bültenin yayınlandığı tarihte Başbakan olan Tansu Çiller ile Devlet Bakanı olan Yıldırım Aktuna'nın gazetecilerin sorularına verdikleri bu cevapların sanık hakkındaki iddialara delil olamaycağı görülmektedir'' denildi. Kararda, ayrıca 25 Mayıs 1997 tarihli Aydınlık Dergisi ve bu dergide yeralan ‘Çiller CIA ajanlığını tekzip etmedi'' başlıklı yazının da suçlamaları doğrulayan ‘delil' kabul edilemeyeceği kaydedildi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False