Canlı yayınla göz ameliyatı

Merkezi İtalya'da bulunan Buratto Göz Hastanesi'nde önceki gün yapılan göz ameliyatı Paris, Bonn, Singapur, Moskova, Brüksel, Johannesburg, Katar, Stockholm'deki tıp merkezlerinin yanısıra, İstanbul'da da Alman Hastanesi'nde kurulan uydu bağlantısıyla naklen izlendi.

Saat 10.00'da başlayan ameliyatı canlı yayınla izleyen göz hekimlerine Doç.Dr. Bozkurt Şener bilgi verdi. 15.00'e kadar süren ameliyat sırasında Milano'ya canlı yayında bağlanan ve ameliyatla ilgili soru soran Doç. Dr. Şener, ‘‘Laserle miyop, hipermetrop, astiğmat tedavisi, lasik, göziçi lens ameliyatlarıyla ilgili tek tek örneklemeler yapıldı. Gözün korneası kaldırılıp, lazer uygulamasıyla gözün kusurları düzeltildi ve göz içi cerrahi ameliyatı hakkında bilgi verildi. İki yıldır Türkiye bu canlı ameliyatlara uydu bağlantısıyla katılıyor’’ dedi.

Gelecek yıl canlı yayınla yapılacak ameliyatın İstanbul Alman Hastanesi'nde gerçekleşeceğini söyleyen Doç. Dr. Şener, ‘‘Büyük ihtimalle bu ameliyat gelecek yıl bizde yapılacak. Buradan tüm dünya göz hekimleri ameliyatı seyredecek’’ diye konuştu.

Canlı yayınla yapılan ameliyatın amacının gelişmiş ülkelerdeki göz hekimlerinin arasında bilgi alışverişi sağlayıp, bazı yeni teknikleri anlatmak olduğunu söyleyen Doç. Dr. Bozkurt Şener, dünyaca ünlü göz hekimi Lucia Buratto'nun yaptığı ameliyatın tüm ayrıntılarını Türkiye'deki hekimlere anlattı ve kendi uyguladığı teknikle karşılaştırdı.

Doç.Dr. Şener, bu arada kimyasal ya da yanıklarla oluşan lekeler ve miyop, hipermetrop rahatsızlıklarında yeni bir tedavi şekli olan 'topoling sistem' konusunda bilgi verdi. Doç. Dr. Şener, bu sistemde önce bilgisayar yardımıyla gözün dış yüzeyinin haritasının çıkarıldığını, daha sonra elde edilen sonuçların Almanya'daki merkezde bulunan bilgisayardan gözden geçirilerek hekimlere ulaştırıldığını ve tedavinin bu bilgisayardaki programlamadan sonra gerçekleştirdiğini söyledi.

Haberle ilgili daha fazlası: